Ruskij korabľ, idi na chuj!

Prvý deň vojny priniesol tragických hrdinov. Medzi nimi 13 mŕtvych príslušníkov ukrajinskej pohraničnej stráže.

Ruskij korabľ, idi na chuj!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Zmeinyi-sea.JPG
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prinášam výber z udalostí prvého dňa bojov na Ukrajine. Ako prvé dávam do pozornosti obsadenie Hadieho ostrova (Змеиный) v Čiernom mori. Na tomto malom ostrove sa nachádzala posádka ukrajinskej pohraničnej stráže, celokovo 13 mužov. V priebehu dňa sa k nim priblížili ruské plavilá a vyzvali ich, aby sa vzdali.

Podľa ukrajinskej Pravdy ich ruské plavidlo vyzvalo, aby sa vzdali rádiom nasledujúcou správou:

„"Я русский военный корабль.Предлагаю сложить оружие и сдаться во избежание коровопролития и неоправданных жертв. В противном случае по вам будет нанесен бомбовый удар“ Voľne preložené: „Tu ruské vojenské plavidlo. Navrhujem, aby ste zložili zbrane a vzdali sa, aby sa predišlo krviprelievaniu a zbytočným obetiam. Inak proti vám bude začatý delostrelecký úder“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď ukrajinských pohraničníkov: „Ruskij korabľ, idi na chuj!“ Predpokladám, že nie je treba prekladať kam má ruské plavidlo ísť. Podľa prezidenta Zeleského všetci obrancovia ostrova v následnej paľbe zahynuli. Bude im posmrtne udelený rad Hrdina Ukrajiny. Viac tu, tu a tu.

Ruské vojská vykonali vrtuľníkový výsadok na letisko firmy Antonov, ktorá vyrába ťažké nákladné lietadlá. Letisko sa nachádza v Hostomeli, na predmestí Kyjeva (vzdušnou čiarou asi 30 km od centra mesta). Letisko má pomerne dlhú pristávaciu dráhu, ktorá je vhodná pre pristávanie ťažkých dopravných lietadiel, vrátane najväčšieho dopravného lietadla sveta An-225. Rusi zrejme plánovali na letisku následne pristáť so svojimi transportnými lietadlami Il-76 a priviesť tam leteckým mostom jednotky, ktoré potom zaútočia na Kyjev. Je možné, že by tieto jednotky mali za úlohu zajať ukrajinské civilné, alebo vojenské vedenie, prípadne ho zabiť. Táto taktika má u špeciálnych jednotiek v Rusku, resp. v ZSSR dlhú históriu (ČSR 1968, Afganistan 1979).

SkryťVypnúť reklamu

Plán každopádne nevyšiel a ukrajinské sily dobyli letisko späť. Podľa neoverených informácií pri tomto úroku Rusi stratili 6 helikoptér (ČT 24 uvádza 3), pravdepodobne vrátane tohto moderného Kamova Ka-52. (Ka-52 je prieskumný a útočný vrtuľník, kus na videu nesie zrejme protitankové strely Vichr určené proti obrneným aj plošným cieľom a prídavnú palivovú nádrž.) Po nálete ukrajinského taktického bombardéra Suchoj Su-24M bol zvyšok ruského výsadku rozprášený ukrajinskými špeciálnymi jednotkami. Toto je bezpochyby veľký neúspech pre ruské plány.

Telegraficky: Horšie sa Ukrajine vodí proti ruským vojskám, ktoré útočia z Krymu. Tam sa podaril ruským vojskám značný postup, pri ktorom sa dostali až do Chersonu a Novej Kachovky, kde je most cez rieku Dnepr.

SkryťVypnúť reklamu

Echo Moskvy prinieslo správu, že Putinov prejav, ktorým vyhlásil vojnu bol nahraný vopred.

Do Pobaltia sa presúva 6 najmodernejších amerických stíhačiek Lockheed Martin F-35. Jedná sa o stroje 5. generácie, ktoré sú vybavené technológiou stealth.

P.S.

Rozhodol som sa, že budem podobné reporty o dianí na Ukrajine pripravovať pravidelne a pokúsim sa priniesť čitateľom informácie, ktoré mi prišli zaujímavé a pozornosti bežných médií mohli uniknúť, alebo im venovali menší priestor. Pripomínam preto, že nie som vojenský, ani zahranično-politický profesionál, súčasný, ani minulý. Som (mierne) poučený laik, ktorý sa snaží sprostredkovať fakty z obranno-bezpečnostného prostredia nepoučeným laikom. Nič viac. Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  917x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu