Katastrofálne povodne v severovýchodnej Austrálii majú podľa meteorológov na svedomí dlhotrvajúce tropické lejaky. Najviac postihnutý je štát Queensland, v ktorom intenzívne dažde zaplavili územie o veľkosti Nemecka a Francúzska. V posledných dňoch voda zaplavila aj tretie najväčšie mesto Austrálie, hlavné mesto Queenslandu - metropolu Brisbane.



Dvojmiliónová metropola dostala meno po rieke, ktorá niesla meno sira Thomasa Brisbane, guvernéra štátu South Wales v rokoch 1821 až 1825. Práve rieka, ktorej hladina sa zdvihla na 4,45 metra, zaplavila časť mesta a jeho niektoré predmestia, zničila cesty, mosty, priemyselné parky, železničné stanice a zaliala viac ako 25 tisíc domov a budov.

Brisbane sa na záplavy pripravovalo hneď potom, ako sa rieka vyliala z koryta. Ľuďom nariadili, aby si urobili zásoby základných potravín a opustili ohrozené oblasti. V nich vypli elektrinu a obrazne povedané, Brisbane sa stalo mestom duchov.



Podobné nešťastie postihlo mesto v roku 1974, kedy hladina rieky dosiahla ešte vyššiu úroveň. Súčasné škody sú však oveľa väčšie ako v minulosti, pretože mesto sa za 37 rokov rozrástlo do šírky a zvýšil sa aj počet obyvateľov. Na ochranu po prvej katastrofe postavili v roku 1985 na rieke Brisbane, asi 80 km od mesta, priehradu Wivenhoe. Ani táto obrovská vodná nádrž nedokázala zachrániť mesto od prívalovej vody.


Bývalé krásne mesto je zničené, následky povodní sa prirovnávajú ku škodám ako boli po vojne. Rozsiahle záplavy sú najväčšou prírodnou katastrofou štátu Queensland v jeho histórii.
