Zároveň sa mi to zdá ako vhodný konkrétny príklad pre vyhľadávanie na internete. Nečakajte špeciálne návody a postupy, iba jeden konkrétny úspešný príklad zo života a niekoľko krátkych tipov na záver, ktoré ma „cestou po webe" stretli.
Vyhľadávanie na webe (www.google.sk): vyhľadávací reťazec - titanová beloba - výsledok - 8650 (0,13s):
Vyhľadávanie na webe (www.google.sk): vyhľadávací reťazec - "titanová beloba" - výsledok - 11800 (0,13s):
Teoreticky by mal byť výsledok vyhľadávania s reťazcom v úvodzovkách číselne nižší. V tomto prípade to neplatilo.
Ak som klikol na „skúsim šťastie", zobrazil sa prvý odkaz s vysvetlením skratky E171 na www.skratky.sk, čo mi pri hľadaní informáciácií o kúpe výrobku veľmi nepomohlo. Chcelo by to rozšíriť vyhľadávanie o nejaké údaje: kúpiť, cena alebo podobne. Najprv som skúsil vyhľadávanie v obrázkoch. Našlo mi vzhľad balenia a vhodnú adresu.
Hľadanie bolo nakoniec úspešné, dá sa kúpiť aj cez internet:
Nakoniec som použil aj rozšírené vyhľadávanie a druhý odkaz je asi najpoužiteľnejší:
Vyskúšal som aj ďalšie služby Google. Ich cieľom už nebola titanová beloba, lebo tú som už našiel. Kalkulačku som používal už skôr. Prevody jednotiek už neboli tak úspešné. Problémy boli s premenami jednotiek času, elektrickým napätím, ... Jednotky dĺžky, hmostnosti, sily boli premieňané bez chýb. Vyhľadávanie cesty do práce cez Google mapy dopadlo dobre. Google mi navrhlo trasu, ktorú denne používam. Služba „Google insights for Search" ma zaujala najviac. Chce to však viac času. S tým sa ešte pohrám - namiesto fajčiarskej prestávky. Vidím, že vzniknú aj nové úlohy pre mojich žiakov na hodinách informatiky.