Deň šiesty: Ruské kolóny a pravoslávna cirkev

Konflikt na Ukrajine je čoraz krvavejší, no stáva sa z neho aj vojna ideí.

Deň šiesty: Ruské kolóny a pravoslávna cirkev
Pravoslavny kostol sv. Michala (Zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/Pravoslavná_c%C3%ADrkev_Ukrajiny#/media/Soubor:80-391-9007_Kyiv_DSC_5895.jpg)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V šiesty deň bojov sa ku Kyjevu približuje ruská kolóna rôznych druhov vozidiel. Mestá Charkov, Cherson a Mariupoľ sú obkľúčené. Rusko pokračuje v ostreľovaní civilných cieľov, informuje britské Ministerstvo obrany. Podľa nepotvrdených informácií bola v noci na dnes jedna z ruských kolón zničená.

Ruské médiá

Ruskí zákonodarci sa majú 4. marca zísť na zvláštnom zasadaní, na ktorom majú preberať odhlasovanie zákona, ktorý by kriminalizoval šírenie neoficiálnych informácií o konflikte na Ukrajine. Člen Dumy Sergej Bojarsky sa sťažoval, že proti Rusku je vedená očierňovacia kampaň a takéto šírenie "dezinformácií" má podľa neho byť trestný čin. Okrem toho prestali vysielať rádio Echo Moskvy a televízia Dožď, médiá ktoré boli voči Putinovmu režimu kritické. Údajne zverejňovali lživé informácie o ruskom postupe. Ruské televízne kanály pritom zverejňujú rozhovory, že ruských vojakov vítajú ako oslobditeľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náboženská vojna?

Dr. John Schindler spísal zaujímavú analýzu, podľa ktorej je súčasný konflikt na Ukrajine zároveň náboženskou vojnou. Podľa Schindlera je dôvodom k Putinovej invázii snaha o vytvorenie jednotného ruského sveta s Kyjevom ako matkou všetkých ruských miest. Tento jednotný ruský svet má mať zároveň jedinú pravoslávnu cirkev. K Putinovmu hnevu tak možno prispelo založenie autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorú Rusko považuje za americký výtvor. Podľa Lavrova Spojené štáty financovali konštantinopolského patriarchu Bartolomeja, ktorý v pravoslávnej cirkvi vytvoril na ich objednávku schizmu.

Stratení v preklade

Ruské logistické problémy sa zrejme týkajú aj ich spojenia. Podľa rádiamatérov, ktorí zachytili komunikáciu ruských jednotiek tieto vôbec nepoužívajú digitálny mód svojich rádií, ktorý šifruje vzájomné spojenie. Ich komunikácia je tak, aspoň v niektorých prípadoch úplne otvorená. Bežní civilní rádioamatéri tak zachytili napríklad plánovanie delostreleckého útoku, informácie o mŕtvych a zranených, či nedostatku paliva a máp.

SkryťVypnúť reklamu

Telegraficky

V rámci denacifikácie Ukrajiny poškodili ruské sily pri ostreľovaní pamätník holokaustu v Babom Jare, kde počas druhej svetovej vojny nacisti zmasakrovali 33 tisíc Židov.

Ukrajinskí civilisti zabavujú ruskú techniku. Jeden tank údajne Rusom potiahli aj miestni Rómovia.

Rusko ostreľovalo televíznu vežu v Kyjeve. Ďalší nevojenský cieľ...

Bieloruská televízia prezentuje raketový útok na námestie v Charkove ako "provokáciu ukrajinských nacistov".

Nord Stream 2 údajne vyhlásil bankrot.

P.S. Rozhodol som sa, že budem podobné reporty o dianí na Ukrajine pripravovať pravidelne a pokúsim sa priniesť čitateľom informácie, ktoré mi prišli zaujímavé a pozornosti bežných médií mohli uniknúť, alebo im venovali menší priestor. Pripomínam preto, že nie som vojenský, ani zahranično-politický profesionál, súčasný, ani minulý. Som (mierne) poučený laik, ktorý sa snaží sprostredkovať fakty z obranno-bezpečnostného prostredia nepoučeným laikom. Nič viac. Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  917x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu