
Vodná nádrž Bešeňová je menšia a bola budovaná súčasne s hlavnou nádržou Liptovská Mara. Do prevádzky bola uvedená o niekoľko mesiacov neskôr po spustení Liptovskej Mary. Obidve nádrže sú spojené kanálom, ktorý je dlhý viac ako dva kilometre a jeho šírka pri dne dosahuje 46 m.

Vodná hladina nie je stabilná, kolíše od 518 m až do 522,5 m n. m. Kolísanie hladiny je spôsobené tým, že Bešeňová slúži ako vyrovnávacia nádrž.

Hlavnou funkciou Liptovskej Mary je zachytávanie vody v čase jej nadbytku a postupné vypúšťanie do koryta Váhu tak, aby jej bol dostatok počas celého roka a samozrejme - vyrábanie elektriny.

Úlohou Bešeňovej je zadržiavanie vody počas špičkového odberu, keď je elektráreň Liptovská Mara v činnosti a zabezpečuje dodávku elektrického prúdu do siete. V čase najslabšej elektrickej záťaže sa časť vody z Bešeňovej spätne prečerpáva do nádrže Liptovská Mara.

Sypaná, zemná hrádza dosahuje maximálnu výšku 12,5 m. Hrádza v korune má dĺžku 1109 m. Po hrádzi vedie železničná trať a štyri metre široká cesta. Zatopená plocha nádrže zaberá rozlohu 1,93 km2 a celkový objem vody v nej je 10,73 miliónov m3.

Vyrovnávacia nádrž Bešeňová bola dokončená v roku 1976, má zabudované dva agregáty na výrobu elektriny – Kaplanove turbíny. Ich celkový inštalovaný výkon je 4,64 MW.

Vodná nádrž nie je určená na rekreáciu, kúpanie je zakázané. Avšak rybári a obdivovatelia vodného vtáctva si prídu na svoje. Voda býva studená, neustále prečerpávanie jej nedovolí sa zohriať ani v horúcich letných mesiacoch.
Elektráreň Liptovská Mara pracuje hlavne v energetickej špičke a tak sa Bešeňová raz denne napĺňa a raz denne jej hladina klesá.

V celom okolí vodného diela Liptovská Mara platil dlhé roky stavebný uzáver, akékoľvek nové stavby boli zakázané. V posledných rokoch začínajú pozemky meniť svojich majiteľov a začína sa výstavba domov a rekreačných stavieb. Možno až prirýchlym tempom a v prehnanom množstve.



