Do obrany Izraela sa zapojili aj stíhačky USA

V sobotu napadol Irán dronmi Izrael. Aktuálne informácie nasvedčujú tomu, že do obrany sa zapojili aj americké sily.

Do obrany Izraela sa zapojili aj stíhačky USA
Stíhačka F-18E Super Hornet pri štarte z paluby USS Eisenhower v Červenom mori. (Zdroj: Námorníctvo Spojených štátov amerických.)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ako zrejme viete, v sobotu okolo 22. hodiny nášho času sa objavili informácie, že Irán napadol Izrael dronmi vypustenými zo svojho územia. Izrael oznámil, že ozbrojené sily (IDF) sú v pohotovosti a o 22:24 uzavrel vzdušný priestor pre civilné lety. Vzdušný priestor uzatvorilo aj Jordánsko a podľa agentúry Reuters hodlá zostreliť akékoľvek iránske lietadlá, ktoré by narušili jeho územie.

Oznámenie o uzatvorení izraelského vzdušného priestoru.
Oznámenie o uzatvorení izraelského vzdušného priestoru. (zdroj: DINS/Ministerstvo obrany USA)

Americký prezident Biden sa vrátil zo svojho plážového domu v Delaware naspäť do Washingtonu, DC na palube vrtulníka Marine One a má sa v tzv. situačnej miestnosti Bieleho domu stretnúť s členmi Rady pre národnú bezpečnosť. Medzi nimi majú byť minister obrany Austin, minister zahraničných vecí Blinken, predseda Zboru náčelníkov štábov generál Brown, poradca pre národnú bezpečnosť Sullivan, šéfka spravodajstva (DNI) Avril Hainesová a riaditeľ CIA Burns.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu
(zdroj: Danny Kemp (AFP))

Predpokladá sa, že Irán zaútočil dronmi Šahíd, ktoré režim ajatoláhov dodával aj rusku pre použitie na Ukrajine. Šahídy, niekedy označované aj ako tzv. vyčkávajúca munícia (loitering ammunition) v skutočnosti zrejme nemajú schopnosť navádzania v reálnom čase a preto ich rusko aj Iránom podporované hutijské milície používajú spôsobom, ktorý by sa dal označiť ako low-cost strela s plochou dráhou letu (aj keď cena Šahídu nie je až tak nízka, hoci pôvodne sa odhady ceny Šahídu pohybovali niekde okolo 50 tisíc dolárov za kus, rusko ich nakupovalo až za 200-290 tisíc dolárov za kus). Šahídy sú vďaka relatívne nízkej cene obvykle nasadzované vo veľkom počte (aktuálne odhady útoku na Izrael sa pohybujú od 70 dronov po nižšie stovky), no kvôli svojej relatívne malej bojovej hlavici (dĺžka asi 50 cm, hmotnosť 35-40 kg) nie sú príliš vhodné na útoky na odolné vojenské ciele. Preto ich rusko opakovane používa najmä na terorizovanie civilného obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Dron Šahíd-136.
Dron Šahíd-136. (zdroj: Fars Media Corporation (CC-Wikimedia))

Šahídy majú dolet približne 2000 km (niektoré zdroje uvádzajú až 2500 km) a sú poháňané kópiou nemeckého leteckého motora Limbach L550E s výkonom asi 50 konských síl, ktorý je určený pre ultraľahké lietadlá. Vďaka tomu Šahídy lietajú pomerne malou rýchlosťou, len asi 150-185 km/h, čo dáva Izraelu relatívne dlhý čas na ich zostrelenie a tiež prípravu civilnej populácie na evakuáciu do krytov. Pomalý let a pomerne stabilná výška letu z nich robia relatívne ľahké ciele pre modernú portivzdušnú obranu a letectvo.

Pomoc USA a Veľkej Británie

Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že Izraelské letectvo sa pokúsi drony ničiť ešte než dosiahnu vlastný vzdušný priestor. Zrejme pri tom spolupracujú aj s americkým a britským letectvom. Vo večerných hodinách totiž bola zaznamenaná aktivita tankerov KC-135 Stratotanker amerického letectva v irackom vzdušnom priestore neďaleko hranice so Sýriou. Okolo 22:00 hod nášho času mali tieto ešte zapnuté odpovedače a preto ich bolo možné sledovať na stránkach ako Flightradar a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Tanker KC-135R amerického letectva dopĺňa palivo za letu stíhačke F-15C.
Tanker KC-135R amerického letectva dopĺňa palivo za letu stíhačke F-15C. (zdroj: U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Angelique Perez (CC- Wikimedia))

Je nanajvýš pravdepodobné, že v okolí tankerov sa s vypnutými odpovedačmi pohybovali stíhačky amerického letectva, prípadne námorníctva, ktoré by v priebehu leteckého hliadkovania zo Stratotankerov dopĺňali palivo za letu. Okolo polnoci nášho času už mali zrejme všetky Stratotankery odpovedače vypnuté, čo naznačuje, že sa Stratotankery zapojili do bojových aktivít a aktívne tankujú palivo stíhačkám.

O pol jednej nášho času je vzrušný priestor nad Sýriou, Irakom a Jordánskom prázdny (alebo bez dát).
O pol jednej nášho času je vzrušný priestor nad Sýriou, Irakom a Jordánskom prázdny (alebo bez dát). (zdroj: Screenshot ADSBXchange)

Okrem toho sa v oblasti Červeného mora dlhodobo nachádza zväz americkej lietadlovej lode USS Eisenhower, ktorej stíhačky a lietadlá včasného varovania E-2 Hawkeye by sa mohli do obrany izraela zapojiť tiež.

SkryťVypnúť reklamu

Pre izraelské letectvo ani spojencov by nemal byť problém zostreliť podstatnú časť dronov Šahíd, ktoré Irán vyslal. Na druhej strane, je logické predpokladať, že Irán zaútočí aj strelami s plochou dráhou letu, ktorým by trasa do Izraela trvala rádovo desiatky minút a napokon aj balistickými raketami tak, aby všetky tri typy prostriedkov dopadli na izraelské územie v rovnaký čas.

Útok aby sa nepovedalo?

Podľa informácií k 00:45 nášho času však útok balistických rakiet nebol potvrdený a iránska misia pri OSN oznámila, že "považuje vec za ukončenú". To by naznačovalo, že Irán zvolil relatívne ľahko zistiteľnú metódu útoku aby si zachoval tvár a nenechal úder izraelských síl na veliteľov revolučných gárd v Damašku bez odozvy.

Irán sa odvoláva na čl. 51 Charty OSN (právo na sebaobranu).
Irán sa odvoláva na čl. 51 Charty OSN (právo na sebaobranu). 

Jedná sa teda o búrku v pohári vody? Domnievam sa, že nie. Jednak stále z Izraela prichádzajú správy o leteckých poplachoch, ktorými sú varovaní civilisti a je preto možné, že útok naďalej pokračuje napriek vyjadreniu iránskych mopslíkov v OSN. Okolo jednej hodiny nášho času bola na viacerých miestach Izraela, vrátane Golanských výšin a Jeruzalemu aktívna protivzdušná obrana. Je teda pravdepodobné, že do útoku sa zapojili, alebo zapoja aj teroristické skupiny podporované a riadené Iránom, ako jemenskí Hutijovia, alebo islamisti z hnutia Hizballáh, ktoré aktívne pôsobí aj v Sýrii.

Navyše je pomerne ťažké si predstaviť, že by Izrael nechal iránsky útok bez povšimnutia, najmä s ohľadom na to, že premiér Netanjahu a hlavne jeho koaliční partneri z radikálnej strany Otzma Jehudit sú považovaní za hardlinerov, ktorí volajú po agresívnych vojenských riešeniach. Vzhľadom na rozsah útoku zrejme nebude mať tendencie mierniť odpoveď na iránsky útok ani opozičný líder Benny Gantz, ktorý sa po útokoch Hamasu zo 7. októbra pripojil k vojnovému kabinetu. Je tak možné predpokladať, že Izrael v najbližších dňoch na iránsky útok odpovie silou.

Ako pravdepodobné ciele sa javia iránske továrne, v ktorých sa vyrábajú drony Šahíd, alebo rakety, či iné súčasti iránskeho leteckého priemyslu. Je možný tiež úder na iránske odpaľovacie zariadenia balistických striel, či iné súčasti vojenskej infraštrutkúry. Existujú samozrejme aj iné možné ciele, špekulácie o nich si ale tentoraz nechám pre seba. Záležať bude aj na reakcii americkej administratívy, ktorá sa v minulých mesiacoch snažila izraelskú vládu skôr brzdiť.

Útoky iránskeho režimu sú každopádne veľmi nebezpečnou eskaláciou, ktorá môže ľahko prerásť v nekontrolovateľný konflikt na Blízkom východe. A Irán môže zistiť, že to že na Twitteri večer napíšete, že niečo považujete za ukončené ešte neznamená, že vám ráňajky neskazí izraelská strela Delilah.

(Informácie v blogu boli aktuálne k 00:45 v nedeľu ráno nášho času.)

Update k 02:00

Potvrdené použitie balistických rakiet Iránom. Irán odpálil 80 rakiet (bez udania druhu) a celkovo použil viac než 200 prostriedkov, vrátane dronov (Haaretz & ABC News).

Ďalších až 70 rakiet malo byť odpálených v druhej vlne útoku.

Irán sa vyhráža USA. Bububu.

Izraelský minister kultúry Zohar (za Netanjahuov Likud) hovorí, že odvetný úder na Irán bude s bezprecedentnou silou. Skvelé.

Myslím, že Slovensko má veľké šťastie, že si nezvolilo Ivana Korčoka, ktorý podporuje vojnu, ale Petra Pellegriniho, ktorý chce mier. Navrhujem ho na Blízky východ urýchlene vyslať.

Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  1 338x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu