Lekári zarábajú viac, než sa hovorí?

Tento blog je reakciou na dnešný článok v SME, „Lekári zarábajú viac, než sa hovorí“. Koľko teda naozaj zarábajú lekári na Slovensku? Môj odhad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Keď som čítal tento článok o platoch lekárov na Slovensku, tak to vo mne vrelo. Nedalo mi to aby som nereagoval.

zdroj: http://info.blog.sme.sk/c/11694/Kodex-blogera-na-blogsmesk-verzia-145.htm

V tomto článku sú uvedené štatistiky inštitútu Ineko, že priemerný plat lekárov na Slovensku je od 1050 do 3200 eur, ale nikde nie je spomenuté, že je to už aj s nadčasmi (služby cez víkendy a aj počas týždňa, kedy pracuje lekár od 7. do 15. hod nasledujúceho dňa, t.j. 32 hod, a nemá potom na ďalší deň voľno, keď to nie je víkend v ktorom ale nesmie mať službu). To že lekári bez nadčasov (ktorými sústavne porušujú zákonník práce napriek svojej vôli, a to už dlhé roky) zarábajú v skutočnosti len od 600 do 900 eur (môj odhad, napr. v michalovskej nemocnici dosahujú lekári aj túto spodnú hranicu), už v spomínanom inštitúte a ani p. Krempaského (autora článku v SME) už vôbec netrápi. S Odhadom p. Kollára (prezidenta Lekárskeho odborového združenia) ktorý je 800-900 eur pri 48-hodovom (za týždeň) pracovnom čase môžem len súhlasiť. Bežný pracovný čas podľa zákonníka práce je 40 hod/týždeň. S priemerným platom okolo 1500 eur (ale po výdatných nadčasoch + zabité víkendy), tiež spomenutý p. Kollárom môžem úplne súhlasiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štatistiky inštitútu, ktorý sa ani netají tým že pre vzorku vyše 22 tis. lekárov urobí závery ohľadom výšky „tringeltu“ (zárobku pomimo oficiálnych zdrojov) na základe len troch výpovedí lekárov sú na výsmech a nie na seriózne hodnotenie takéhoto veľkého súboru štatistických dát.

zdroj: http://www.ziba.com/trends/shop-well/#/trends/shop-well/

PS: Pracujem už 4 roky v ČR, mám priateľku lekárku a cez ňu poznám zopár lekárov a dokonca poznám aj jedného lekára v ČR, takže viem o čom hovorím. Lekári v ČR mali donedávna (kým neprebehol známy protest lekárov s výpoveďami:„Ďěkujeme, odcházíme“) základné platy (40 hod pracovný týždeň) okolo 20 tisíc Kč (asi 800 eur), kým ich nenavýšili o 5-7 tisíc Kč (teda o cca 25-35 %, po proteste) čo im plným právom patrí za to akú zodpovednú prácu musia plniť.

SkryťVypnúť reklamu

PPS: Od lekárov sa vyžaduje, aby boli v 100 % prípadoch 100%-ný, a aby robili ďaleko nad rámec bežných ľudí (nútené nadčasy v nemocniciach, asi 64 % z celkového počtu registrovaných lekárov na Slovensku, viď tabuľka), a niekomu sa potom zdá že zarábajú veľa keď vychádzajú priemerné platy okolo 1500 eur. Lenže za akú pracovnú dobu. Čo z toho majú, keď majú pracovať Po-Pia a k tomu majú nočné cez týždeň a víkendy.

Mišo Sedlák

Mišo Sedlák

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

hlavne človek... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu