Presne z tohto dôvodu rozhodla Európska komisia dňa 15.5.2019, že zaregistruje európsku občiansku iniciatívu s názvom „Save the bees! Protection of biodiversity and improvement of habitats for insects in Europe“ (Zachráňte včely! Ochrana biologickej rozmanitosti a zlepšenia návykov pre hmyz v Európe). Organizátori vyzývajú Európsku komisiu, aby prijala také legislatívne opatrenia na ochranu prírodných podmienok pre hmyz, ktorý je považovaný za ukazovateľ čistoty životného prostredia.
Medzi požiadavky patrí:
výrazne znížiť používanie pesticídov
bez výnimky zakázať používanie škodlivých pesticídov
podporovať štrukturálnu rozmanitosť poľnohospodárskej krajiny
účinne obmedzovať množstvo živín pridávaných do pôdy
účinne schvaľovať chránené oblasti
Od registrácie iniciatívy, ku ktorej dôjde 27.5.2019, bude bežať dvanásť mesačná lehota na zbieranie podpisov organizátormi. Ak sa podarí iniciatíve za jeden rok vyzbierať jeden milión hlasov z aspoň 7 európskych krajín, na výzvu bude musieť Komisia reagovať. Akékoľvek negatívne stanovisko bude musieť zdôvodniť.
Jedná sa o významnú výzvu od organizátorov nielen na ochranu včiel a hmyzu ale aj zdravia obyvateľov Európskej únie. Keďže intenzívne postrekovanie pesticídmi nehubí len hmyz ale nepriaznivo pôsobí aj na zdravie ľudí, je dôležitá jeho racionalizácia. Tak ako v prípade glyfosátu, ktorý je najrozšírenejším pesticídom a jeho karcinogenitu druhej kategórie spomína aj medzinárodná organizácia na výskum rakoviny.
Za seba môžem sľúbiť, že sa k výzve určite pripojím svojim podpisom a budem šíriť osvetu aj medzi ľuďmi. A čo vy? Podpíšete ju? Hneď po jej uverejnení Európskou komisiou ju budem zdieľať aj na mojej FB stránke.
Apropo, čo robí Ministerstvo pôdohospodárstva na podporu včelárov? Nevieme. Posledné údaje v sekcii webstránky ministerstva venovanej včelám, sú z decembra 2015. Dovoz medu na Slovensko niekoľkonásobne prevyšuje jeho vývoz a teda i slovenskú spotrebu(teda sektor má potenciál rastu), odkaz na legislatívu na stránke vás presmeruje na približne päť rokov nefunkčný legislatívny portál a o aktuálnom súhrne iniciatív a projektov v oblasti včelárstva tam tiež nechyrovať. Zasa raz nás má zachrániť Únia, lebo zasa raz nevieme sami pohnúť ani prstom.