reklama

Trénerom z online kurzov z Hornej Dolnej mal zvoniť umieračik, ministerstvo ale nekoná

Na začiatok prirovnanie: išli by ste si dať ošetriť zuby k zubárovi, ktorému pred ordináciou visí pekný diplom z online školenia z Madagaskaru? Samozrejme vyvedený zlatým písmom a s efektným podpisom školiteľa?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chápem, že v množstve oblastí online vyučovanie v dĺžke dvoch dní z vás urobí experta. Alebo možno aj nie. Biznis, ktorí sa točí okolo rôznych kurzov, vďaka ktorým sa každý stane najlepší finančný poradca, veštica, realitný agent, či počítačový guru je obrovský. No snaha o nahradenie formálneho vzdelávania na stredných a vysokých školách pár hodinami za počítačom je pri niektorých povolaniach a činnostiach prakticky nemožná, často dokonca škodlivá.

Deje sa tak aj v športe. Zaplatíte nejakej spoločnosti s ručením neobmedzeným na Panamských ostrovoch či Seycheloch a absolvujete online trénerský kurz. A hrdo o sebe vyhlasujete, že ste tréner.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už len trénovať!

Slovenské zákony ale nepustia. S účinnosťou od 1. januára 2016 sa kritériá na povolanie trénera výrazne sprísnili a zároveň sa rozlišujú osobitné kritériá odbornej spôsobilosti pre trénerov.

Vzdelávanie na získanie odbornej spôsobilosti trénera poskytuje už len vysoká škola so študijnými programami v študijnom odbore šport alebo učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov, ďalej stredná športová škola alebo národný športový zväz v spolupráci s fakultou uvedenej vysokej školy.

Všetky OSTATNÉ doklady o odbornej spôsobilosti, vydané pred 1.januárom 2016 majú platnosť najdlhšie do decembra tohto roku. Čo to znamená v praxi? Napríklad, že základný kvalifikačný stupeň trénera je možné získať mimo stredoškolského či vysokoškolského vzdelávania už len absolvovaním odbornej prípravy poskytnutej národným športovým zväzom v spolupráci s vysokou školou.

Inými slovami: ak narazíte na trénera, ktorý nemá príslušnú strednú ani vysokú školu, a za jeho odbornú spôsobilosť neprevezme zodpovednosť ani národný zväz prostredníctvom svojich školení (ktoré organizuje v spolupráci s vybranou vysokou školou), už viete že nejde o žiadneho trénera. To sa rovno objednajte na tréning k Ferovi z Hornej Dolnej, výsledok bude rovnaký.

Ako je štát pripravený túto zmenu aj vynucovať, žiaľ vidíme už dnes. Ministerstvo zaviedlo informačný systém športu, ktorého súčasťou je aj register fyzických osôb v športe. Pokiaľ je športový odborník súčasťou nejakého športového zväzu, zápis za neho vykonáva zväz. Ten samozrejme vie kedy a na ako dlho a najmä z akého titulu má tréner svoju odbornú spôsobilosť. A za údaje v registri nesie zodpovednosť aj pred ministerstvom.

Úplne iná situácia ale nastáva v prípade, že osoba vyhlási, že nie je členom žiadneho zväzu. Vtedy ho zapíše samotné ministerstvo. A ako ministerstvo koná?

Zapíše vás do registra aj bez toho, aby ste museli zo zákona potrebnú odbornú spôsobilosť preukázať! Áno, aj na základe  pekného farebného certifikátu z online kurzu!

Má to dosah aj na podnikanie. Aby mohol športový odborník získať oprávnenie na podnikanie, musí byť vopred zapísaný do registra fyzických osôb v športe ako športový odborník. Na základe novely zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov od 01. 01. 2020 je možné vykonať zápis oprávnenia na podnikanie, pozastavenie podnikania, ukončenie podnikania v oblasti športu len prostredníctvom okresného úradu.

A ten to robí na základe čoho? No skontroluje si, či záujemca je evidovaný v informačnom systéme športu. Už nekontroluje, na základe čoho bol budúci tréner-podnikateľ do registra zapísaný. A z ničoho nič je na svete správne registrovaný tréner so štemplom od štátu.

A Kocúrkovo, ktorému mal nový zákon pôvodne zabrániť, pokračuje..

Boris Mlsna

Boris Mlsna

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som prezidentom Slovenskej národnej asociácie pre fitnes, kulturistiku a silový trojboj (SAFKST). V rokoch 1979 až 1992 som bol reprezentantom Československa v karate, som držiteľ 4.danu v Goju – ryu karate. Vyštudoval som FTVŠ UK Bratislava, kde som som aj niekoľko rokov pôsobil ako odborný asistent ( viedol som výuku úpolov, karate a základnej gymnastiky). Mám najvyššiu trénerskú kvalifikáciu (tréner 5.stupňa) v kulturistike a fitnes. Zároveň som medzinárodný rozhodca IFBB a IFBB ELITE PRO (Medzinárodná federácia pre kulturistiku a fitnes). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu