Keď na toto všetko zabudneme, čo nám zostane? Obrovská mestská aglomerácia, zhluk jednotlivých štvrtí, ktoré vytvárajú druhé najväčšie mesto Spojených štátov amerických a jednu z najbohatších častí Ameriky.

Jedenásť rodín, ktoré vtedy tvorilo 44 ľudí, a ktorí sa sem v roku 1781 prisťahovali na príkaz španielskeho kráľa Carlosa III., sa dnes rozrástlo na 3,8 milióna obyvateľov.

Pôvodný názov El Pueblo de la Reina de Los Angeles (Mesto kráľovnej anjelov) pochádza z malej kaplnky Panny Márie, v ktorej bola Panna Mária namaľovaná na freske za oltárom obkolesená anjelmi.


Mesto nemá svoje charakteristické centrum tak, ako iné mestá. Ak by sa zapojilo do súťaže o najkrajšie mesto, ťažko by uspelo. Mrakodrapy a výškové budovy v Downtowne sú len finančným a obchodným strediskom a večer bývajú opustené. Mestu chýba živé, pulzujúce srdce.


Vynechajme známe udeľovanie Oscarov a pozrime sa na miesto, kde sa odovzdávajú ceny „The Emmy Awards”. V budove The Academy of Television Arts & Sciences si úspešní umelci preberajú ocenenia za televízne spravodajstvo, šport, dokumentaristiku a televíznu tvorbu.


Príjemnú prechádzku zbierkami umenia a zaujímavou flórou z rôznych končín sveta poskytuje The Huntington Library, Art Collections and Botanical Gardens. Pozornosť návštevníkov priťahuje najmä Gutenbergova biblia, staré vydania Shakespearových diel a množstvo ďalších vzácnych kníh a rukopisov. Zbierka obrazov obsahuje diela umelcov z osemnásteho a devätnásteho storočia. Exponáty sú umiestnené v dome z 19. storočia, ktorý patril bohatému podnikateľovi v doprave Henry E. Huntingtonovi.

Záhrada, okrem iných rastlín a drevín, obsahuje viac ako 1500 druhov ruží a najväčšiu kolekciu kaktusov a sukulentov severnej Ameriky.


Auto a Amerika vždy patrili k sebe a nie je to inak ani v Los Angeles. Veľká rozloha mesta robí z auta rýchly, pohodlný a pre život v tomto meste nevyhnutný dopravný prostriedok, pretože tu je odvšadiaľ a kamkoľvek ďaleko.

Los Angeles je mestom bohatých ľudí a luxusné auto tvorí súčasť ich životnej potreby. Potešme sa pohľadom aspoň na niektoré pekné modely štvorkolesových tátošov.

Po náročných prechádzkach za spoznávaním veľkého Los Angeles dobre padne odpočinok pri bazéne. Je tretí január a štatistiky, ktoré tvrdia, že v Los Angeles býva 300 slnečných dní do roka, sú pravdivé. Tento deň je jeden z nich.

Ustálené počasie, príjemné pláže, zelené kopce a parky poskytujú osviežujúci druh pokoja. A rôznorodý charakter mesta, originalita jeho architektúry a hlavne vzrušujúci zábavný priemysel predstavujú neodolateľné lákadlo pre každého návštevníka.

Článok je poďakovaním môjmu priateľovi, pánovi G. Kleinovi z Los Angeles, ktorý nám umožnil spoznávať krásy Kalifornie.