Na brehu Loch Ness zastal čas

Písmo: A- | A+

Je ráno, sedím na brehu jedného z najväčších škótskych jazier a netrpezlivo očakávam východ Slnka. V bezvetrí je Loch Ness takmer nehybné a modročiernu hladinu hlbokého jazera rozvíria len kŕdle kačíc a čajok.

Dedinka Fort Augustus ešte spí- samozrejme až dovtedy, kým sa na ňu nevrhnú v priebehu dňa davy turistov, ktorých sem pritiahla hlavne túžba spozorovať svetoznámu Nessie. Okrem mysterióznej príšery sa zvedavo prizerajú divadlu otvárajúcich sa mostov pozdĺž kanálu spájajúceho škótske jazerá od východu na západ. Mosty sa niekoľkokrát do dňa otvoria, aby sa mohli lode preplaviť cez dedinu. Napriek turistom z celého sveta na tomto mieste vládne pokoj, ktorý prehluší len občasný zvuk gájd hudobníkov v tradičnom oblečení. 

Škótske kopce sú úplne iné ako tie naše a tento fakt si uvedomíte dvakrát- raz, keď sa na ne pozeráte a druhýkrát, keď po nich skúšate kráčať. Vrchy takmer nikdy nie sú zalesnené, ale obrastené rastlinami pripomínajúcimi mach a špongiu. Povrch vďaka nim nie je veľmi rovný a neraz prekvapia kaluže vody, ktoré sa pod nimi skrývajú. Samozrejme, v okolí sa nachádzajú aj veľmi dobre udržiavané turistické trasy, tie však väčšinou na vrcholy nevedú. Pre nadšencov vyšších pohorí sa stačí odviezť päťdesiat kilometrov ďalej do mesta Fort William, nad ktorým panuje najvyšší vrch Škótska Ben Nevis. Za krásami však netreba chodiť ďaleko a len kúsok nad Fort Augustus sa nachádza ďalšie jazero Loch Tarff obklopené čarovnou scenériou okolitých hôr.

Predtým, ako som sem prišla pracovať ma varovali, že je to veľmi tiché miesto. Ak je však pokoj a nedotknutá príroda to, čo vás láka, určite si dedinu na brehu Loch Ness zamilujete tak ako ja.

Caledonian Canal vedúci priamo do Loch Ness.
Caledonian Canal vedúci priamo do Loch Ness. (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Výhľad na breh Loch Ness z okolitých vrchov.
Výhľad na breh Loch Ness z okolitých vrchov.  (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Loch Ness
Loch Ness 
Hmlisté ráno vo Fort Augustus tesne po východe Slnka.
Hmlisté ráno vo Fort Augustus tesne po východe Slnka. (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Neďaleko Loch Tarff.
Neďaleko Loch Tarff. (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Východ Slnka nad Loch Ness.
Východ Slnka nad Loch Ness. (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Skryť Zatvoriť reklamu