reklama

Deň druhý: Zostrelený ruský Iljušin so 120 mužmi a najťažšia noc Kyjeva

Ukrajinou zmietajú boje, ofenzíva nepostupuje podľa očakávaní. Ukrajina zostrelila stroj s až 120 mužmi na palube.

Deň druhý: Zostrelený ruský Iljušin so 120 mužmi a najťažšia noc Kyjeva
Il-76MD (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-76)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Aj dnes prinášam prehľad niektorých udalostí na Ukrajine za druhý deň bojov. Rusi zrejme na Ukrajine narazili na väčší odpor, než očakávali. Prekvapivé je, že ukrajinská protivzdušná obrana, letectvo a štruktúry C2 (Command & Control) sú stále funkčné. Rovnako prekvapivo Rusko nemá vzdušnú nadvládu a Ukrajina stále funkčné systémy zem-vzduch aj stíhačky. Podľa prehľadu britského ministerstva obrany ruské obrnené sily postupujú ku Kyjevu z viacerých smerov a snažia sa mesto obkľúčiť. Rusko taktiež započalo obojživelný útok v oblasti medzi Melitopolom a Mariupoľom. Pri operáciách ruského námorníctva boli zrejme zasihnuté aj dve civilné lode. Prezident Zelenský očakával ťažkú noc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súhrn britského Obranného spravodajstva
Súhrn britského Obranného spravodajstva 

Zostrelený Iljušin

Absencia ruskej vzdušnej prevahy zrejme útočníkov stála vyše 120 obetí (zatiaľ nepotvrdených). Ukrajinský generálny štáb totiž hlási zostrelenie transportného Iljušinu Il-76 v oblasti Vasilkova. je možné, že stroj viezol výsadkárov s cieľom vysadiť ich v Kyjeve, alebo jeho okolí, keďže Vasilkov je vzdušnou čiarou necelých 35 km od centra Kyjeva. Il-76 je štvormotorové prúdové strategické transportné lietadlo, ktoré je schopné odniesť až 48 ton nákladu (verzia Il-76MD, vo verzii Il-76MD-90A až 60t) na vzdialenosť 4-5 tisíc kilometrov v závislosti na náklade. Unesie teda približne 4-násobok nákladu slovenských C-27J Spartan. V konfigurácii pre výsadok odvezie asi 120 výsadkárov, teda približne jednu rotu VDV (Воздушно-десантные войска). Pokiaľ sa strata Il-76 potvrdí, je to zásadná rana pre ruský postup. Ukrajina uvádza, že Iljušin zostrelila ich stíhačka Su-27, táto správa ale zatiaľ taktiež nie je potvrdená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

EDIT: V čase písania blogu ohlásila Ukrajina zostrelenie ďalšieho Il-76, neďaleko mesta Bila Cerkva, asi 80 km južne od Kyjeva.

Vojna v kyberpriestore

Konflikt prebieha aj na internete. Ukrajina vydala varovanie, že bieloruská hackerská skupina GhostWriter (UNC1151), ktorá je považovaná za tzv. APT (Advanced Persistent Threat), spustila spear-phisingovú kampaň proti vojakom ukrajinských ozbrojených síl. Do konfliktu sa zapojila aj ruská ransomware skupina Conti Team, ktorá podporila Putinovu vládu a vyhrážala sa protiútokmi, ak bude napadnutá ruská kľúčová infraštruktúra. Na stranu Ukrajiny sa zas pridala známa skupina Anonymous, ktorá hackla databázu osôb ruského ministerstva obrany a dáta užívateľov z domény mil.ru zverejnila online, údajne sa má jednať aj o dáta príslušníkov ruského vojenského spravodajstva GU/GRU. Americký prezident Biden zase varoval, že pokiaľ prídu kyberútoky na americké ciele, USA sú pripravené odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podpora z Poľska

Ďalšiu dodávku zbraní pre Ukrajinu posiela Poľsko. Okrem iného sú jej súčasťou rakety zem-vzduch Piorun. Piorun je protivzdušný systém určený proti nízko letiacim lietadlám a vrtuľníkom. Môže ho prenášať jeden muž a jeho raketa s infračerveným navádzaním má dostrel 6500 metrov a výškový dostup 4000m. Koncept Pioruna je podobný ako má známejšia americká raketa Stinger, alebo ruská strela Igla, z ktorej Piorun vychádza. Pioruny majú moderznizovaný navádzací systém, ktorý sa navedie na tepelný zdroj- najmä motory cieľa. Poľsko ďalej posiela na Ukrajinu miniatúrne prieskumné drony FlyEye a delostreleckú muníciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ruské hrozby Škandinávii

Rusko včera hrozilo Fínsku, že jeho pristúpenie do NATO by malo závažné politické a vojenské následky. Ďalej uviedlo, že Fínsko a Švédsko nemajú zakladať svoju bezpečnosť na poškodzovaní bezpečnosti iných štátov, čím sa zrejme myslí ich prípadné členstvo v NATO. V oboch krajinách v poslednej dobe stúpa podpora pre opustenie neutrality a pripojenie sa k Severoatlantickej aliancii, najmä v súvislosti s agresívnymi krokmi Ruska. Napríklad Švédsko nedávno v súvislosti s ruskými hrozbami posilnilo obranu Gotlandu.

Duch z Kyjeva

Objavujú sa zvesti o ukrajinskom stíhacom pilotovi, ktorý sa stal leteckým esom za jediný deň na svojom MiG-29. Ako píše Thomas Newdick z The War Zone, "Duch Kyjeva" je najpravdepodobnejšie mýtus, no možno mýtus, ktorý trpiaca Ukrajina práve teraz potrebuje. V článku nájdete aj viacero vydarených memes.

Pre pripomenutie, letecké eso je pilot, ktorý zostrelí 5 a viac nepriateľských strojov. V histórii existujú prípady, kedy sa pilot stal esom za jediný deň, je to však mimoriadne exkluzívny klub, ktorého členom bol napríklad prvý muž, ktorý prekonal rýchlosť zvuku, generál Chuck Yeager. Od konca druhej svetovej vojny nie sú potvrdené prípady esa za jediný deň.

Zle informovaná rozviedka?

Šéf nemeckej spravodajskej služby BND (Spolková spravodajská služba) bol údajne zastihnutý pri ruskej invázii na Ukrajine a musel byť exfiltrovaný do Poľska špeciálnymi jednotkami. Smutné, ak je to pravda.

P.S.

Rozhodol som sa, že budem podobné reporty o dianí na Ukrajine pripravovať pravidelne a pokúsim sa priniesť čitateľom informácie, ktoré mi prišli zaujímavé a pozornosti bežných médií mohli uniknúť, alebo im venovali menší priestor. Pripomínam preto, že nie som vojenský, ani zahranično-politický profesionál, súčasný, ani minulý. Som (mierne) poučený laik, ktorý sa snaží sprostredkovať fakty z obranno-bezpečnostného prostredia nepoučeným laikom. Nič viac. Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  1 193x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu