Zo súdka klasického soft rocku

Skupina, ktorú chcem predstaviť ma zaujala svojim geniálnym archaickým a analogickým zvukom, ktorý sa na ich starších albumoch často objavoval. Tento zvuk kedysi v dávnych časoch veľmi pristal ešte vtedajším LP platniam, oni vo svete predali viac ako 50 miliónov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nad svojim názvom členovia nemuseli dlho premýšľať. Zvolili ho podľa svojho bydliska. Hovorím o americkej soft rockovej skupine, pochádzajúcej zo štátu Massachusetts z hlavného mesta Boston, pričom názov skupiny znie rovnako. Boston. I keď predošlý názov je úsmevnejší a pre mňa milší, ale trochu smiešny a asi detský mamino mlieko (mother’s milk.  

Svoje najväčšie úspechy slávila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, ale fungujú aj v súčastnosti. Čo sa týka štýlu, môžeme ich zaradiť do klasického rocku, niekedy aj hardrocku, ale najme softrocku, pretože hudba skupiny Boston je skôr postavená na analogickom zvuku klávesových nástrojov, čím sa gitara niekedy dostáva do pozadia. Do tejto kategórie tzv. soft rockových skupín, hrajúcich jemný rock skôr s klávesovou hrou zaraďujeme takú líniu (najme amerických), ale aj britských skupín ako: To-to, Reo speedwagon, Starschip (predtým ako Jefferson starschip), Cutting crew, Supertramp, Foreigner, Styx, John Farham, dovolím si povedať, že často aj Queen (ale nebolo to stále tak) ako u týchto spomínaných skupín, keďže Queen mali častokrát aj iné obdobia atď.    

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina vznikla v roku 1975 pod názvom Boston, avšak prvé pokusy už boli v roku 1969, kedy Schoolz skomponoval prvú pesničku, avšak bezúspešne ako sa bezúspešne pokúšali rozosielať svoje demonahrávky.  

Úspech sa dostavil až v roku 1975, kedy sa skupina premenovala na Boston, pričom rovnomerný album sa volal presne tak isto a v USA po albume Thriller dosiahol druhé miesto v predajnosti. Každý  azda najviac pozná pesničku More that a feeling, ktorú si dodnes spieva veľa ľudí po celom svete.  

V roku 1978 vychádza ich druhý album s názvom Don’t look back a neskôr aj ďalšie, avšak pre spory s vydavateľstvami boli vydané v opozdenom čase.  

SkryťVypnúť reklamu

Na prvých troch albumoch spieva veľmi talentovaný spevák Brad Delph s excelentným hlasom a slávikom v hrdle, predtým sa živil prebratými pesničkami od Beatles, lebo práve táto skupina bola jeho najväčším vzorom.  

Neskôr zo skupiny odchádza Godreau, aby založil vlastný projekt s Franom Cosmom, zakladajúcim členom skupiny Heart bubeníkom Michaelom Derosierom a basákom Bruceom Smithom skupinu Orion the hunter. Neskôr začiatkom deväťdesiatych rokov sa schádza s Delphom, aby vytvorili projekt Return to zero.  

V skupine je množstvo členov, množstvo nových mien, sústredených okolo zakladateľa, gitaristu a klávesistu Scholza, ktorý si v R. 1997 poraní ľavú ruku, čím sa turné boston ruší.  

SkryťVypnúť reklamu

V tomto roku však vychádza greatest hits s troma novými pesničkami.

Vroku 2002 Boston vydáva nový album s vynoveným zvukom s názvom Corporate America. Skupina koncertuje, ale v roku 2007 svet obletí tragická správa o samovražde Brada Delpha, ktorého policajti našli mŕtveho v mieste jeho bydliska. Údajne sa priotrávil v aute.

Súčasná zostava:

Zakladajúci člen skupiny Tom Scholz: gitara, bas gitara, klávesy, perkusie, doprovodný spev Michael Sweet: spev, gitara, (2008 doteraz),

Tommy Decarlo: spev, doprovodný spev (2008, dodnes),

Gary Pihl: gitara, klávesy, doprovodný spev, (1985 dodnes),

Kimberley Dahme: bas gitara, gitara, spev (2001, doteraz),

SkryťVypnúť reklamu

Jeff Neal: bicie, perkusie, doprovodný spev (2002 dodnes),    

Diskografia:

Boston, Don ’t look back,

Third stage,

Walk on,

Greatest hits,

Corporate america,  

Najväčšími hitmi boli:

More than a feeling,

Don’t look back,

Amanda,

Ineed your love a ine.

Ako spoznať, že ide o soft rock:

-dôraz kladený na klávesovú virtuozitu pred gitarovými rífmi,

- profesionálni muzikanti, často s hudobným vzdelaním,

- Zväčša viac ako dvaja speváci v skupine (aj traja) ako v prípade skupiny Styx alebo minimálne dvaja v skupine To-to, čo často môže viesť k rozporom v skupine.

- Silné melodické pesničky,

- silné aj trojhlasné pompézne vokály,

- speváci majú častokrát veľmi podobné hlasy na nerozoznanie. Nie tipicky rockové, práve naopak jemné a veľmi pekné častokrát však s veľmi vysokým hlasovým rozsahom, častokrát sú to priam vyškolení speváci.

-  Človek má pocit, že ide o popovu nie rockovú skupinu ako príklad môže poslúžiť skupina Foreigner so známym hitom Iwant to know what love is, alebo To-to Africa, či Starchip Nothing zgona stop us, pričom tieto pesničky nemajú rockový charakter, avšak členovia sa hlásia k rockovému štýlu a cítia sa skôr ako rockeri a svoju skupinu považujú za rockovú, čo dokazujú aj texty a celkový častokrát rebelský život.  

Osobne musím priznať, že vlastním celé diskografie skoro všetkých týchto skupín, avšak prevaha klávesových nástrojov mne osobne dosť vadí a uprednostňujem skôr čisto gitarové skupiny, prípadne výnimky ako Deep purple, kde sú tie hamondy úplne na mieste, ale príliš veľa klávesových nástrojov s často dlhými predohrami rušia podstatu rockovej hudby, ale sú to dobre skupiny na počúvanie s profesionálnymi hudobníkmi a nemožno povedať, že sa mi to nepáči  

Napriek tomu všetkému mienim v predstavovaní týchto soft, ako aj iných skupín pokračovať i naďalej, pretože si zaslúžia mať miesto na mojom blogu a mnohí ich nepoznajú. Možno ste si všimli, že čerpám oficiálne informácie, ale len tak „zbúchať niečo“ čo povedal niekto iný je veľmi jednoduché, preto sa snažím dôjsť aj k novým vlastným záverom, všímať si nové veci, čo ešte nezazneli. Ak mi prepáčite, vkladám do článkov aj vlastné emócie, bez toho mi to akosi nejde. Rozprudzujem aj ku skupine Boston živú diskusiu a som ochotná o všeličom diskutovať, prípadne ma poteší, ak sa dozviem niečo nové, lebo človek sa učí do smrti.  

Osobne mi je nesmierne ľúto samovražda ex člena Delpha Brada, pretože s takýmto talentom sa človek musí narodiť a je tu žiaľ o jedného umelca menej,mohol ďalej produkovať a spievať i naďalej v tejto možno na Slovensku nedocenenej skupiny. Verím, že Boston pôjdu ďalej, všetko sa začína, ale nič neexistuje bez konca.  

www.wikipedia.org

www.musicbox.sk/Karol Gerba

www.hudebniskupiny.cz

Júlia Miškuvová

Júlia Miškuvová

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som obyčajná a možno aj vínimočná osobnosť zároveň, ktorá neznáša ľudskú povrchnosť, ale nosí v srdci hlboké duchovné hodnoty. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu