Slávny architekt pochádzal z Kodane, narodil sa v rodine dizajnéra jácht. Po navrhovaní lodí a pokusoch v sochárstve sa rozhodol vyštudovať architektúru. Veľa cestoval, precestoval Európu, Afriku, Mexiko, Čínu, Indiu, USA, Austráliu a iné krajiny.
V roku 1950 si v Kodani otvoril vlastnú projektovú kanceláriu, v ktorej realizoval svoje predstavy o vytvorení pokrokovej architektúry.
Prelomovým rokom v jeho živote sa stal rok 1957.
Prihlásil sa do súťaže a so svojim projektom na stavbu opery v austrálskom Sydney zvíťazil spomedzi 233 uchádzačov z 30 krajín.
Jeho neprajníci hovoria, že na nápad tvaru budovy prišiel pri poháriku, keď mu zo stola spadli šupky z rozkrájaného pomaranča.
Hoci Jorn Utzon vo svojej tvorbe využíval prírodné motívy, tejto historke neverím.
Budova Sydney Opera House bola v roku 2007 zapísaná na listinu Svetového dedičstva UNESCO. Je pravdepodobne najfotografovanejším objektom Austrálie. Nikto, kto Sydney navštívi, neodíde bez fotky opery.
Pre mnohých návštevníkov je prehliadka budovy sklamaním. Do seba naskladané obrovské mušle tvorí betón obložený keramickými dlaždicami. Skoro takými obyčajnými, bielymi, akými mali obložené kúpeľne naši starí rodičia.
Ale naopak, miesto, na ktorom budova stojí je úžasné.
Vynára sa z modrej hladiny mora, na samom konci výbežku Bennelong Point, v susedstve botanickej záhrady, ktorá jej vytvára zelené pozadie a pôsobivý efekt doplňuje neďaleko stojací most Harbour Bridge.
A to Utzon vytvoril návrh bez toho, aby sa na vlastné oči presvedčil o mieste, kde sa tá veľkolepá stavba mala vynímať.
Biela mušľa, plachetnica kotviaca v prístave, biely exotický vták, milujúce sa korytnačky či listy paliem.
Takéto rôzne dojmy navodzuje pozoruhodná budova opery mušľovitých tvarov.
Okrem Opery v Sydney a množstva verejných stavieb Jorn Utzon projektoval tiež rodinné domy, obytné celky a kostoly.
Za svoju tvorbu bol v roku 2003 ocenený prestížnou Pritzkerovou cenou, ktorá je na úrovni Nobelovej ceny a udeľuje sa slávnym architektom.
Svoje posledné roky strávil v ústraní, v dome na Malorke, ktorý si sám postavil.
Odišiel človek, ktorý touto stavbou dokázal, že "v architektúre sa dá dosiahnuť aj zdanlivo nemožné". Takúto vetu použila v Los Angeles Hyattova nadácia, ktorá mu "Nobelovu cenu za architektúru" udeľovala.