Ramadan Mubarak: O posvätných mesiacoch I

Začal mesiac ramadán, rok 1434 kalendára hidžry. Dnešní moslimovia ho považujú za posvätný mesiac, mesiac zasvätený alahovi, mesiac pôstu, odriekania pozemských pôžitkov a mesiac kedy sú dobré skutky obzvlášť cenené. Veriaci sa nedotkne jedla, pitia a manželky od svitu do mrku. Svoj čas venuje modlitbám a rozjímaniu, a utužovaniu rodinných zväzkov. Až po západe slnka má právo prerušiť pôst, podľa sunny ďatlami a kyslím mliekom. Nasleduje výdatná hostina v kruhu rodiny - v arabskom kontexte to môžu byť aj strýkovia a stryné s deťmi z piateho kolena, čo je celkom sympatické v dnešnom individualistickom svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ak človek hovorí o treťom pilieri islamu - islamskom povinnom pôste, je prakticky nemožné vylúčiť z témy "posvätný" mesiac ramadán. Okrem povinného pôstu pre každého zrelého a zdravého jedinca sa naň viažu ďalšie rituály, ako dobrovoľné nočné modlitby Taráwíh, iftár (večera), zakát (charita) alebo shor (jedlo pred brieždením). Akýkoľvek dobrý náboženský skutok vykonaný počas Ramadánu bude odmenený 700násobne. Waw! 700násobne! Ak je v stávke tak veľa, určite sa oplatí naučiť sa o posvätných mesiacoch o čosi viacej...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ČO BEŽNÝ MOSLIM NEVIE O POSVÄTNÝCH MESIACOCH

Ak sa na ulici opýtate moslima aké sú v islame posvätné mesiace, deväť z desiatich vám odpovie, že je to Ramadán. Bohužiaľ táto odpoveď je absolútne ale absolútne nesprávna. Priemerný veriaci svoju vlastnú vieru príliš neštuduje. Pomodlí sa, nezje bravčové, nenapije sa piva, príležitostne otvorí Korán, a hadísy alebo síru takmer vôbec. Z náboženstva ovláda to, čo mu povedali rodičia, čo mu povedali v madrase, čo počul v mešite. Bohužiaľ (alebo chválabohu?), vätšina týchto informácií sú tradície, ktoré nemajú oporu v koráne ani v sunne. Storočiami sa vykryštalizovali z krvavej sekty na čosi aspoň približne pochopiteľné (ale alah vie aj tak najlepšie) a prijateľné aj ľuďmi s dobrým srdcom.

SkryťVypnúť reklamu

Drahí moslimskí bratia a sestry, podľa samotného Koránu sú posvätné mesiace štyri a Ramadán medzi nimi nie je.

Štyri posvätné mesiace, Muharram, Radžab, Dhu Al-Qaada a Dhu Al-Hidždža boli považované za sväté už v predislamskej dobe (Džahiliya). Ozbrojené prepady, pomsta, vojny, boje, dokonca i hádky boli počas nich prísne zakázané. Ak by v týchto mesiacoch stretol človek trebárs aj vraha svojho otca a brata, nemohol by povedať krivého slovíčka, nieto sa mstiť. Islam tieto posvätné mesiace prebral od modloslužobníkov a pohanov.

ALAH FANÚŠIK POHANSKÝCH RITUÁLOV

Prorok Mohamed sa snažil zapáčiť ľuďom svojej doby. Mekka bolo multináboženské mesto, vedľa seba žili židia, kresťania a polyteisti. Mohamed do svojej svätej knihy kopíroval pohanské zvyky a rituály (a historky z Tóry a z Biblie bez ladu a skladu). Keďže však pre ňho nič neznamenali, mnoho takých zvykov už hlbšie nerozoberal a nebazíroval na nich. Štyri pohanské sväté mesiace patria do zbierky pre jeho kariéru takmer nepotrebných plagiátov.

SkryťVypnúť reklamu

Viem viem. Moslim by povedal že trepem. Tak si to zhrnime: texty hovoria, že tie mesiace sú sväté, ale prečo sú tak strašne sväté? V Koráne ani v hadísoch nie sú vôbec vysvetlené dôvody ich svätosti a väčšina moslimov ich má v paži, okrem mesiacov Rajab a Dhu Al-Hidždža kedy sa vykonáva Umrah (malá púť) a Hadždž (jeden z pilierov islamu, povinná púť do Mekky aspoň raz za život). Znova, uvedené púte nie sú ničím iným, než rituálmi prevzatými od polyteistov.

Korán o uvedených mesiacoch hovorí napríklad vo veršoch:

2:217 Pýtajú sa ťa Mohamed na boj počas posvätných mesiacov: Je to hrozný skutok, ale neviera je horší skutok než bojovať počas nich a zabiť

SkryťVypnúť reklamu

5:2 púť

9:2-5 pohybujte sa bezpečne po zemi po dobu štyroch mesiacov

9:36 počet mesiacov u boha je 12 a 4 sú posvätné, ale ak ste v ohrození môžete počas nich bojovať

9:37 tí čo odkladajú posvätnosť a zákaz boja na iné mesiace len aby dokončili vojnu, sú hriešnici a boh im okrášlil ich zlé skutky aby si mysleli že konajú správne. (ale s nimi vybabral, teraz už je naozaj macher)

Taktiež sú vymenované v hadíse Sahih Al-bukhari 4:419

Predislamskí pohania považovali uvedené mesiace za veľmi dôležité. Mohamed ich prebral do svojho islamu, ale ich dôležitosť bagatelizoval a oháňal sa ich svätosťou iba keď sa mu to hodilo. Zákaz boja počas týchto mesiacov sa stal achilovou pätou Mohamedových odporcov. Ale o tom až nabudúce.

PS: Napriek kontroverznému pôvodu pôstu a celého islamu, želám veriacim požehnaný Ramadán. Nech vám prinesie to, čo z neho storočia dokázali ťažiť ľudia s dobrým srdcom: utužovanie rodinných zväzkov, pookriatie, mystično, zahĺbenie sa do svojho vnútra a rozjímanie. Želám vám, nech každé vaše rozhodnutie z vás robí lepších ľudí. A to želám aj sebe.

Aisha Moková

Aisha Moková

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nepociťujem nenávisť voči moslimom, nemám prečo byť voči nim zatrpknutá. Keď ma niekto sklamal, či bol moslim, kresťan, ateista, atď je pre mňa irelevantné. Jednoducho viac nedôverujem tomu konkrétnemu človeku. Zoznam autorových rubrík:  Islamské právoIslam a vedaKoránSunnaIslam a ženaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu