RamadanMubarak: O posvätných mesiacoch II

Ako Mohamed využíval posvätné mesiace vo svoj prospech Po príchode do Mediny sa Mohamed snažil čo najrýchlejšie všetkými možnými prostriedkami. Keďže jeho nasledovníci v priebehu dvoch mesiacov postupne migrovali z Mekky len s malým majetkom čo uniesli, a v novom meste ich nik nečakal s otvoreným náručím a pečenými holubmi, postihla ich chudoba a hlad. Aby ich Mohamed nakŕmil (a zabránil ich nespokojnosti, odpadlíctvu, prípadnej vzbure), začal organizovať prepady neozbrojených alebo ľahko ozbrojených mekkánskych obchodných karavan. Prvé tri nájazdy stroskotali. Štvrtýkrát Mohamed zorganizoval ôsmich moslimov pod vedením svojho bratanca za matkinej strany Abdullaha bin Džahša počas mesiaca Radžab, jedného zo štyroch posvätných mesiacov pohanských Arabov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Keďže Arabi sa striktne zdržiavali akýchkoľvek útokov a krviprelievania počas týchto štyroch posvätných mesiacov, nemali potrebu ozbrojovať karavány na obranu proti prípadným lupičom. Ľudia rešpektovali morálne zásady a pravidlá, a náš Mohamed to dobre vedel. Bandu zbojníkov poslal do Nakhly, aby tam ozbíjali karavánu z Mekky. Jeho bratrancovi Abduláhovi, Arabovi, ktorý celý svoj život rešpektoval pravidlo mieru počas posvätných mesiacov, sa útok na vlastných a práve v tom čase vôbec nepozdával. Ale ostatní Mohamedovi nasledovníci si nechceli nechať ujsť bohatú karavánu spred nosa. Takže jedného obchodníka zabili, druhý ušiel a tretieho vzali do zajatia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hanebný a zákerný útok zlodejskej bandy. No ešte horšia bola ich metóda: zlodeji si oholili hlavy, aby si obchodníci mysleli, že sa vracajú z púte z Mekky (umrah, čo bol predislamský zvyk), a že tým pádom osem chlapov pre nich nie je nijakou hrozbou.

ALÁHOVO POSVATNÉ POVOLENIE (KORÁN) PORUŠIŤ POSVATNOSŤ POSVATNÝCH MESIACOV

Po návrate do Medíny sa Abduláh chystal odovzdať korisť a zajatca Mohamedovi. Ale správa o prepade a vážnom porušení posvätného mesiaca sa už rozšírila. Medzi Quarejšovcami (Mohamedov kmeň) sa šírila správa: "Mohamed a jeho spoločníci porušili posvätný mesiac, preliali krv, lúpili a zajali ľudí. Mohamed hlása poslušnosť Aláhovi, a pri tom je prvý čo porušuje svätý mesiac a zabíja." (zdroj: žiaden trápny "islamofóbny" článok na internete, ale Mohamedov životopis od Ibn Izáka, čítaný a rešpektovaný všetkými islamskými učencami, strana 288)

SkryťVypnúť reklamu

Mohamed sa ocitol v nepríjemnej pozícii. Aby nestratil tvár, predstieral odsúdenie útoku. Všetku vinu sa pokúšal hodiť na Abduláha a jeho skupinu. Chudáci mali výčitky svedomia, a aláhov posol ich zradil. No Mohamed zároveň potreboval príjem, preto zmenil taktiku a použil svoju hračku - Korán, slovo priamo od boha.

2:217 Dotazují se tě na posvátný měsíc a na bojování v jeho průběhu. Rci: "Bojovat v něm je hřích těžký, avšak odvracet od stezky Boží, nevěřit v Něj a v Mešitu posvátnou a vyhánět obyvatele jejich z ní je ještě těžší hřích před Bohem; svádět od víry je horší než zabíjet. Nevěřící nepřestanou proti vám bojovat, dokud vás neodvrátí od náboženství vašeho, budou-li toho schopni. Pro ty z vás, kdož od náboženství svého odpadnou a jako nevěřící zemřou, marné bude jejich konání na tomto i onom světě - ti ohně obyvateli se stanou a nesmrtelní v něm budou.

SkryťVypnúť reklamu

(Nikto obyvateľov odnikiaľ nevyháňal. Polyteistovi je šum a fuk, v čo verí jeho sused. Ľudia sa chodili sťažovať Mohamedovmu strýkovi, že Mohamed uráža a nadáva ich bohom, nech mu dohovorí, aby s tým prestal. Odísť sa rozhodol Mohamed, lebo v Mekke nikoho nepresvedčil. Pridali sa k nemu len puberťáci, chudáci, a otroci, t.j. ľudia, ktorí ešte nenašli samých seba a zmysel života a ľudia, čo nemali čo stratiť a potrebovali počúvať sľuby o lepšom živote. Konflikty sa začali, keď nútil svojich nasledovníkov z Mekky odísť: trhali sa rodinné putá, narušoval spoločnosťou rešpektovaný poriadok. Obľúbenou historkou medzi moslimami je príbeh "mučeníka" Bilala. Bol to otrok, konvertoval na islam a chcel ujsť za Mohamedom. Majiteľ ho chytil a surovo tĺkol. Iný moslim, možno sám Mohamed, nepamätám, prišiel k Bilalovmu pánovi a zaplatil mu jeho hodnotu. Veľmi dôležitá otázka: Prečo pán zbil svojho otroka Bilala? Moslimovia tvrdia, že preto lebo konvertoval na islam. Zdravý rozum hovorí, že preto, lebo Bilal bol v súlade s vtedajšími pravidlami otrok, a tým pádom bol majetkom svojho pána. Jeho povinnosťou bolo počúvať a pracovať. On ušiel, dostal bitku. Po vyplatení jeho hodnoty už svojho bývalého pána nezaujímal on ani jeho islam.)

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie verše (4:94, 8:1, 8:41) mu zabezpečili príjem do konca života. Obsahujú príkaz 1/5 z každej koristi odovzdávať Mohamedovi a Alahovi. Len by ma zaujímalo, na čo boli Alahovi otrokyne, jedlo a majetok a kedy si chodieval po svoj podiel.

Aisha Moková

Aisha Moková

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nepociťujem nenávisť voči moslimom, nemám prečo byť voči nim zatrpknutá. Keď ma niekto sklamal, či bol moslim, kresťan, ateista, atď je pre mňa irelevantné. Jednoducho viac nedôverujem tomu konkrétnemu človeku. Zoznam autorových rubrík:  Islamské právoIslam a vedaKoránSunnaIslam a ženaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu