Ostrá Lúka mala v minulom období dobré strategické postavenie. Nachádza sa v okrese Zvolen, leží na náhornej planine neďaleko rieky Hron, na hranici Pliešovskej kotliny, Štiavnických vrchov a pohoria Javorie. Cez obec kedysi viedla obchodná cesta a od roku 1393 tu bola zriadená mýtna stanica. Kráľ Žigmund v roku 1420 priradil Ostrú Lúku spolu s ostatnými susednými obcami k panstvu Dobronivského hradu.


V 18. storočí sa stala táto evanjelická obec artikulárnym miestom. Na základe prísnych Šopronských artikúl bolo povolené pre severnú časť Zvolenskej stolice postaviť dva kostoly. Jeden z nich, kostol v Hronseku, sa zachoval a slúži dodnes. Druhý bol postavený v roku 1742, na mieste staršej cirkevnej stavby z roku 1682, práve na Ostrej Lúke. Kostol bol zničený a dnes sa na jeho mieste nachádza hrobka rodiny Ostrolúckych.


Rod Ostrolúckych patril k významným šľachtickým rodom. V roku 1636 si dal Melichar Ostrolúcky postaviť na Ostrej Lúke kaštieľ. Medzi najznámejších členov rodiny Ostrolúckych patrila Adela, ktorá bola priateľkou Ľudovíta Štúra.


Na Ostrej Lúke dva roky učil hudobný skladateľ a pedagóg Viliam Figuš – Bystrý, zberateľ a upravovateľ slovenských ľudových piesní. Bol autorom prvej slovenskej opery Detvan, ktorá mala premiéru v SND v Bratislave v roku 1928.

K prírodným zaujímavostiam Ostrej Lúky patrí prameň pitnej vody "Červený kameň". Podľa svojho chemického zloženia nemá v Európe obdobu. Dnes vodu z ekologicky čistého prameňa, z hĺbky 300 m, poznáme v obchodoch pod názvom Ostrolúcka.

V súčasnosti je dedina Ostrá Lúka známa motoristom a milovníkom motoristického športu. Každý rok, v jeseni, sa organizujú Preteky automobilov do vrchu na trati Budča – Ostrá Lúka.

O histórii obce sa návštevníci môžu dozvedieť v Múzeu obce a rodiny Ostrolúckych. Nachádzajú sa v ňom exponáty o rodine Ostrolúckych, možno tam uvidieť ako kedysi vyzerala školská trieda, dokumenty o Figušovi - Bystrom a jedna miestnosť je venovaná výstave pracovných predmetov, náradia a oblečenia, ktoré boli zozbierané zo starých domov po celej dedine.
