Trumpove bezpečnostné nominácie v skratke: WTF?!

Kandidáti Donalda Trumpa na silových ministrov a šéfov agentúr sú horší než sa dalo očakávať.

Trumpove bezpečnostné nominácie v skratke: WTF?!
Tulsi Gabbard v plavkách v šou Vladimíra Solovjova. (Zdroj: ruzzia 1 (https://t.me/SolovievLive/295281))
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mnohí z Vás postrehli mená kandidátov na posty v administratíve zvoleného prezidenta Donalda J.Trumpa. Keďže mená boli zverejňované postupne a v podstate každé z nich vyvolalo nový a nový škandál, rozhodol som sa spísať Trumpove nominácie na jedno miesto. Aby ste to panoptikum videli pekne pokope.

V blogu sa ale budem venovať len nomináciám, ktoré sú pre nás najrelevantnejšie, a to kandidátov do vedenia silových ministerstiev a agentúr. Nominácia Roberta F. Kennedyho jr. na ministra zdravotníctva je síce veselá a zaujímavá, keďže dotyčný je zjavne úplný imbecil, ale pre Slovensko pramálo podstatná. (S RFK jr. bude ale srandy kopec, to uznávam. Napríklad totiž tvrdí, že transgender deti sú z chemikálií vo vode, vakcíny spôsobujú autizmus a vírus HIV nespôsobuje AIDS, pomohol spustiť epidémiu osýpok ktorá zabila 83 ľudí na Samoe, tvrdí, že Bill Gates a Anthony Fauci sú členmi tajeného kartelu, ktorý zabíja ľudí tým, že im nedá ivermektín, údajne odrezal hlavu mŕtvej veľrybe, a jeho manželka sa obesila po tom, čo našla denník, do ktorého si zapisoval hodnotenie sexuálnych zručností 37 žien s ktorými mal mimomanželské aféry. Šestnásť z nich dostalo 10 bodov z 10. Výherkyniam gratulujeme!).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo však nie je pre nás len veselá anekdota sú americké bezpečnostné záruky pre európskych členov NATO, najmä tých na jeho východnej hranici, a samozrejme americká zahraničná politika ako taká. Bezpečnosť Európy, ktorá si od pádu Sovietskeho zväzu vyberala mierovú dividendu totiž bezprostredne závisí na ochote Spojených štátov nás brániť (napr. ešte v roku 2022 len 7 krajín NATO okrem USA dávalo na obranu aspoň 2% HDP). Poďme sa teda pozrieť na ľudí, ktorí zrejme budú americkú obrannú a bezpečnostnú politiku riadiť.

Americká spravodajská komunita.
Americká spravodajská komunita. (zdroj: Vláda USA. (Zdroj:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:IC_Circle.jpg))

Tulsi Gabbard (DNI)

Pozícia Director of National Intelligence, teda doslova riaditeľ národného spravodajstva u nás nemá ekvivalent. V princípe je to ale pozícia na úrovni člena vlády, ktorý má na starosti koordináciu a riadenie americkej spravodajskej komunity, ktorá pozostáva celkovo z 18 agentúr. Patria medzi ne asi najznámejšia CIA, NSA (ktorú si istý slovenský europslanec pravidelne mýli s NASA), vojenské spravodajstvo DIA, či National Reconnaissance Office (NRO), ktorá má na starosti prevádzku špionážnych satelitov. DNI tieto agentúry neriadi priamo (navyše napr. NRO a NSA spadajú pod ministerstvo obrany), ale môže im stanovovať ciele a priority, riadiť zdieľanie informácií medzi agentúrami, prideľovať im projekty, radiť prezidentovi v spravodajských otázkach, či nadväzovať spoluprácu so spojeneckými agentúrami.

SkryťVypnúť reklamu

Trump na pozíciu DNI navrhuje bývalú kongresmanku Tulsi Gabbardovú, ktorá je zrejme najhoršia možná voľba do tejto funkcie. Gabbardová bola pôvodne Demokratka a slúžila v Nárdnej garde štátu Havaj ako vojenská policajtka a neskôr ako dôstojníčka jednotky pre civilno-vojenskú spoluprácu a psychologický boj. V roku 2022 vystúpila z Demokratickej strany a prebudil sa v nej silný konzervatívec MAGA strihu. Do tejto role sa vžila natoľko, až sa z nej, ako píše Tom Nichols, emeritný profesor Naval War College, stalo bezpečnostné riziko. Nichols píše, že Gabbardová je absolútne nekvalifikovaná, a to nielen v oblasti spravodajstva s ktorým nemá žiadne skúsenosti, ale nikdy ani nezastávala žiadnu manažérsku, či riadiacu rolu v exekutíve. Gabbardová je podľa neho politicky nekoherentná a obdivuje autoritárov, zatiaľčo Ameriku vykresľuje ako problém.

SkryťVypnúť reklamu

Tulsi sa napríklad (ako členka Kongresu) stretla so sýrskym masovým vrahom prezidentom Bašárom Asadom, ktorý podľa nej nie je nepriateľ USA, a kto ho tak vykresľuje je vojnový štváč. Opakovane tiež obviňovala NATO a Spojené štáty z toho, že rozpútali vojnu na Ukrajine, šírila ruské dezinformácie o laboratóriách na biologické zbrane na Ukrajine a po tom, čo Japonsko finančne podporilo Ukrajinu varovala pred jeho "remilitarizáciou". Ohľadom Ukrajiny opakovala tiež ruský naratív o "legitímnych bezpečnostných obavách" z členstva Ukrajiny v NATO (čo pritom nebolo doteraz reálne na stole). Gabbardová v minulosti kritizovala aj samotného Trumpa, že rozpútava obchodnú vojnu s Čínou. Za papagája ruskej propagandy ju označil aj republikánsky senátor z Utahu a bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney, podľa ktorého jej "vlastizradné lži môžu stáť životy". Regurgitáciou čínskej, ruskej a sýrskej prorežimnej propagandy si vyslúžila zaradenie na zoznam osôb podozrivých z podpory terorizmu, aj chválu od ruských dezinformátorov. Putinov dvorný komediant Solovjov o nej v štátnej televízii razzija 1 hovorí dokonca ako o "našej priateľke Tulsi", ktorá je proti pomoci Ukrajine. Tulsi je skrátka presne ten človek, ktorého chcete na pozícii ako je DNI.

SkryťVypnúť reklamu

Možný budúci minister obrany pri pamätníku obetí 11. septembra.
Možný budúci minister obrany pri pamätníku obetí 11. septembra.  

Pete Hegseth (minister obrany)

Prehliadka príšernosti pokračuje nominantom na ministra obrany Petrom Hegsethom. Hegseth je tiež bývalý vojak, ktorý sa prihlásil do Národnej gardy v čase Globálnej vojny proti teroru. Počas nej okrem iného slúžil ako strážca na Guantanáme, ktoré hodnotil pozitívne a kritizoval plán väzenie zatvoriť. Následne pracoval pre veteránske organizácie, okrem iného aj pre Concerned Veterans for America(CV4A). O tejto organizácii nie je veľa známe, okrem toho, že je prepojená na bratov Kochovcov, popredných republikánskych sponzorov, a že sa údajne snaží o privatizáciu Úradu pre zdravotnú starostlivosť veteránov (Veterans Health Administration, VHA). VHA je pritom obrovská organizácia, podľa jej stránok sa jedná o najväčšieho poskytovateľa zdravotných služieb v USA s viac než 170 nemocničnými centrami a len v minulom roku dal Úrad pre veteránov na zdravotnú starostlivosť okolo 120 miliárd dolárov.

Po stinte u bratov Kochovcov a kandidatúre do Senátu za štát Minnesota začal Hegseth pracovať ako komentátor stanice Fox News a objavoval sa aj v ich poprednej shitshow zábavnej show Fox and Friends, kde si napríklad nechal skúmať svoju DNA. Okrem toho loboval počas Trumpovho prvého funkčného obdobia u prezidenta za udelenie milosti americkým vojakom obvinením z vojnových zločinov. Medzi nimi bol príslušník špeciálnej jednotky Navy SEALs, ktorý ubodal na smrť zajatca a armádny poručík, ktorý vydal rozkaz strieľať na neozbrojených civilistov.

Z jeho ďalších dobrodružstiev možno menovať: točenie reklám o anti-woke výrobcoch munície a mydle s vôňou burbonu na sociálne siete, krátku prednášku o tom, že si nikdy neumýva ruky, lebo mikroorganizmy nie sú skutočné a podivný kúsok pri ktorom trafil bubeníka hudby vojenskej školy West Point sekerou. Okrem toho sa ako správny kresťan, ktorý si dal vytetovať na hruď jeruzalemský kríž stihol dvakrát rozviesť a tretí raz oženiť. Aktuálne tvorí pár s moderátorkou Foxu, ktorá má tri deti zo svojho predchádzajúceho manželstva. Tiež sa mu podarilo byť podozrivý zo sexuálneho obťažovania. Lebo tradičné konzervatívne hodnoty.

Hlavným Hegsethovym problémom však nie je jeho šaškovanie vo Fox News, ale jeho totálna nekompetentnosť. Nominovať televízneho zabávača na ministra obrany by možno prešlo na Slovensku, ale v USA je to funkcia na ktorú sa ľudia pripravujú celú kariéru. Hegseth síce má za sebou službu v ozbrojených silách, ale ako major nemal skúsenosti so strategickým vedením a plánovaním na vysokej úrovni ako napríklad prvý Trumpov minister obrany generál Mattis. Hegseth nemá ani skúsenosti z akademického sveta, think tankov, ani z politiky či už ako staffer, alebo volený predstaviteľ. Dlohoročný republikánsky senátor (predtým kongresman) Bill Cassidy na otázku reportérov na Hegsetha odpovedal, že nevie kto to je a tento sentiment je zdieľaný aj v americkej bezpečnostnej komunite. Pre Politco komentoval jeden z kongresových lobbistov Hegsetha slovami "kto to kurva je?" Zakladateľ veteránskej organizácie Independent Veterans of America Paul Rieckhoff o ňom povedal, že je síce zúrivý bojovník v kultúrnych vojnách (Hegseth chce vyhodiť predsedu Zboru náčelníkov štábov a všetkých generálov, ktorí boli príliš woke), ale ako kandidát na ministra obrany je najmenej kvalifikovaný v histórii USA. Dlhoročný diplomat a bývalý veľvyslanec vo Fínsku Eric Edelman sa zas vyjadril, že jediným kritériom pre Hegsethovu nomináciu je jeho lojalita voči Trumpovi, čo je téma, na ktorú ešte narazíme.

Môj osobný názor je, že Hegseth nemá schopnosti ani skúsenosti potrebné na riadenie amerického Ministerstva obrany. Tento moloch, ktorý len civilných zamestnancov má trištvrte milióna a hospodári s 13% federálneho rozpočtu má mnoho problémov. Je ním nielen konkurencia Číny ako druhého najsilnejšieho globálneho hráča a jej snaha o hegemóniu v Pacifiku, expanzívne Rusko či teroristi z Iránu, ale aj dlhodobé problémy s verejným obstarávaním novej techniky, ktorá je dodávaná neskoro a za vyššiu cenu než bolo dohodnuté (napr. len jediný program, obstaranie medzikontinentálych striel Sentinel sa zatiaľ nafúkol o 24 mld. dolárov, čo je takmer desaťnásobok ročného obranného rozpočtu Slovenska). Hegseth nemá potenciál vyriešiť žiaden z uvedených problémov, a pokiaľ ho do funkcie Senát schváli, americký rezort obrany sa takmer nepochybne zvrhne na frašku.

"Mugshot" Matta Gaetza zadržaného za jazdu pod vplyvom alkoholu.
"Mugshot" Matta Gaetza zadržaného za jazdu pod vplyvom alkoholu. (zdroj: Yahoo News/ Getty Images)

Matt Gaetz (minister spravodlivosti/generálny prokurátor)

Minister spravodlivosti síce nemá mnoho priamych kompetencií súvisiacich so zahraničím (okrem napr. extradičných vecí), ale zato mu podlieha FBI. Táto je nielen vyšetrovacím orgánom činným v trestnom konaní, ale má na starosti kontrašpionáž, protiteroristické operácie, či kyberzločin. Divízia kontrarozviedky FBI má tiež na starosti ochranu utajovaných skutočností, či kontrarozviednu ochranu jadrových zariadení a výrobcov obranných technológií. Práve FBI odhalila ruských špiónov/ ilegálov, čínskych hackerov a ich nedávnu špionáž u telekomunikačných operátorov, ruské hackerské skupiny a ruské, či iránske snahy ovplyvniť voľby.

Toto všetko by malo podliehať Mattovi Gaetzovi, do stredy populistickému republikánskemu kongresmanovi z Floridy. Gaetz rezignoval na mandát v dolnej snemovni najmä preto, že bol vyšetrovaný Etickým výborom pre zapojenie do kupliarskej skupiny, ktorá vykorisťovala neplnoleté dievčatá. Ako vidíte vyššie bol tiež zatknutý za šoférovanie tatkovho BMW pod vplyvom, čo mu ale nebránilo navážať sa do syna prezidenta Bidena Huntera za jeho problémy so závislosťou. Treba povedať, že mnohým jeho republikánskym kolegom po rezignácii zjavne odľahlo. Gaetz totižto ako člen tzv. Freedom Caucus, (teda frakcie MAGA radikálov ako Lauren Boebert, Anna Paulina Luna, Jim Jordan a Marjorie Taylor Green) hlasoval za odvolanie predsedu snemovne z vlastnej, republikánskej strany. Nového predsedu House of Representatives sa následne podarilo zvoliť až po 15 kolách hlasovaní. Celú túto trápnu šarádu Gaetz spoluorganizoval len preto, aby sa zapáčil Donaldovi Trumpovi, ktorému predchádzajúci predseda dolnej komory akosi odpadol od chuti. Z rovnakého dôvodu sa Gaetz verejne vyhrážal Michaelovi Cohenovi, bývalému Trumpovmu vybavovačovi, ktorý proti nemu v Kongrese vypovedal.

Gaetz Trumpovi liezol do zadku skutočne dlhodobo a veľmi usilovne, od vyjadrení o tom ako Trump zabije moslimov a postaví na hranici plot, organizovania turné na ktorom rečnil o tom, že Trump v skutočnosti vyhral voľby v roku 2020, po sľuby že bude vyšetrovať Demokratov. Narozdiel od dvoch predchádzajúcich výtečníkov nie je Gaetzov problém, že je totálne neschopný, ale skôr to, že je schopný všetkého. Jeho úlohou zjavne je zastaviť akékoľvek vyšetrovanie, alebo stíhanie Trumpa. V bezpečnostnej oblasti tak očakávam podstatne menší dôraz, alebo úplné odstavenie činností, ktoré môžu akokoľvek ohroziť prezidenta, vrátane vyšetrovania ruskej špionáže a dezinformácií šírených na jeho podporu. To nie je dobrá správa ani pre spojenecké spravodajské služby. Ohľadne Gaetza ešte svitá jedna nádej, a to že je univerzálne nenávidený ako Demokratmi tak podstatným množstvom Republikánov, a tak je možné, že jeho nominácia nebude potvrdená. Osobne skôr počítam s tým, že toľko šťastia mať nebudeme.

Waltz počas jeho služby u zelených baretov.
Waltz počas jeho služby u zelených baretov. 

