Botox alebo jeho skutočný názov botulotoxín je produktom všadeprítomnej baktérie clostridiumbotulínum, ktorá v nehostinných podmienkach vytvára spóry (veľmi odolné semienka baktérie, ktoré keď sa dostanú do vhodného prostredia vyklíčia). Toto clostridium sa nachádza všade v prírode, ale aj v tráviacom trakte zvierat, avšak samotná baktéria nie je nebezpečná. Problémom je jej produkt a áno predpokladáte správne, je ním botulotoxín, ľudovo známy aj ako klobásový jed.
Ako sa však clostrídia dostanú do potravy? Prenos klostrídií na potraviny sa môže uskutočniť z nedbalosti pri výrobe, pri skladovaní, pri príprave stravy. Rizikové sú najmä potravinové konzervy bohaté na bielkoviny, ktoré obsahujú mäso, mäsové výrobky, ryby alebo strukoviny. Klostrídie sa do konzerv dostanú ako spóry, ktoré sa nachádzajú na nedostatočne umytej zelenine alebo ovocí, prípadne nedostatočne umytých čriev zvierat použitím kontaminovanej vody.
Akonáhle sa spóry dostanú do konzervy, máme problém, keďže sú veľmi odolné. Avšak šťastím je, že ak aj spóry vyklíčia a vyprodukujú botulotoxín, ten je pomerne citlivý na teplo. Už zahriatie na 80 a viac stupňov ho rozkladá. Ak sa ale otrávite týmto jedom, celý proces má rýchly spád. Od malátnosti cez dvojité videnie až po zlyhanie dýchania. Záchranou je rýchla hospitalizácia a podanie protilátky. Preto, ak si doma pripravujete konzervy a pred konzumáciu spozorujete vyduté viečko, pre väčšiu bezpečnosť tento pokrm ideálne nekonzumujte, alebo v inom prípade poriadne prevarte.
Lenže človek je tvor vynaliezavý a pre tento najsilnejší neurotoxín našiel využitie. Na začiatku 80-tych rokov pomáhal ľuďom vyrovnávať vrásky, až po súčasné lieky proti migréne. Botulotoxín je krásny príklad toho, ako sa z niečoho neznámeho a škodlivého dá urobiť prospešný liek.