Historické fakty v Koráne

Krátky výber veršov o historických postavách a udalostiach v Koráne. Citácie sú z prekladu Koránu do slovenčiny: Korán, Preklad do slovenského jazyka s vysvetlivkami a výkladom. Preložil Abdulwahab Al-Sbenaty. Hrubou kurzívou je uvedený preklad veršov, v zátvorkách pôvodný komentár autorov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Alláh stvoril ľudstvo z jedného človeka:

4:1. Ľudia! Bojte sa svojho Pána, ktorý vás stvoril z duše jednej (z Adama) a z nej (z tejto duše) stvoril jej družku (Evu) a z nich oboch dal rozmnožiť veľké množstvo mužov a žien. A bojte sa Boha, v mene ktorého sa na seba obraciate (veriaci ľudia často používajú vety: "V mene Boha urob to a to, prisahám na Boha, že to urobíš", atď.) a vyvarujte sa (následkov) prerušenia príbuzenských zväzkov (bojte sa Boha a neprerušujte príbuzenské vzťahy, ktoré sú medzi vami). Veď Boh na vás dozerá (a všetko vidí) .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale to už predsa všetci vieme... Žiaden Darwin a evolúcia, ale boh a Adam s Evou.

Trest ukrižovaním:

7:123-124. Faraón povedal: "Uverili ste v Neho (Boha) pred tým, než som vám to povolil? Toto (všetko, čo sa stalo) sú len úklady, ktoré ste kuli v (tomto) meste, aby ste vyviedli z neho jeho obyvateľov. Však vy sa dozviete (čo s vami za to urobím)""Dám vám odsekať ruky a nohy v opačnom poradí (pravú ruku a ľavú nohu alebo naopak) a potom vás dám ukrižovať všetkých".

tiež vo verši 20:71
Povedal (Faraón) : "Uverili ste mu predtým, než by som vám to dovolil? On je (zrejme) vaším najväčším majstrom, ktorý vás naučil čary. Dám vám odsekať ruky a nohy v opačnom poradí (pravú ruku a ľavú nohu alebo naopak) a dám vás ukrižovať na kmeňoch paliem. Potom budete vedieť, trápenie sľúbené kým z nás, je väčšie a trvalejšie (uvidíte, či trápenie, ktorému vás podrobím ja, je horšie a trvalejšie ako trápenie, pred ktorým varuje Mojžiš) ."

SkryťVypnúť reklamu

Ukrižovanie ako spôsob popravy bolo v Egypte neznáme. Používali ho Rimania, Seleukovci a Púni (dnešné Tunisko) cca. od 6 storočia pred n.l. do 4. storočia n.l.

Mojžišova hora Sinaj v prachu leží:

7:143. Keď Mojžiš prišiel na stretnutie s Nami a jeho Pán k nemu prehovoril, povedal (Mojžiš) : "Pane môj, ukáž mi (a daj mi) , pozriem sa na Teba." Povedal (Boh): "Neuvidíš ma, ale pozri sa na horu, ak by ostala na svojom mieste, tak ma uvidíš (keď sa hore ukážem a ona by sa nepohla a vydržala by takýto pohľad, tak ma potom uvidíš)". Keď sa ale Pán jeho zreteľne ukázal hore, rozdrvil ju (rozdrvila sa a zrovnala so zemou) a Mojžiš padol pod vplyvom šoku. Keď sa prebudil, povedal (Mojžiš) : "Jedinečný si (Bože) , nemá sa Ti pripisovať to, čo nezodpovedá pravde, kajám sa pred Tebou a som prvý z radov tých, ktorí (v Teba, Bože) uverili".

SkryťVypnúť reklamu

Ok, toto je diskutabilné. Mojžiš možno diskutoval s bohom na hore Sinaj, ale boh mohol zhodiť nejakú inú horu, aby mu ukázal svoju silu. Alebo sú ostatné abrahámovské náboženstvá vedľa, a Mojžiš nemá nič s horou Sinaj, iba s tou zhodenou. Alebo nikto nemá nič s Mojžišom a inými mytologickými postavičkami.

Alexander Veľký Macedónsky:

18:83-84. Pýtajú sa ťa (Muhammad, židia) na Dvojrohého (muža). Povedz: "Porozprávam vám niečo o ňom", (V mnohých známych výkladoch Koránu sa hovorí, že Dvojrohým sa môže myslieť Alexander veľký. V Koráne však neexistuje žiadna ďalšia zmienka o tom, kto to je a čo výraz dvojrohý znamená. Nie je preto známe, či ide o muža s dvojrohou helmou, alebo či to znázorňuje dve časové obdobia, alebo nejakú moc, a pod. Je možné, že archeologické vykopávky v budúcnosti v tejto súvislosti odhalia nejaké starodávne nálezy, ktoré by nám po-mohli presne určiť, o koho v týchto veršoch šlo.)
My sme upevnili jeho postavenie na zemi (dali sme mu moc a vysoké postavenie) a dali sme mu zo všetkého prostriedok (poznanie, akými spôsobmi sa ku všetkému dostať a ako všetko zdolať) .

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina islámskych učencov považuje Dhu'l-Qarneyn - "Dvojrohého" za Alexandra Veľkého, ktorý je prezentovaný ako príkladný moslim. Ako ináč. A zem má svoj kraj a slnko tam zapadá na noc do blata.

Haman- zázrak dokázaný novodobým archeologickým výskumom:

28:38. Faraón povedal: "Poprední (ľudia a dôverníci) , neviem o tom, že by ste mali iného boha, než som ja. Zapáľ mi (oheň) , Háman, pod hlinu (vyrob tehly) a učiň mi vysokú vežu (vysokú stavbu) , azda sa pozriem na Mojžišovho Boha, aj keď si myslím, že patrí (Mojžiš) medzi klamárov".

Islamský apologéti vyhlasujú, že nové archeologické objavy potvrdzujú "zázračnosť" Koránu, lebo obsahujú slovo Haman vyskytujúce sa v koráne asi 6 krát (Haman ako "Faraónov" kamarát, Mojžiš sa ich oboch snažil presviedčať o pravej viere). Zabudli, že zmienky o ňom sa nachádzajú už v Starom Zákone (Ester). Predpokladá sa, že to bol vezír / mudrc perzského pôvodu so silným antisemitickým cítením.

Jonáš prehltnutý rybou:

37:139-142. Júnus (Jonáš) veru patril medzi poslov (ktorí predtým od Boha posolstvá obdržali),
Keď utiekol na loď naloženú, (Vo výkladoch Koránu sa píše, že Jonášovi bolo zoslané posolstvo, ktoré mal oznámiť svojim ľuďom. Jeho ľudia mu však neverili a za luhára ho označili. Jonáš to už nevydržal, pohrozil im, že ich čoskoro postihne trest a opustil ich rozhnevaný bez toho, aby mu Boh takýto odchod povolil. Rozhnevaný Jonáš sa dostal až k morskému brehu, kde nastúpil na naloženú loď (tovarom a mužmi) a odplával s ňou. Po ceste loď zastihla búrka. Námorníci si povedali: "Vezieme so sebou utečenca a kvôli nemu nás táto búrka zastihla. Musíme ho hodiť do mora, aby sme sa zachránili". A tak začali hádzať losy, aby sa rozhodlo, koho z lode vyhodia. Jonášov los prehral, a tak ho hodili do mora. Vo vode ho pohltila obrovská veľryba a on ostal v nej uväznený. Zostatok príbehu nám porozprávajú nasledujúce verše.)
141-142 Vrhol los a stal sa jedným z tých, ktorí boli porazení, A tak ho pohltila ryba (veľryba) a bolo mu to (čo vykonal) vyčítané, ...

Nebudem sa pozastavovať nad tým, že nejakého človeka vôbec niečo prehltlo a on to prežil bez ujmy. Priemerne vzdelaný jedinec však vie, že ryba a veľryba nie je ani zďaleka to isté (ryba je ryba, má žiabre, má šupiny a veľryba je cicavec, dýcha vzduch a má zvyšky srsti). Takže dať za text "ryba" vysvetlivku do zátvorky "veľryba" je ignoranctvo najhrubšieho zrna.

Na dnes stačilo, všetkého veľa škodí, aj rozprávok. Úprimne, radšej mám tie od Dobšinského. On nikoho nenazýva hlupákom, beštiou, opovrhnutiahodným, klamárom, atď. len preto, že človek neverí v ich absolútnu pravdivosť, neomylnosť a zázračný pôvod. Múdry pán Dobšinský to ani nežiadal.

Pekný víkend prajem.

Aisha Moková

Aisha Moková

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nepociťujem nenávisť voči moslimom, nemám prečo byť voči nim zatrpknutá. Keď ma niekto sklamal, či bol moslim, kresťan, ateista, atď je pre mňa irelevantné. Jednoducho viac nedôverujem tomu konkrétnemu človeku. Zoznam autorových rubrík:  Islamské právoIslam a vedaKoránSunnaIslam a ženaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu