
Surfovanie je jeden z najstarších športov. Už pred troma tisícročiami domorodci v Západnej Polynézii namáčali do vôd oceánu prvé drevené dosky a využívali silu vĺn na kĺzanie sa po hladine. Surfovanie je obľúbeným športom na Havajských ostrovoch a ich obyvatelia tvrdia, že surf sa rozšíril po svete práve od nich. Ako prvý sa so surfom stretol moreplavec James Cook, keď koncom 18. storočia pristál so svojou posádkou na brehoch Havaja.

Medzi najznámejšie oblasti priaznivé pre surfovanie sa, okrem Havaja, zaraďuje Kalifornia a Austrália.

Surfovanie nie je iba záľuba či šport, surfovanie je životný štýl. Pravdivosť tohto tvrdenia sa prejavuje najmä v Austrálii. Posmešne sa o Austrálčanoch hovorí, že ich viac zaujíma výška vĺn na mori ako výška vlastného bankového konta.

Sedem kilometrov od centra najväčšieho austrálskeho mesta Sydney sa nachádza Tamarama. Rozkladá sa medzi najznámejšou austrálskou plážou Bondi, ktorá ju ohraničuje zo severu a z juhu je to pláž Bronte. Tamarama je známa tým, že sídli na nej jeden z najstarších klubov surferských záchranárov na svete - Tamarama Surf Life Saving Club. Vznikol už v roku 1906.

Do Kalifornie sa surfing dostal aj zásluhou amerického spisovateľa Jacka Londona, ktorý si surfovanie vyskúšal na známej havajskej pláži Waikiki.

Havaj stále zostáva centrom surfovania, priťahuje nielen svojimi peknými plážami, ale hlavne výbornými podmienkami pre surfistov. Z Havaja pochádza aj najslávnejší surfista Duke Paoa Kahanamoku, ktorý ako plavec získal dve olympijské medaily a založil, ako prvý na svete, klub surfistov.

Aj na Slovensku žijú nadšenci surfovania, ktorí nemajú problém cestovať za veľkými vlnami. Ak zistia, že sa na nejakom jazere alebo priehrade práve robia vlny vhodné na surfovanie, okamžite balia svoje surfy a nasadajú do auta.