Voda - zdroj života

Projekt Modelová konferencia 2011 napreduje stále vpred míľovými krokmi a karty sa nám čoraz viac zamiešavajú. Minulý týždeň, v nedeľu 30.10.2011, uzreli svetlo sveta v už poradí druhé drafty. V súčasnosti s napätím očakávame reakcie rokujúcich strán. Zhodnú sa, príjmu návrhy Fóra pre 21. storočie alebo sa, naopak, odohrá urputný boj, ktorý skončí triumfálnym víťazstvom jednej strany, alebo budú rokovania v jednotlivých sekciách zatlačené do kúta a skončia patom? Veľký deň „D" (29.november2011) klope na dvere a my už sa neviem dočkať, čo nás za týmito dverami čaká.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

V uplynulých týždňoch sme vám prinášali informácie priamo z „miesta činu". Uviedli sme vás do prostredia Fakulty medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite v Bratislave, medzi študentov druhého ročníka inžinierskeho stupňa štúdia, ktorí sú hlavnými aktérmi celého projektu, bez záujmu a usilovnej práce ktorých by nebola Modelová konferencia 2011 realizovateľná. Oboznámili sme vás so situáciou v ekonomickej a bezpečnostnej sekcii, s problematikou, ktorou sa zaoberajú, s pocitmi vedúcich sekcií, ktorí z pozície zástupcov organizácie Fórum pre 21. storočie Modelovú konferenciu zvolávajú. Dnes nahliadame do diania v nemenej dôležitej environmentálnej sekcii a prinášame vám rozhovor s vedúcim sekcie, Adamom Takáčom, ktorého sme vyspovedali v otázke „voda - zdroja života".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Adam, prečo si sa rozhodol zapojiť do projektu Modelová konferencia? A prečo si sa rozhodol práve pre pozíciu vedúceho sekcie, konkrétne environmentálnej sekcie?

Dôvod bol jednoduchý. Už som raz v podobnom projekte bol zapojený, bolo to veľmi inšpirujúce a chcel som si to zopakovať. Taktiež som chcel napomôcť v pokračovaní potenciálne veľmi úspešného a unikátneho projektu. Vedúcim sekcie som sa stal, pretože som si veril a stále si verím, že dokážem zastávať významnejšiu pozíciu pri tomto projekte. Ale konkrétny dôvod, prečo práve environmentálna sekcia nemám. Verím, že môžem byť prínosom.

Ak sa nemýlim, tak tento rok sa environmentálna sekcia zaoberá problematikou vody ako prírodného zdroja, ktorý čoraz viac nadobúda na význame a mieša karty vo svetovom dianí. Mohol by si nám priblížiť, aká je presná téma a predovšetkým, čo je vaším cieľom?

SkryťVypnúť reklamu

Heslom, ktorým sa uberajú negociácie v našej sekcii je „ voda - zdroj života". Dôvodom je, že všetko živé na planéte nedokáže prežiť bez vody. Po minulé roky sa environmentálne otázky brali na ľahšiu váhu a vo veľmi všeobecnej rovine s cieľom zvýšiť povedomie o problematike. Cieľom Fóra na rok 2011 je preniesť toto povedomie na inú, konkrétnu rovinu a dosiahnuť konkrétne výsledky v oblasti ochrany, ale aj sprístupnenia vodných zdrojov v oblastiach, kde je ich nedostatok. Naším cieľom je nielen chrániť zdroje, ale aj dosiahnuť ich efektívne využívanie pre budúce generácie.

Za spoločný rokovací stôl zasadnú zástupcovia Africkej únie, Brazílie, Číny, Európskej únie, Global Young Greens, Indie a Spojených štátov amerických. Prečo ste si vybrali práve týchto aktérov? Myslíš si, že sú tými pravými, ktorí by mali rozhodovať o tak dôležitej otázke?

SkryťVypnúť reklamu

Pre USA a EÚ sme sa rozhodli z dôvodu ich enormnej spotreby tohto zdroja, ale aj pre ich globálny význam. Sú to dôležití aktéri v ktorejkoľvek oblasti a ich vyspelosť zaručuje významné financie, ako aj váhu v rozhodovaní aj v tejto zložitej otázke. Čína o sebe prehlasuje, že nastúpila na zelenú cestu a svoju budúcnosť vidí v riešení environmentálnych otázok v súlade s ekonomickým rastom. Z môjho pohľadu, je to významný partner pre riešenie globálnych environmentálnych problémov. India, Brazília a Africká únia sú aktéri, ktorých sa táto problematika konkrétne dotýka a asi najviac trpia problémami v oblasti vodných zdrojov, ale na druhej strane ich veľkosť ich predurčuje k významným riešeniam tejto problematiky. Organizácia Global Young Greens bola prizvaná na rokovania z dôvodu svojho zamerania a odbornej spôsobilosti v oblasti environmentálnych otázok. Je to veľmi cenný partner, ktorý bude významným spôsobom participovať na dosiahnutí konkrétnej rezolúcie na konci rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Mne osobne chýbajú v sekcii zástupcovia krajín, ktoré majú najväčšie zdroje vody, teda ak nepočítam Brazíliu. Prečo nie sú súčasťou rokovaní i oni? Napríklad Turecko, o ktorom je známe, že z vodovodu tečie vždy pitná voda, pri každej, aj tej najodľahlejšej, mešite sa nachádza studňa a krajina je popretkávaná zavlažovacími systémami a priehradami, ktoré i naďalej buduje.

