Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína

Písmo: A- | A+

Dlhé mesiace koronakrízy sa podpísali na možnostiach špičkových športovcov trénovať a najmä plnohodnotne pretekať. Toľko základný fakt.

No, ak nechceme pochovať šport v podobe, ako sme ho poznali v čase pred-COVIDOVOM, musíme hľadať čo najschodnejšie cesty pre návrat do "normálu". 

 

Aká je v tejto chvíli realita?

Niektoré športové odvetvia dostali výnimku a za prísnych epidemiologických podmienok organizujú svoje súťaže naďalej. V ich prospech hovorí divácka popularita a široká členská základňa. Nezaobídu sa však bez komplikácií, najmä v podobe nákazy a následne povinnej karantény aj celých tímov. Bez plošného očkovania účastníkov týchto súťaží, to teda bude stále koronová ruleta, v ktorej víťazom budú najmä tí, ktorých vírus zázrakom obišiel. Či už hovoríme v tomto prípade o realizačných tímoch, alebo o samotných športovcoch. Svoje by o tom vedeli určite povedať futbalisti aj hokejisti, ktorí sa napriek nekonečnému testovaniu hnusobe nevyhli. A to kdekoľvek na svete.

V týchto pre šport náročných časoch sa však objavujú aj nejaké tie dobré správy. Rodina olympijských športov vďaka Slovenskému olympijskému a športovému výboru (SOŠV) získala pre svojich športovcov na rokovaniach s ministerstvom školstva a Úradom verejného zdravotníctva SR takzvaný "Dekrét kandidáta na účasť na Hrách XXXII. olympiády". Ten má podľa športového riaditeľa SOŠV Romana Bučeka umožniť oveľa jednoduchší prístup k tréningovému procesu a mohol by pomôcť aj prevádzkovateľom športových zariadení, aby držiteľom Dekrétu otvorili svoje športoviská. Navyše všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že očkovanie nebude na olympiáde v Tokiu povinné a bude zo strany Medzinárodného olympijského výboru len odporúčané. Preto (ne)zaočkovanie olympionikov, by nemalo mať vplyv na ich šance na účasť. Napriek tomu by ho veľká väčšina športovcov uvítala v čo najskoršom možnom termíne. A to nielen olympijskí adepti.

Olympijský výbor na Slovensku nezastrešuje len olympijské športy, členom sme aj my zo Slovenskej asociácie fitnes, kulturistiky a silového trojboja (SAFKST). Naši reprezentanti pravidelne prinášajú medaily a tituly z európskych aj svetových vrcholových súťaží. Aj preto sa plne stotožňujem s Romanom Bučekom, podľa ktorého je príprava na akúkoľvek športovú reprezentáciu úkon vo verejnom záujme. Preto dúfam, že k podobnej výnimke, akú sa podarilo vyrokovať našim olympionikom, sa dopracujú kompetentní aj v prípade neolympíjskych športov. Šancu vrátiť sa do boja si zaslúžia všetci športovci, ktorí to myslia vážne. A to naplno. Nielen v online priestore, kde súťažíme

 lebo doba je taká. Ale skutočne nám to stačí? Veď čo dokáže vyhecovať športovca viac ako burácajúce publikum. A naopak, čo poteší skalného fanúšika viac ako vidieť výkon svojho favorita naživo.

Štát im má všetkým možnosť pomôcť napríklad aj tým, že športových reprezentantov zahrnie do jednej z prvých očkovacích vĺn. Našej krajine sa to vráti. Dobré meno vďaka úspešným reprezentáciam Slovensko potrebuje a politikov to v skutočnosti nič nestojí.

Skryť Zatvoriť reklamu