Tehotenstvo. Krásnych 9 mesiacov plných očakávania, radosti, zvedavosti, plánovania, ale aj strachu. Strachu z neznáma, z bolesti, z budúcnosti. Prvý plač novorodeniatka je tým najúčinnejším liekom na všetky bolesti, pochybnosti, neistoty. A ešte veta ako z filmu: „Gratulujem mamička, máte krásneho, zdravého syna.“ Avšak bohužiaľ nie každá mamička má to šťastie počuť túto radostnú zvesť o príchode nového života. Ani užiť si tých 9 mesiacov do poslednej chvíle. Niekedy sa stane, že sa pôrod začne bez toho, že by bola mamička, no hlavne dieťatko pripravené. A vtedy to začína, boj o život..

Ak sa dieťatko narodí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasne narodenom alebo nedonosenom novorodencovi. Starostlivosť o takéto dieťa je oveľa náročnejšia, ako o fyziologického novorodenca. Kvôli svojej nezrelej termoregulácii novorodenec neputuje k matke, ale je uložený do inkubátora, môže mať ťažkosti so spontánnym dýchaním, s prijímaním a trávením potravy, s imunitou. Všetko závisí od jeho veku, no platí, že každým jedným dňom v maternici sa zvyšuje šanca na kvalitnejší život.
Dôležitým aspektom je určenie hranice medzi životom a smrťou. Napredovanie medicíny viedlo k dramatickému vzostupu prežívania extrémne nezrelých detí. Hranica prežívania sa stále pomaly mení a posúva. Pred dvadsiatimi rokmi sa za životaschopné považovali iba deti s pôrodnou hmotnosťou nad jeden kilogram a aj tie boli ohrozené najrôznejšími závažnými komplikáciami. Na Slovensku je v súčasnosti táto hranica stanovená na 24 ukončených gestačných týždňov. Ak sa pôrod začne skôr, hovorí sa skôr o potrate ako o predčasnom pôrode.
Nedonosené deti sa rodia s nezrelými, nedostatočne vyvinutými orgánmi a ich funkciami. Na základe toho existuje široká škála ťažkostí, s ktorými musia bojovať od prvej chvíle svojho života. Sú to predovšetkým nevyvinuté pľúca, následne potreba ich umelej ventilácie. Z gastrointestinálnych problémov je to predovšetkým gastroezofágový reflux( spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka), neprospievanie, nechutenstvo, koliky, zápcha, vývod hrubého čreva po zápalovom procese, poškodenie pečene. Z neurologických ochorení to môže byť intrakraniálne (vnútrolebečné) krvácanie a z neho vyplývajúce ochorenia, detská mozgová obrna, psychomotorická retardácia. Často sa vyskytujú poruchy sluchu, anémia (chudokrvnosť), nezrelosť bunkovej imunity, nedostatok protilátok, náchylnosť k infekciám.
Rozvoj v neonatológii na jednej strane výrazne znížil úmrtnosť novorodencov. Na druhej strane však s prehlbovaním diagnostických a terapeutických postupov zostáva určitý počet detí, ktoré síce prežijú, ale sú primárne ťažko postihnuté. Nie je problém udržať pri živote ťažko nezrelého novorodenca, dieťa dlhodobo kriesené s postihnutím mozgu z nedostatku kyslíka, operovať mu rôzne vývojové chyby, ktoré boli pred rokmi nezlučiteľné so životom. Otázkou je kvalita života zachránených detí, ale aj ich rodičov a celkový dopad starostlivosti o postihnuté dieťa na jednotlivé vzťahy v rodine.
Je možné ukončiť intenzívnu starostlivosť v prípadoch, kedy už nie je nádej na prežitie inak, než za cenu jeho udržiavania výlučne pomocou prístrojov a nákladných liekov, bez atribútu ľudskej osobnosti, za cenu utrpenia postihnutého i jeho okolia a vynaložením značných nákladov spoločnosti? Zákaz eutanázie a primárne právo – právo na život má k tomu jednoznačný postoj. Každý má právo na plnohodnotný život a na jeho dosiahnutie máme množstvo vedomostí a sofistikovanej prístrojovej techniky. Každé dieťa je pri terapii podrobené aj úkonom, ktoré majú ďalšie postihnutie zmierniť. A ako sa hovorí, nádej umiera posledná. A v prípade ľudského života má táto fráza oveľa väčší význam. Za ľudský, a hlavne detský život sa oplatí bojovať do poslednej sekundy.
