
Názov cestný vlak je pre nás zvláštny pojem. Pod ním si musíme predstaviť dlhý nákladný ťahač s troma alebo i so štyrmi prívesmi, ktorý má váhu až 200 ton. Dĺžka súpravy môže byť 50 až 80 metrov. Cestné vlaky v Austrálii sa považujú za najdlhšie a najťažšie nákladné vozidlá na svete. Väčšina z nich prepravuje tovar o váhe 80 až 120 ton.

Cestné vlaky sa používajú na transport rôznych materiálov, palív, pohonných hmôt, minerálov, potravín a živých nákladov. Efektívnosť dopravy cestnými vlakmi je vysoká a tvorí významnú zložku ekonomiky krajiny.

Už v roku 1930 začala vláda Južnej Austrálie využívať na prevoz nákladov a tovaru do severnej oblasti vojenské terénne nákladné autá. Nahradili tak ťavy, ktoré prevážali náklady cez púšť od roku 1800. Prvé ťahače mali dva alebo tri šesťmetrové prívesy. Práca šoférov bola nesmierne ťažká. V otvorených kabínach v noci na púšti mrzli a cez deň sa pražili na slnku, sediac pritom takmer na motore, ktorý hrial ako radiátor.

Cestné vlaky možno stretnúť najmä na Stuart highway, na ceste medzi Alice Springs a Darwinom. Že sa nejedná o bežné nákladné auto poznáme z označenia ROAD TRAIN, ktoré majú vpredu i vzadu.

Ak práve šoférujete, stretnutie s týmto korábom púšte vyžaduje zvýšenú koncentráciu, najmä pri predbiehaní. Pokiaľ nemáte dobrý výhľad aspoň na kilometer dopredu, radšej trpezlivo počkajte. Vodiči cestných vlakov sú profesionáli a veľmi tolerantní, vo vhodnej chvíli vás pustia dopredu.
