Chce nás nadnárodná spoločnosť otráviť?

Glyfosát je najrozšírenejší pesticíd v Európe aj vo svete. Jeho výrobcom je firma Bayer v ich prípravku zvanom Roundup. Vieme však o tomto pesticíde celú pravdu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Začnem z trocha iného súdka. Tí skôr narodení si určite pamätajú kauzu DDT, išlo o najrozšírenejší insekticíd na svete, ktorý sa používal na hubenie hmyzu už od konca druhej svetovej vojny. Keď sa však našli zvyšky DDT v tukových častiach tuleňov na severnom póle(keďže sa výborne rozpúšťa v tukoch), čiže ďaleko od miesta jeho používania, svet zvýšil pozornosť. Zvýšený výskyt DDT v telách živočíchov spôsoboval zníženú plodnosť, zníženie donosenia mláďat, ale aj degeneratívne účinky. Jeho následný zákaz používania na seba nenechal dlho čakať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo však spomínam DDT?

Pre mňa je to istá paralela práve s glyfosátom. Medzinárodná agentúra na výskum rakoviny považuje glyfosát ako pravdepodobný karcinogén. Na druhej strane, Európsky úrad na kontrolu potravín (EFSA), ktorý robil výskum, nezverejňoval informácie o účinkoch glyfosátu na ľudský organizmus. Svoje tvrdenie opieral o informáciu, že chráni obchodné tajomstvo výrobcu. Dokonca sa na EFSA obrátila aj skupina poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí žiadali preveriť možnú toxicitu alebo karcinogenitu glyfosátu. Žiaľ, neúspešne. Následne sa obrátili na Európsky súdny dvor, ktorý 7.3.2019 rozhodol o uverejnení tejto štúdie EFSA.

SkryťVypnúť reklamu

Už teraz je na mieste otázka, koho v skutočnosti chráni Európsky úrad na kontrolu potravín? Sú to záujmy nadnárodnej spoločnosti alebo ide o záujmy, a teda najmä zdravie ľudí? Ak sa v tejto štúdii potvrdí, že glyfosát je pravdepodobne karcinogénny a v súvislosti s tým, že už teraz je najpoužívanejší pesticíd na svete, kompetentní z EFSA by mali niesť zodpovednosť. Práve o ich posudok sa totiž opierala Európska rada, ktorá predĺžila používanie glyfosátu v novembri 2017 na ďalších päť rokov – až do roku 2022. Po tejto dobe už Európsky parlament požaduje absolútny zákaz používania glyfosátu.

Aj toto je jedným z dôvodom, prečo chcem byť členom poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu. Práve na tejto pôde chcem iniciovať niekoľko kontrol na Európskom úrade pre bezpečnosť potravín (EFSA), pretože jeho kroky sú často otázne a niekedy si nielen ja kladiem otázku, či v skutočnosti chráni tento úrad zdravie občanov Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5.

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  171x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a bývalý futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu