O slobodnom softvéri na hodinách informatiky

Informatiku vyučujem na gymnáziu už niekoľko rokov. Pri tvorbe jej obsahu som sa opieral hlavne o učebné osnovy a cieľové požiadavky na maturitné skúšky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Keďže pre informatiku máme posilnenú časovú dotáciu, vyučujeme aj napríklad: programovanie v ROBOLABe a PHP a oboznamujeme študentov s databázami MySQL a programovaním v lego Mindstorms.

Študenti mali v ankete možnosť sa vyjadriť - čo by radi doplnili do obsahu vyučovania informatiky. Väčšina z nich si žiadala doplniť obsah o prácu s ďalším slobodným softvérom. (Doteraz už pracovali s Firefoxom, Audacity, Apache, PHP a MySQL.)

Do časovo tematických plánov som v septime vložil tému: Alternatívny softvér. Študenti už v tomto čase poznajú kancelársky balík MS Office a vektorový grafický program Zoner Callisto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci alternatívneho softvéru spoznávajú postupne:

Open Office - Inkscape - GIMP - Scribus.

V OpenOffice si skúšajú úlohy, ktoré predtým riešili v MS Office. Prechádzame postupne textový editor, tabuľkový kalkulátor i tvorbu prezentácií. Grafický editor OpenOffice Draw používame aj neskôr na kreslenie vývojových diagramov pri algoritmoch. V Inkscape kreslíme základné vektorové obrázky - podobne ako v Zoner Callisto. GIMP umožňuje omnoho viac ako Skicár z Windows. Množstvo funkcií a práca s vrstvami vytvára dobrý základ pre prácu s grafikou. V Scribuse vytvárame pohľadnicu alebo poster na výstavu. Ako DTP program umožňuje aj tvorbu plagátov, letákov a brožúr s dobrým tlačovým výstupom.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé dojmy študentov boli spočiatku rozpačité. Majú už určitý návyk pri práci s klasickými programami, čo ich trocha blokuje. Menu spomínaných programov je podobné, ale predsa len odlišné. Po základnom zorientovaní sa v menu a objavení „svojich" funkcií a nových možností si zvykajú a niektorí ich používanie uprednostňujú aj pri práci doma.

V treťom roku výučby tejto témy môžem skonštatovať, že jej zaradenie bolo opodstatnené a úspešné.

Miroslav Vojtek

Miroslav Vojtek

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

stredoškolský učiteľ informatiky a fyziky Zoznam autorových rubrík:  Vyučovanie informatikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu