Do prírodnej rezervácie, ktorá sa rozkladá na území viac ako 30 hektárov, sa dostaneme cez obec Badín. Údolím popri Badínskom potoku prídeme do lesa zloženého v dolnej časti prevažne z listnatých stromov, medzi ktorými prevláda buk, ale nájde sa aj jaseň, brest a javor. V hornej časti pralesa rastie väčšinou jedľový porast.

Badínsky prales sa stal chráneným územím už v roku 1913 a patrí medzi najstaršie na Slovensku. Pôvodných dvadsať hektárov lesa sa v roku 1933 a 1974 rozšírilo o ďalšie územie a od roku 1994 je Badínsky prales národnou prírodnou rezerváciou. Výnimočný je tým, že v oblasti sa podarilo zachovať prirodzené zloženie karpatských lesov.

Územie patrí do juhovýchodnej časti Kremnického pohoria, jeho nadmorská výška je 700 až 850 m nad morom. Je to pásmo lesa, v ktorom sa stromy vyznačujú svojim mohutným vzrastom a dlhou životnosťou. Rekordérkou je jedľa, ktorá dosahuje výšku až 46 m. Ak by ste chceli objať kmeň najsilnejšieho buka, potrebujete ruky dlhé až 496 cm a najhrubší obvod kmeňa jedle meria dokonca 553 cm.

V roku 1947 postihla prales veterná kalamita, pri ktorej boli na súvislej ploche asi 5 ha, stromy vyvrátené. Jedľa a buk, dreviny, ktoré obľubujú tieň, sa po zničení nahradili rakytou, osikou a čiastočne i brezou.

V tajomnom prítmí, prechádzkou po chodníku môžeme vidieť ako rastie les bez zásahu človeka (odstraňujú sa iba kmene stromov, ktoré prekážajú premávke na lesnej ceste). Je úžasné môcť sa zadívať do korún vysokých stáročných stromov alebo obdivovať na zemi ležiace zvyšky starých mohutných kmeňov.

Badínsky prales zaujal aj následníka britského trónu princa Charlesa, ktorý ho začiatkom novembra 2000 prešiel na vlastných nohách. Svojou návštevou anglický korunný princ vzdal hold vzácnemu ekosystému, ktorý si zaslúži pozornosť a obdiv.