V tomto roku, 6. júna, uplynie 33 rokov od smrti človeka, ktorý zomieral ako najbohatší muž sveta. Dožil sa 83 rokov a počas svojho úspešného podnikania nazhromaždil viac ako tri miliardy dolárov.

Ako syn bohatého právnika a podnikateľa si mohol dovoliť študovať na prestížnych školách - University of Southern California, the University of California at Berkeley a tiež promoval na Oxfordskej univerzite.
Študoval ekonómiu a politické vedy. Prevažnú časť svojho života prežil v Európe, kde sa vášnivo venoval umeniu.

Dosť majetku mu zanechal otec, ale väčšina jeho bohatstva pochádza z úspešného podnikania v ropných spoločnostiach. Ako majiteľ Getty Oil Company kontroloval väčšinu ropných koncernov na svete. Napríklad, v roku 1949 podpísal na 60 rokov zmluvu na ťažbu ropy so Saudskou Arábiou. Zmluva bola v minulom roku predĺžená na ďalších 30 rokov a umožňuje firme Chevron (druhá najväčšia americká ropná spoločnosť) ťažiť ropu a zemný plyn v tzv. neutrálnej zóne na hraniciach medzi Kuvajtom a Saudskou Arábiou.

Gettyho centrum sa budovalo od roku 1974 do roku 1987 a jeho duchovným tvorcom bol významný architekt Richard Meier.
Autor pochádzal z USA a má za sebou mnoho významných projektov nielen v Amerike, ale aj v Španielsku, Nemecku, Francúzsku, Holandsku. V roku 1984 získal za svoju činnosť prestížnu Pritzkerovu cenu za architektúru.

Jean Paul Getty zhromažďoval svoje umelecké zbierky najskôr vo svojej vile v Malibu.
Dnes tam stojí aj slávna socha bohyne Afrodity, o ktorú sa vedú spory s Talianskom. Pravdepodobne sa vzácne dielo bude musieť vrátiť do svojej pôvodnej vlasti.
Gettyho vila v Malibu sa rozkladá na 25 hektároch a bola postavená podľa vzoru vily z dedinky Herculaneun, pod Vezuvom, ktorá zmizla pri výbuchu sopky.
Za štyri roky dokázali postaviť vernú kópiu vily a dnes rezidencia vystavuje zbierky umeleckých predmetov hlavne z Grécka a Talianska. Celý areál sa nesie v duchu antického Ríma, dokonca záhrady sú vysadené rastlinami dovezenými z Talianska.

Jean Paul Getty, hoci bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov naftárskeho priemyslu na svete, v súkromnom živote, pravdepodobne, nebol šťastný človek. Bol päťkrát ženatý, s poslednou manželkou sa rozviedol v roku 1958.
Hoci sám tvrdil, že: „Šťastné manželstvo je ďalšou z množstva vecí v živote, ktoré si žiadny človek nemôže kúpiť bez ohľadu na to, koľko miliónov vlastní“, sám žil zvláštnym spôsobom.

Posledných 24 rokov prežil vo Veľkej Británii. Na tudorovskom zámku Sutton Place, zo 16. storočia, ktorého cena sa odhadovala na 3 miliardy dolárov, bol obkolesený ostnatým drôtom s elektrinou, početnou ochrankou a množstvom strážnych psov. Bol síce bohatý, ale možno až prehnane šetrný. V hale svojho zámku dal namontovať telefónne automaty na mince, aby služobníctvo nemohlo telefonovať bez zaplatenia.


Tvrdí sa o ňom, že nemal rád ani svoju rodinu, ani svoje deti. Väčšinu svojho bohatstva previedol na nadáciu, ktorá zabezpečuje reštaurovanie umeleckých diel, školenia správcov a manažérov múzeí, poskytuje granty na výskumy v oblasti umenia a pod.
Napísal mnoho kníh a jeho citát z knihy „Ako získať bohatstvo“ hovorí:
"Musíte pracovať sami pre seba, nikdy nezbohatnete, pokiaľ pracujete pre niekoho iného!"