Gdansk - severská tvár Poľska

Písmo: A- | A+

Idete do Gdansku? A na čo? Aj takéto otázky sme si vypočuli pred tým, ako sme v decembri zahájili náš týždenný výlet do najsevernejšieho mesta Poľska ležiaceho na pobreží Baltického mora. Pôvodne sme plánovali navštíviť niektorú zo severských krajín- lákalo nás Nórsko alebo Švédsko. Ale to by bola predsa len pre naše študentské peňaženky priveľká záťaž. Na Gdansk som narazila úplne náhodou, keď som namiesto učenia sa na skúšky pozerala obrázky pekných miest, ktoré by raz stálo za to navštíviť.

 

Od začiatku sme vedeli, že budeme cestovať autobusom. Od známych som sa dopočula o lacnej, ale kvalitnej poľskej autobusovej spoločnosti. Sami sme boli prekvapení, že takmer osemstokilometrová trasa nás vyšla pre dve osoby tam aj späť päťdesiat eur. Za túto cenu sme dostali v porovnaní so slovenskými autobusmi viac než luxusnú kvalitu.

Najviac nás lákala ojedinelá severská architektúra prístavného mesta, ale aj predstava zimnej prechádzky pozdĺž Baltického mora. Gdansk je súčasťou takzvaného Trojmesta, do ktorého patria aj menšie mestá Sopot a Gdynia. Medzi týmito mestami sa dá prechádzať cez pláž alebo aj cyklistickou trasou lemujúcou pobrežie. Gdansk nás očaril už pri prvom pohľade na historické centrum. V meste vládla pokojná, povianočná atmosféra a všade naokolo bolo veľa príjemne pôsobiacich kaviarní a reštaurácií. Tých sme veľa nenavštívili, ale môžem odporučiť „Bar Pod Ryba", nachádzajúci sa neďaleko hlavného námestia. Okrem príjemnej atmosféry podniku poteší, že si môžete užívať atmosféru severského mesta za poľské ceny.

11.jpg

Hlavné námestie

12.jpg

8.jpg

9.jpg

Atmosféra v bare "Pod Ryba"

Keď sme už boli Gdanskom ako tak nasýtení, rozhodli sme sa preskúmať okolie. Po pláži sme sa vybrali do susedného Sopotu, menšieho mestečka pôsobiaceho rovnako príjemným dojmom. Na pláži to napriek daždivému počasiu a zime žilo- stretli sme viac miestnych ako turistov, hlavne rodiny s deťmi.  Niektorí dokonca otužovali studeným morským kúpeľom svojich psov. Prechádzať sa po pláži v zimných topánkach si síce vyžaduje väčšiu dávku energie, ale za ten idylický pohľad to stálo.

13.jpg

Cestou na pláž sme objavili jazierko

10.jpg

Čaro zimnej prímorskej atmosféry- chýbal len sneh

5.jpg

Na tomto mieste sme stáli asi desať minút a pozorovali vtáčie divadlo

2.jpg

Žena na móle kŕmila čajky

Kvôli zime sme si obľúbili poľskú špecialitu, ktorej sme spočiatku nedôverovali- takmer všade ponúkajú horúce pivo rôznych príchutí, niečo na spôsob nášho vareného vína. Znie to horšie,  chutí dobre -odporúčam vyskúšať.

Okrem blízkeho okolia Gdansku sme sa jeden deň vybrali na výlet do päťdesiat kilometrov vzdialeného Malborku, v ktorom sa nachádza  najväčší tehlový zámok na svete. Najkrajší pohľad sa nám naskytol z druhej strany zámku. Po moste sme prešli cez rieku, v ktorej sa zrkadlil odraz mohutnej stavby.

3.jpg

 

 

6.jpg

7.jpg

Zámok v Malborku zvnútra

Skryť Zatvoriť reklamu