Straight edge vtedy a teraz

Toto je môj prvý článok na tomto blogu a preto som sa rozhodla, že ho napíšem o niečom, o čo sa dlho a intenzívne zaujímam. Práve takouto témou je straight edge. V poslednom čase o tomto pojme môžete počuť celkom dosť - dokonca sa objavil na plagátoch festivalu Yní Víkend. Skúsim vám ho teda trochu priblížiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predstavte si, že žijete koncom 70. rokov vo Washingtone, D.C. a máte tak okolo 16-17 rokov. Žiadny Facebook neexistuje, žiadne mobily, v televízii ide to obvyklé nič. Okrem nudenia vám neostáva nič iné ako skateboarding a počúvanie hudby. Počúvate Hendrixa a myslíte si: keby som tak vedel/a hrať ako on! A v tom príde do mesta kapela, ktorá sa volá The Cramps - punková kapela, a ich 3-akordová hudba vám ukáže, že aj takto sa dá robiť hudba. Takže sa tých pár akordov s kamošmi naučíte. Takže hudbu už zvládate. Aj textov ste už zopár napísali, je načase začať koncertovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže hop! Prídete do klubu a oznámia vám, že vás tam nepustia, lebo máte príliš málo rokov (tak to chodilo v Amerike, na veľa koncertov ste sa mohli vtedy - aj teraz - dostať, len pokiaľ máte určitý vek). Čo máte v tom pos*atom meste robiť, keď vás nepustia ani na koncert?!?! Dohodnete sa preto s usporiadateľmi, že si nakreslíte na ruky veľké X-ká, aby vám nepredali alkohol.

Takto by sa dal opísať vznik skupiny Teen Idles, po Slinkees druhej Ianovej MacKayeovej skupiny. Vokalista bol Nathan Strejcek, Ian hral na basgitare, ale písal texty. Tu je ukážka:

Nine o'clock, no stamp on your hand

It's hard to rock when you can't see the band

SkryťVypnúť reklamu

You have enough money to pay the rates

But you can't get in because of your age

Minor Disturbance, stopped at the door

Not new to you, cause it's happened before

Friends are on the floor, band is on the stage

You missed another show because of your age

Go down to another part of town

Just so they can't turn you down

Not because of a sold-out house

You're not eighteen and that's what counts

We're too young to rock

We're too young to rock

Teda hlavným dôvodom, prečo ich nepúšťali na koncerty bolo to, že sa očakávalo, že tam budú piť. Lenže to Ian a ostatní členovia skupiny vôbec nemali v úmysle, chceli ísť predsa na koncert. A neboli jediní komu to prekážalo. Ďalší vývin situácie bol asi taký, že Ian začal svoje texty spievať, zmenilo sa pár členov a z Teen Idles sa stala známejšia skupina - Minor Threat.

SkryťVypnúť reklamu

A konečne sa dostávame priamo k pojmu Straight Edge, čo je asi najslávnejšia pesnička Minor Threat. Prečítajte si text a názor si skúste spraviť sami:

I'm a person just like you

But I've got better things to do

Than sit around and fuck my head

Hang out with the living dead

Snort white shit up my nose

Pass out at the shows

I don't even think about speed

That's something I just don't need

I've got the straight edge

I'm a person just like you

But I've got better things to do

Than sit around and smoke dope

'Cause I know I can cope

Laugh at the thought of eating ludes

Laugh at the thought of sniffing glue

Always gonna keep in touch

SkryťVypnúť reklamu

Never want to use a crutch

I've got the straight edge

Myšlienka bola dobrá, veľa ľudí vrátane mňa si povie: konečne punková skupina, ktorá neuznáva žiadne drogy. Toto si v celej Amerike pomyslelo veľa ľudí a začalo skladať podobný štýl hudby s podobnými slovami, tzv. hardcore punk.

Lenže, ako Ian neskôr priznal: "Poskytol som ľuďom už vyrobené oblečenie a teraz ho používajú ako uniformu. Zistil som, že som im mal poskytnúť látku, aby si z nej oblečenie vyrobili sami." Začali vznikať rôzne "straight edge skupiny", militantné (ktoré napr. ničili MacDonaldy alebo mlátili fajčiacich ľudí na ulici), oproti nim "positive sXe" (pozn.: sXe je skratka pre straight edge), anti-sXe... Zmenil sa aj žáner hudby, punk nahradil metal, a to je ten žáner, ktorý si dnes väčšina ľudí predstaví pod pojmom "hardcore".

Tento "novodobý" alebo tiež "newschool" hardcore, lepšie povedané metalcore, je z veľkej časti zastupovaný straight edge kapelami. Set It Straight, xLooking Forwardx a podobne - priznám sa, tie kapely veľmi nepoznám. Členovia kapiel aj ich fanúšikovia majú často "edge tattoos", obrovské X-ká na lýtkach, chrbte, rukách, tunely v ušiach... Kto z Minor Threat/Teen Idles/ SSD takto vyzeral? Už to je dôkazom, že "straight edge" dnes znamená niečo úplne iné, ako predtým.

Ďalším dôkazom je aj používanie tohto výrazu vo vetách. Kým Minor Threat spievali "I have got straight edge", dnešné skupiny spievajú "I am straight edge". Áno, je to slovná hračka a stretáva sa podľa mňa s veľkým neporozumením hlavne na Slovensku - prekladá sa to ako "ostrá hrana". Hrana je preložená správne, edge naozaj je hrana, alebo lepšie povedané hranica medzi detstvom a dospelosťou (v Amerike 21, u nás 18). "Straight" znamená rovný, plochý. To znamená, plochá hrana. Čiže žiadna hrana, žiadna hranica medzi dospelosťou a detstvom neexistuje; hovoria o tom, že je jedno, či majú 20 alebo 21, alkohol ani iné drogy užívať nebudú. O tom svedčia pesničky ako Young Until I Die od 7 Seconds a aj názvy všetkých tých skupín: TEEN Idles, MINOR Threat, YOUTH Brigade etc.

(V poslednom čase sa vśak objavil nový preklad, a to "čistý štít" - to je naozaj preklad, ktorý takmer zodpovedá myšlienke, ktorú chceli HC punkové kapely vyjadriť)

Často sa stretávam s ďalším nedorozumením: ľudia hovoria, že straight edge je životný štýl. Nie je to žiadny životný štýl, je to život, ako hovorí Ian MacKaye. Narodili ste sa drug free. Nie je prirodzené piť, je prirodzené nepiť. Preto mi tie edge tattoos typu "PROUD TO BE STRAIGHT EDGE" prídu mierne nevhodné.

takže ako môžete vidieť, dnes a vtedy straight edge znamenalo niečo dosť rozdielne. Nedávno sa objavil pojem NS SXE, neverila som vlastným očiam... Naozaj, to je ozaj sila, vrchol nevedomosti a priliepania nálepiek na všetko, čo sa dá. Je to už takmer ako so skinheads... Pre mňa bude Straight Edge stále iba tá pesnička.

Tak, ďakujem každému, kto si tento článok prečítal. Dúfam, že si z neho aspoň niečo odnesiete.

Miška Leštáková

Miška Leštáková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

A person just like you Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu