
Kamarátka s manželom sa na návštevu predvianočnej Viedne veľmi tešili. Ich prvé kroky viedli do zábavného parku Prater.

Hoci od októbra do začiatku mája býva najznámejšia viedenská atrakcia zatvorená, neodolali prechádzke okolo viac ako storočného Riesenrad - ruského kolesa. Tento symbol Viedne bol postavený pri príležitosti 50. výročia nástupu cisára Františka Jozefa I. na trón. Svetoznámy zábavný park založil Jozef II. v roku 1766 a dodnes ponúka množstvo atrakcií a zábavy pre malých i veľkých.

K tradičnému koloritu Viedne patria fiakre a bričky. Občas bývajú terčom kritiky, že kone špinia, inak čisté mesto, a prekážajú automobilovej premávke. V rakúskej metropole denne prechádza po uliciach okolo 140 koní. Na pohodlnú prehliadku historických pamiatok ich využívajú najmä bohatší zahraniční turisti.

Bez kávy nie je prehliadka mesta úplná. K Viedni okrem stoviek pamätihodností patrí aj rozmanitá kuchyňa, ktorá je dedičstvom rakúsko–uhorskej monarchie. Zo zákuskov je najslávnejšia Sachertorte, ktorú vymyslel v roku 1832 cukrár kniežaťa Metternicha, ale ku káve postačí aj chutný jablkový závin s hrozienkami.

Centrom typickej vianočnej atmosféry je Radničné námestie, ktoré každoročne priláka tisícky návštevníkov. Ale desiatky vianočných trhov sú po všetkých mestských obvodoch. Dajú sa kúpiť vianočné sviece, včelí med, drevené hračky, adventné kalendáre, vonné tyčinky, keramické vázy, snežiace gule a všeličo iné.

Stačí sa vydať na ľubovoľnú stranu mesta a všade natrafíte na trhy s vianočnými ozdobami. Na niektorých miestach vianočnú atmosféru dotvárajú šikovní umeleckí remeselníci so svojimi výrobkami.

V rakúskej metropole na návštevníkov na každej ulici dýcha duch Vianoc. Je na vás, čo si z pestrej zmesi gýča a vkusu vyberiete.
