Pre kresťanov je Chrám narodenia Pána v Betleheme, po Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme, druhým najposvätnejším miestom.
Betlehem dostal názov od slov Bet Lehem, čo znamená „dom chleba“. Ľudia, ktorí, smerovali do púšte, si práve tu kupovali chlieb. Betlehem z turistického hľadiska, nie je veľmi navštevované mesto. Obavy turistov vyvolávajú neustále konflikty medzi Izraelom a Palestínou a nikto nechce riskovať, aby sa stal obeťou ostreľovačov.

Zvyk stavať na Vianoce betlehemy zaviedol František z Assisi. V roku 1223 dal postaviť prvý betlehem v jaskyni Greccio, v Taliansku. Spomienku na narodenie Ježiša Krista v Betleheme vtedy tvorili ozajstní ľudia a ozajstné zvieratá.
Dnes sa betlehemy umiestňujú v kostoloch a zvyk, mať betlehem, pretrváva aj v mnohých domácnostiach. Rodičia, spolu s deťmi, vytvárajú betlehemy z rôznych materiálov a podľa vlastnej fantázie. K základným postavám si pridávajú svojské prvky, čo je niekedy vkusné, niekedy gýčové.
K najzaujímavejším dielam patria z dreva vyrezávané pohybujúce sa betlehemy.
Najväčší slovenský betlehem bol do marca 2008 v Rajeckej Lesnej. Konkurenciu mu v súčasnosti robí betlehem v Banskej Štiavnici, ktorý by mal mať po dokončení dĺžku až 11 m.
V susednom Česku stojí za návštevu múzeum betlehemov v Třebechoviciach pod Orebem. Okrem unikátneho, viac ako 100 rokov starého, dreveného, mechanického Proboštovho betlehemu, sa tu nachádzajú aj betlehemy z papiera, vosku, keramiky i kukuričného šúpolia.

Príjemným prekvapením bola pre mňa návšteva hradu Karlštejn.
Okrem prehliadky hradu, múzea voskových figúr a múzea hodín, možno v budove bývalej fary uvidieť Múzeum betlehemov. Hneď pri vstupe udrie do nosa návštevníka lahodná vôňa. V múzeu, okrem z dreva vyrezávaných betlehemov, je aj plno betlehemov na zjedenie - perníkových.
Samozrejme, najlepší perník je pardubický.

Pravým klenotom múzea je Karlštejnský kráľovský betlehem, v ktorom poznávame množstvo známych postáv z rôznych období – kráľ Karol IV., cisár František Jozef I. ale aj T. G. Masaryk.
Nachádza sa tu aj vianočný darček od Jásira Arafata, betlehem zo striebra a perlete. Dostal ho ako dar bývalý prezident Václav Havel.