Mak ako ho poznáme dnes si prešiel dlhú cestu z Ázie až do Európy. V jej strede ale najmä u nás sa stal veľmi populárnym. Jeho zdravotné účinky sú pre našich predkov pomerne známe. Historicky sa mak používal ako sedatívum, pretože nezrelé semená a makovice obsahujú alkaloidy, ktoré majú omamné účinky. Nezrelý mak je hlavným zdrojom na výrobu ópia, či morfia a preto je jeho pestovanie vo väčšine krajín EÚ zakázané. V našom bežnom obchode tak dostanete kúpiť iba dozreté semená maku. Pre zaujímavosť, keď som to povedal mojim americkým priateľom, nechápali. U nich sa mak odmeriava v minimálnom množstve na lekárnických váhach.
Na Slovensku je povolené pestovať mak bez povolenia na ploche veľkej max 100m2, farmár si musí len splniť ohlasovaciu povinnosť. Pri väčšej ploche je potrené splniť prísnu legislatívu.K takémuto obmedzeniu pestovania viedlo zneužívanie maku na ilegálnu výrobu drog. Tí, čo poznajú jeho dobré účinky na ľudský organizmus, považujú obmedzenia jeho pestovania za chybu.
Čo je teda na tom maku také skvelé? Má vysoký obsah vápnika. Zdroje uvádzajú, že na 100g maku je až 1,4g vápnika, čo z maku robí najväčší zdroj tejto minerálnej látky. Ideálny je najmä pre ženy po prechode, ktorým hrozí riziko osteoporózy, teda rednutia kostí pre nedostatok vápnika, ktoré si telo berie z kostí, ak chýba v potrave. Mak však neobsahuje len vápnik ale aj iné minerálne látky potrebné pre život (fosfor, horčík ale aj draslík), či antioxidant vitamín E a vlákninu.
Preto ak poznáte vhodný recept na makové jedlo, neváhajte a doprajte si túto potravinu kedykoľvek máte chuť. Už tri polievkové lyžičky maku denne vám pokryjú dennú potrebu vápnika. Ak by ste sa aj báli možného predávkovania vápnikom, tak môžete byť pokojní. Takýto stav by nastal až pri dlhodobom nadmernom prekračovaní denných doporučených dávok a v tomto prípade by nastúpilo nechutenstvo, či zvracanie. Ideálne je však nespoliehať sa len na mak a mať pestrú a vyváženú stravu!