
Hoci sa škála pestovaných kvetov v našich domácnostiach za posledné roky značne rozšírila o nové druhy okrasných rastlín, muškáty nestratili na svojej príťažlivosti a stále zostávajú obľúbenou kvetinou.

Od čias, keď malé chalúpky zdobili muškáty prevažne červenej farby, prešlo veľa času a z pôvodnej drobnokvetej rastliny sa vyšľachtili odrody s nádhernými bohatými kvetmi rôznych tvarov a farieb.

Dnes sú muškáty obľúbenou ozdobou mnohých balkónov, okien domov, terás ale bývajú aj súčasťou parkovej výzdoby a tiež sa pestujú ako izbové rastliny. Obľubu medzi pestovateľmi si získavajú svojou skromnosťou, nenáročnosťou v pestovaní a ošetrovaní, odolnosťou voči chorobám a nepriazni počasia.

Počas vegetácie dlho kvitnú, začínajú v máji a vydržia až do prvých mrazov.

Je známych približne 250 rôznych druhov Pelargónie a väčšina z nich pochádza z Afriky. Prvá z nich, Pelargonium triste , bola dovezená v roku 1600 na lodi z južnej Afriky pre botanickú záhradu v Leidene.

Do interiéru sa hodí Pelargonium grandiflorum, na balkóny a terasy vzpriamené Pelargonium zonale alebo Pelargonium peltatum , ktoré prevísajú cez kvetináč.

Názov Pelargonium sa po prvý raz použil v roku 1738. V gréckom jazyku slovo "pelargós" znamená bocian, pretože časť kvetu muškátu sa podobá na bocianí zobák.

Okrem ozdobnej funkcie sa muškáty využívajú aj pri výrobe voňaviek. Existujú druhy, ktoré voňajú ako citrusové plody, mäta alebo majú vôňu ruží. Medzi aromatické druhy sa zaraďuje Pelargonium graveolens .