Áno máš pravdu, Turecko má obrovské zásoby podzemnej a riečnej vody, a na druhej strane, môžeme taktiež povedať, že aj Rusko má zase svoje environmentálne problémy v oblasti Bajkal a s vysychaním jazera Aral. Ale tieto krajiny momentálne neriešia dané otázky, a tak sme, podľa mňa, vybrali partnerov, ktorí sa nimi zaoberajú. Ďalej sme vybrali najväčších svetových hráčov tvoriacich najväčšie populačné zastúpenie, aby sa konkrétne zmeny týkali, čo najväčšej časti obyvateľstva planéty.

Na svete je už v poradí druhý draft, ku ktorému majú dať zástupcovia svoje stanoviská do 2 týždňov. Mohol by si nám prezradiť niečo viac o návrhoch Fóra v tejto téme v prvom drafte a ako naň reagovali zástupcovia?

Naším cieľom je vytvorenie komisie, ktorá by dohliadala na problematiku vody v oblasti vodných zdrojov. Mala by široké pokrytie a rozhodne by bola táto komisia unikátna. Išlo by o združenie s vlastnou správou, ale financovanie by pochádzalo z rozpočtov, ako aj od Svetovej banky a taktiež od veľkých nadnárodných spoločností tvoriacich súkromný sektor. Chceme vytvoriť orgán, ktorý by mal rozhodovací potenciál, váhu vo svete a riešil by otázky, zo začiatku týkajúce sa vody a neskôr, po úspešnom implementovaní sa do svetovej politiky, aj v iných environmentálnych oblastiach.

Ako je všeobecne známe, nik sa rád a dobrovoľne nechce vzdať svojich právomocí, resp. si nechce nechať zasahovať do vnútorných záležitostí, veď správa nad prírodnými zdrojmi je v rukách samotného štátu. Zástupcovia s touto myšlienkou súhlasili, vôbec nenamietali proti takejto spoločnej komisii?

Cieľom nie je demotivovať partnerov od ustupovania od rokovacieho stola, ale motivovať ich k prisadnutiu zaň. Túto otázku sme vyriešili vytvorením generálneho zhromaždenia, ktoré sa bude schádzať raz za polroka a bude rokovať o najpálčivejších otázkach, ak by to bolo potrebné, je možné usporiadať aj mimoriadne stretnutia. Krajiny budú mať svoje zastúpenie aj v komisii. Nepôjde len o kontrolný orgán, bude riešiť aj oblasť, akou je legislatíva na ochranu vodných zdrojov. Zatiaľ sa zástupcovia vyjadrujú veľmi pozitívne k tejto alternatíve, preto som zvedavý, ako to pôjde v deň, kedy sa uskutočnia vrcholné rokovania a táto otázka sa bude prejednávať multilaterálne a nie bilaterálne, ako je tomu dnes.

Vychádzajú zástupcovia len z materiálov a dokumentov, ktoré sú voľne prístupné na internete či v literatúre alebo kontaktovali i reálnych predstaviteľov, ktorí im už poskytli určité rady a stanoviská, resp. názory?

Viem o zástupcoch, ktorí sa už kontaktovali s danými štátmi či organizáciami, resp. majú určité skúsenosti so spoluprácou s reálnymi predstaviteľmi, ale na otázku neviem konkrétne odpovedať. Verím však, že urobia všetko, čo bude v ich silách, aby vytvorili, čo najpresnejšie stanoviská.

Ako sa ti spolupracuje v sekcii? fungujete bez problémov alebo sa viete aj pohádať?

Som so svojou sekciou veľmi spokojný, možno až príliš J nemôžem na svoju sekciu povedať jediné zlé slovo. Významná vďaka patrí aj môjmu zástupcovi Ottovi Pisoňovi, ktorý mi pomáha so všetkým, aj napriek tomu, že je zároveň zástupcom USA, čo nie je jednoduchá pozícia. Ale aj zvyšku ďakujem za snahu, ktorú vynakladajú. Dobre sa mi s nimi spolupracuje.

Ďakujem za čas, ktorý si venoval nášmu rozhovoru. A rovnako ako som popriala šťastie ostatným sekciám, želám ho i tebe a všetkým členom environmentálnej sekcie.

Viac informácii o environmentálnej sekcii a problematike „Voda - zdroj života" sa môžete dozvedieť na stránke Modelovej konferencie 2011:

http://www.negociacie.euba.sk/enviro-info.php

Tatiana Kozáčková

Modelová konferencia

Modelová konferencia

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Realizačný tím inovatívneho interaktívneho vzdelávacieho projektu s názvom Modelová konferencia , ktorý sa realizuje na Fakulte medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

237 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu