Keď som sa dozvedela o myšlienke Igora Matoviča – postaviť proti Gorile detektor lži s otázkou „Vzali ste niekedy úplatok?“, hovorím si, celkom presná, aj keď na slovenské pomery nie obvyklá forma očisty. Hoci nápad nebol adresný priamo mne, dala som Matovičovi na vedomie, že v prípade potreby môže pri detektore rátať aj so mnou.
Od malička ma drilovali k tomu, aby som kráčala vzpriamene a rovno. Ak chcem niečo dosiahnuť, treba sa zaťať, spoliehať na vlastné sily a vydržať. Možno si poviete, nepodstatná blbosť, ale desať rokov športovej gymnastiky plus šesť fitnesu dá dobrú školu do života. Šport je fenomén aj v tom, že vás vycepuje k disciplíne a striktným pravidlám. Naučí vás prijímať víťazstvá i sklamania. Predovšetkým však, ak chcete byť úspešní, naučí vás hrať fair.
Prečo to spomínam? Isto nie kvôli vareniu mojej predvolebnej polievky. Skôr kvôli premosteniu s „detertorgate“. Ako vrcholový športovec som bola roky pravidelne vyzývaná, vyberaná či žrebovaná k dopingovým kontrolám po celom svete. Bolo jedno, či som už bola majsterkou sveta alebo išlo „len“ o slovenský šampionát. Bola to pre mňa samozrejmosť a potvrdenka, že aj napriek podozreniam z dopingu najmä v silových športoch Gabriela Mlsnová hrá fair hru, hrá čisto. Nikdy som nepovedala nepôjdem, že je to pre mňa dehonestujúce, očierňujúce. Brala som to ako povinnú jazdu súťažného rituálu a tiež ako memento – nikdy nebojovať zakázanými zbraňami.
Veď antidopingové kontroly sú súčasťou olympijskej charty - otčenáša všetkých športovcov sveta v MOV. Ja som bola členom asociácie, ktorá patrila pod krídla Slovenského olympijského výboru, ten zasa pod Medzinárodný olympijský výbor... Navyše som bola reprezentantka a zastupovala Slovensko, športovcov, priaznivcov. Nedovolila by som si a ani som nemala dôvod odmietnuť detektor fair play. Preto som povedala áno aj prípadnej skúške na detektore lži.
Možno si poviete, že miešam jablká s hruškami. Je to vec názoru. V každom prípade si myslím, že skúšku správnosti – detektor fair play by si pre pokoj na duši mal urobiť každý z nás. Veď spolu bojujeme za vec, o ktorej sme presvedčení a s ktorou sme stotožnení. A všetci sme len z mäsa a kostí. Obyčajní ľudia, aj nezávislé osobnosti. Či?