
Mohla by si nám bližšie predstaviť tému sekcie a prečo si myslíš, že je táto téma dôležitá?
Za tohtoročnú tému „Modelovky“ v ekonomickej sekcii sme zvolili riešenie efektivity poskytovanej rozvojovej pomoci. Fórum pre 21. storočie vníma ako najväčší problém efektívnosti súčasne poskytovanej rozvojovej pomoci, nedostatočnú komunikáciu a spoluprácu medzi poskytovateľmi rozvojovej pomoci (donormi) a prijímateľmi rozvojovej pomoci (recipientmi). Hlavným cieľom negociácii bude nájsť konkrétny spôsob ako zlepšiť komunikáciu, zefektívniť spoluprácu, snažiť sa viac napasovať konkrétne potreby recipientov na pomoc donorov a dosiahnuť, aby rozvojová pomoc bola viac založená na multilaterálnej spolupráci. A prečo je táto téma dôležitá? Lebo chudoba je nepochybne najvážnejším problémom súčasného globalizovaného sveta, a to nielen z ekonomického hľadiska.
Aké sú rokovacie strany v ekonomickej sekcii?
Medzi rokovacie strany v ekonomickej sekcii patria najväčší svetoví poskytovatelia rozvojovej pomoci- Európska Únia a Spojené štáty americké. Medzi predstaviteľov na strane prijímateľov rozvojovej pomoci patrí Africká únia a India. Čínska ľudová republika je špeciálny prípad rozvojovej krajiny, ktorá je ale v súčasnosti dôležitým donorom, najmä na africkom kontinente. Do rokovaní sme sa rozhodli zapojiť organizácie ako Svetová banka a Svetový potravinový program, ktoré výraznou mierou pomáhajú na medzinárodnom poli v oblasti boja proti chudobe. Pre spestrenie koloritu aktérov sme do rokovaní prizvali aj reprezentanta tretieho sektora Nadáciu Pontis.
S čím máš zatiaľ najväčší problém? Pri vypracovaní draftov alebo s celkovým spracovaním dostupných informácií o rozvojovej pomoci, prípadne aj pri riadení ľudí v sekcii?
Najväčší problém v danej téme mám zatiaľ s danou témou. Samotná téma rozvojovej pomoci je veľmi obsiahla a neuveriteľne špecifická, či už vzhľadom na prijímateľa alebo poskytovateľa. Je zložité vnímať túto problematiku z globálneho hľadiska a pozerať sa na ňu komplexne, keďže v konečnom dôsledku sa dotýka života jednotlivca a to bytostne. Čo sa týka ľudí v sekcii, myslím že v našej ekonomickej sa stretli úžasne šikovní, akční a zodpovední ľudia, ktorí sú v tejto téme doma a majú s ňou aj praktické skúsenosti, čo je nielen pre sekciu, ale aj pre mňa osobne, obrovským prínosom. Veľmi dobre sa mi s nimi spolupracuje a aj touto cestou im ďakujem za všetku snahu, podnety a nápady.
Podľa zákulisných informácií sa v tvojej sekcii zástupcovia jednotlivých štátov a organizácií vraj nezhodnú takmer na ničom. Môžeš priblížiť, čo sa deje?
Áno, po prečítaní stanovísk reagujúcich na prvý draft to vyzeralo celkom tragicky, ale to sa pravdupovediac dalo predpokladať, najmä kvôli zložitosti riešenia danej problematiky. V drafte boli totiž predložené dosť kontroverzné návrhy pre mnohých aktérov (draft nájdete na stránke http://negociacie.euba.sk/doc/economy-draft1.pdf). V porovnaní s ostatnými sekciami, téma v tej našej je skutočne špecifická. Stoja tu proti sebe na jednej strane krajiny, ktoré potrebujú pomoc a druhej strane aktéri, ktorí sú schopní a aj ochotní im pomôcť. Problém nastáva ale v tom, že sa tým celý problém chudoby dodnes nevyriešil. A hľadať riešenia, s ktorými by aspoň čiastočne súhlasila každá strana nie je jednoduché. Zo zákulisných informácií, ale môžem prezradiť, že v blízkej budúcnosti by pravdepodobne mohlo dôjsť k nejakým spoločným dohodám medzi aktérmi. Či sa tak naozaj stane, uvidíme čoskoro.
V čom je najväčší nedostatok súčasnej rozvojovej pomoci? Ako to, že vyše miliarda ľudí stále žije pod hranicou chudoby pri všetkých rozvojových programoch a organizáciách zaoberajúcimi sa chudobou?
Problémom je práve to, čo sa snažíme v našej sekcii vyriešiť, a to je efektivita. Som presvedčená, že svet má dostatok prostriedkov na to, aby tento problém vyriešil. Dialóg medzi svetovými aktérmi v tejto problematike je však potrebný preto, aby sme prišli na to, akým spôsobom.
V čom predstavuje zatiaľ projekt Modelovej konferencie pre teba najväčší prínos?
Čo mne osobne najviac dala Modelovka je zmena pohľadu a postoja ku globálnym problémom sveta. Ak ich chcete vyriešiť, po prvé treba prísť s nejakým skutočne dobrým nápadom na riešenie. Ale už aj keď nejaký konečne vymyslíte, to ešte vôbec nič neznamená, kým o tom nepresvedčíte všetkých ostatných. A už keď sa vám podarí všetkých presvedčiť, to ešte neznamená, že to bude v praxi fungovať. Takže Modelovka mi priniesla najmä zreálnenie môjho pohľadu na snahu vyriešiť globálne problémy. A samozrejme som sa veľa nového naučila z problematiky rozvojovej pomoci.
Ďakujeme Janke za rozhovor!
Pre bližšie info o ekonomickej sekcii navštívte stránku http://negociacie.euba.sk/economy-info.php
Natália Pindrochová