
Keďže číslo 7 je neobyčajné a často označované ako magické, veríme, že aj naša konferencia sa bude niesť v podobnom zmysle. Po uplynutí dvoch semestrov, po každotýždennej mravenčej práci, sa Vám v marci, v deň D, alebo v deň K (konferencie), budeme snažiť ukázať v tom najlepšom svetle. Vyfešákovaní, nachystaní, s tými najprominentnejšími hosťami a za prítomností médií, budeme predsa riešiť problémy sveta na platforme „Fórum pre 21.storočie“! Avšak pekne poporiadku, ako sme vlastne začali, čo je na tomto ročníku také zvláštne, čomu sa v týchto týždňoch venujeme, kto nám šéfuje a o čom budeme rokovať? Veľa otázok...no na začiatok je však potrebné na všetky odpovedať.
Projekt Modelovej konferencie má už nejakú tú históriu. Konkrétne šesťročnú a veľmi bohatú. My sme sa odhodlali začiatkom októbra začať písať siedmy rok tejto histórie. Pod vedením skúseného modelovkára Michala Polgára a čerstvej motivujúcej doktorandky, ktorá má modelovku z minulého roku v živej pamäti, Ninou Galanskou, sme odštartovali prípravy na rokovania a záverečnú konferenciu Fóra pre 21.storočie, ktoré sa vo svojej podstate bude venovať dvom ústredným témam. Tie v súčasnosti rezonujú na medzinárodnom poli a predstavujú skutočné celosvetové problémy, ktoré zamestnávajú hlavu nejednému vysokému štátnikovi, ktorého krajina je do daného problému nejakým spôsobom zainvolvovaná. Prvé dojmy z otvorenia siedmeho ročníka projektu a z vedenia mladých študentov nám sprostredkoval tútor Michal Polgár: „Už od začiatku si vysoko cením zodpovednosť študentov a ich aktívne zapájanie sa do diskusií počas seminárov, tie považujem za základ výučby. Tento ročník je iný v tom, že sa venujem 2 nezávisle fungujúcim skupinám. Verím, že bude zaujímavé sledovať ich výstupy z rokovaní na rovnaké témy. S každou skupinou sa nám totiž pracuje odlišne, každá vie zaujať a prekvapiť úplne inými aspektami nastolených problémov“.
Tohtoročná bezpečnostná sekcia je zameraná na pretrvávajúci konflikt v Sýrii, ktorý v uplynulých mesiacoch nadobudol globálny rozmer a mohlo sa zdať, že vo svete opäť vznikla pomyselná čiara rozdeľujúca dva tábory štátov, reprezentujúcich odlišné názory pod tichou hrozbou viac než regionálneho konfliktu. V rámci ekonomickej sekcie sa budeme zaoberať Arktídou, resp. hospodárskymi aspektmi rozdelenia tohto územia sférickými trojuholníkmi medzi jednotlivé štáty, ktoré geograficky prislúchajú danej oblasti a majú odlišné postoje na budúce vysporiadanie tejto záležitosti. Na detailnejší opis agendy každej sekcie sa môžete tešiť v nasledujúcich týždňoch, kedy Vám prinesieme exkluzívne rozhovory s predsedami jednotlivých sekcií.
Každý utorok popoludní sa na cvičeniach snažíme viac a viac zbližovať s priebehom konferencie, aké sú naše kompetencie, povinnosti a čo nás čaká a neminie. Učíme sa spolupracovať v tíme, rokovať, manažovať, hodnotiť, vystupovať, komunikovať, riešiť problémy, fundraisovať, navrhnúť rozpočet, kriticky rozmýšľať... jednoducho sa snažíme s diplomatickou praxou spájať vedomosti, ktoré sme nadobudli na fakulte za našej 5-ročnej éry vydratých lavíc v posluchárňach. Určite sa teda nenudíme, na cvičeniach je neraz rušno. K dôležitým momentom patrila aj voľba predsedu fóra, ktorého úlohou bude zmanažovať celý projekt, starať sa o plynulý priebeh, jednak príprav, ale i finálnej konferencie, aby fungovalo všetko ako hodinky. Ako vníma celý tento projekt a svoju dôležitú funkciu predsedníčka Fóra, Dada Haľamová? „Projekt vnímam ako unikátnu šancu pre študentov medzinárodných vzťahov osobne sa angažovať v diplomacii, aj keď len modelovo. Pre mnohých z nás je to prvá skúsenosť s reálnymi negociáciami. Navyše, študenti zastávajú aj iné, napríklad manažérske funkcie, takže každý má možnosť nájsť sa v pozícii, ktorá ho baví. Pokiaľ ide o moju funkciu, ide o podporný pilier konferencie. Mojou úlohou je podpora a usmernenie študentov tak, aby sme spolu, synergickým efektom dosiahli čo najlepšie výsledky“.
A teda čím je tento ročník, okrem sedmičky, taký neobyčajný? V prvom rade koncepcia organizácie sekcii je iná. Jednak sa rokuje už len v dvoch sekciách (ekonomickej a bezpečnostnej), ale rokuje sa v dvoch samostatných skupinách (čo znamená, že každá sekcia má 2 skupiny), ktoré pripravujú konferenciu nezávisle od seba. Aký bude finálny výsledok, sa uvidí. Budú skupiny pri finišovaní spolupracovať alebo budú rivalmi? Necháme sa prekvapiť. Za druhú odlišnosť možno považovať fakt, že sa tento rok zapojilo viac študentov ako inokedy a to z dôvodu, že predmet zastrešujúci modelovku už nie je voliteľným, ale povinným. Bude platiť, viac hláv viac rozumu a kvalitnejšej modelovky? Nóvum, ktoré chce tento ročník modelovky priniesť, je aj konanie záverečnej konferencie v marci na bratislavskom hrade. Veď predsa praví, diskutujúci diplomati, riešiaci globálne problémy, potrebujú aj príslušné reprezentačné priestory.
Ako však siedmy ročník modelovky dopadne, je ešte vo hviezdach, každopádne nadšenie, entuziazmus, skvelý kolektív a radosť z niečoho nového a zvláštneho, čím takýto projekt v študijnom pláne medzi samou teóriou určite je, je predpokladom úspechu!
Projekt Modelovej konferencie 2014 je realizovaný z Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis. Inštitucionálni partneri: Fakulta aplikovaných jazykov EUBA, Filozofická fakulta UK, Filozofická fakulta PU v Prešove, Filozofická fakulta KU v Ružomberku, Euroatlantické centrum, Korporátni partneri: Grafton Recruitment, Quintiles. ANWELL, Slovenská asociácia prekladateľov a tlmočníkov, PDCS Slovensko a Soupa Bistro, Mediálni partneri: Neuve Ppressburger Zeitung.