Začnime na západnej strane námestia SNP pred renesančným domom pochádzajúcim zo 17. storočia. Z prízemia sa po drevených schodoch s označením „Sobášna sieň“ dostaneme na poschodie. Práve tu, v sále na poschodí, bol v októbri roku 1847 zvolený Ľudovít Štúr za poslanca na uhorský snem za mesto Zvolen. Budovu dnes využíva Lesnícke a drevárske múzeum ako svoje výstavné priestory a sídli tu aj Informačné centrum mesta Zvolen.

Na priečelí budovy je umiestnená pamätná tabuľa. Ľudovít Štúr sa uchádzal o poslanecký mandát slobodného kráľovského mesta Zvolen v septembri 1847. Jeho záujem o post poslanca uhorského snemu podporoval otec Adely Ostrolúckej, Mikuláš Ostrolúcky, ktorý ako vtedajší podžupan Zvolenskej stolice, mal na rozhodnutia mestskej rady značný vplyv. Za kandidatúru Štúra sa zasadzoval aj katolícky kňaz Jozef Kozáček. Šance na zvolenie si Štúr zvýšil aj tým, že sa vzdal nároku na honorár a tak ho zvolenská mestská rada väčšinou hlasov vybrala zo štyroch kandidátov za svojho poslanca na uhorský snem.

Pamätník sa nachádza za katolíckym kostolom, v Parku Ľudovíta Štúra. Dlhá ulica, ktorá začína na námestí SNP pri Lesníckom a drevárskom múzeu v centre mesta a ďalej prechádza cez most smerom na sídlisko Západ, nesie názov po politikovi, jazykovedcovi, učiteľovi, spisovateľovi a novinárovi, je to Štúrova ulica.

Na ulici Ľudovíta Štúra, v historickej budove bývalého Remeselníckeho domu z roku 1928, sídli Krajská knižnica Ľudovíta Štúra. Dvojpodlažná budova na ploche 984 m2 ponúka čitateľom takmer 190 000 kníh a viac ako 300 titulov novín a časopisov. Krajskou knižnicou sa stala v roku 1986 a meno Ľudovíta Štúra nesie od roku 1994.
Okrem výpožičiek knižnica organizuje množstvo rôznych akcií pre čitateľov všetkých vekových kategórií. Medzi najvýznamnejšie podujatia patrí celoslovenská súťaž študentských časopisov „Štúrovo pero“. Knižnica ju organizuje pravidelne od roku 1993 v mesiaci apríli za účasti významných osobností žurnalistickej, spoločenskej a riadiacej sféry. Cieľom súťaže je podporiť a rozvíjať novinárske nadanie študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku.
Z ďalších podujatí môžeme spomenúť celoslovenskú súťaž v rétorike „Štúrov Zvolen“.

Neďaleko Štúrovej ulice, za mostom cez kanál, sa na Hronskej ulici nachádza ďalšia budova spojená so Štúrovým menom – zvolenské gymnázium. Čestný názov „Gymnázium Ľudovíta Štúra“ mu bol udelený v roku 1989. Od svojho vzniku škola vychovala viac ako 10 000 absolventov. V súčasnosti sa v 24 triedach učí takmer 800 študentov. Oslavy 90. výročia svojho založenia sa konali už v moderne zrekonštruovanej budove financovanej prevažne z európskych fondov.
Škola vydáva časopis "Ústav Ľudovíta Štúra", ktorý v súťaži “Štúrovo pero”, aj napriek veľkej konkurencii, získal v tomto roku cenu televízie Markíza.

Keď prejdeme okolo gymnázia, smerom ku Kauflandu, dostaneme sa na Študentskú ulicu. Približne v polovici ulice stojí ubytovací komplex budov pre študentov Technickej univerzity, ktorý nesie názov Študentský domov Ľudovíta Štúra. Spolu s ostatnými internátmi poskytuje ubytovanie pre 1500 vysokoškolákov.

Ľudovít Štúr bol autorom myšlienky spojiť katolícky aj evanjelický prúd Slovákov na báze jednotného spisovného jazyka. Za základ vybral stredoslovenské nárečie najmä pre jeho rozšírenosť, pôvodnosť a zrozumiteľnosť. A tak, okrem zastupovania mesta na uhorskom sneme, si Zvolenčania vážia Ľudovíta Štúra aj za svoj spisovný jazyk, ktorý má základy na strednom Slovensku.