Mike Waltz (poradca pre národnú bezpečnosť)

Napokon sa dostávame v zozname Trumpových nominácií k tým lepším, resp. menej hrozným voľbám. Prvou z nich je kongresman z Floridy Mike Waltz, ktorý by mal zastávať funkciu prezidentovho poradcu pre národnú bezpečnosť. Waltz je bývalý dôstojník špeciálnych síl, v Armáde a potom v Národnej garde odslúžil vyše 26 rokov a štyrikrát bol vyznamenaný Bronzovou hviezdou. Viackrát bol nasadený v Afganistane a predpokladá sa, že aj na iných miestach na Blízkom východe. Waltz je považovaný za lojálneho Trumpovi, napriek tomu boli niektorí MAGA fanúšikovia z jeho nominácie nešťastní.

Waltz totiž pracoval v Pentagone ako riaditeľ pre obrannú politiku pod ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom, a ako poradca pre boj s terorizmom viceprezidenta Dicka Cheneyho. Obaja menovaní sú neokonzervatívci, ktorých MAGA nenávidia pre ich údajné vojnové štváčstvo a snahu, aby bola amerika stále vo vojne. Treba povedať, že sympatie sú vzájomné a mnoho neokonzervatívcov vystupovalo dlhodobo proti Trumpovi ako tzv. never-Trumpers. Viceprezident Cheney dokonca verejne oznámil, že bude voliť Harrisovú a jeho dcéra Liz sa zúčastnila aj jej kampane.

Waltz taktiež v minulosti argumentoval proti stiahnutiu vojakov z Afghanistanu, a boj s islamským radikalizmom označil za "mnohogeneračnú vojnu". Okrem toho bol Waltz aj hlasným kritikom spôsobu, akým Bidenova administratíva stiahla vojakov z Afganistanu, čo považujem za oprávnený postoj.

Waltz je tiež zástancom tvrdej línie vo vzťahoch s Čínou. Druhého novembra zverejnil The Economist komentár, ktorý Waltz napísal spoločne s profesorom Matthewom Kroenigom (Georgetwn University a Atlantic Council) pod názvom "Čína je veľký víťaz Bidenovej zahraničnej politiky." Autori v ňom argumentujú, že prezident by sa mal snažiť čo najskôr ukončiť vojnu na Ukrajine a nepokoje na Blízkom východe a sústrediť sa na čínsku hrozbu. Kritizujú fakt, že USA momentálne neformujú svoje ozbrojené sily tak, aby odradili Čínu od invázie na Taiwan, ale aj podľa nich nedostatočnú hrozbu silou Putinovi pred druhou inváziou na Ukrajinu v roku 2022. Waltz a Kroenig píšu, že z tohoto nedostatočného odstrašenia Čína ťaží najviac, a že zmierlivé postoje súčasnej administratívy voči Si Tin-pingovi (ako napríklad doprosovanie sa Číňanom aby zariadili stiahnutie severokórejských vojakov z ruzzka) zlyhali.

Ďalej však uvádzajú, že podporovať Ukrajinu v opotrebovacej vojne voči silnejšiemu súperovi je "recept na zlyhanie." Podľa nich by mal nový americký prezident prinútiť Rusko sadnúť za rokovací stôl pomocou tlaku na jeho schopnosť exportu ropy (prísnejšie sankcie v kombinácii so zvýšením vývozu americkej ropy a plynu do Európy). Ak to nezaberie, mala by nová americká administratíva zareagovať zvýšením dodávok zbraní na Ukrajinu a zrušením obmedzení na ich použitie. 

Osobne som toho názoru, že Waltz v článku preceňuje možnosť primäť russko k rozumu ekonomickými sankciami. Hoci to nemám podložené dôkazmi som presvedčený, že ruzzi budú kľudne bývať v zemljanke a žrať pohanku, len ak sa budú môcť prezentovať ako víťazi (to sa samozrejme netýka horných 10 000, ktoré si potrpia na privátne tryskáče a nákupy v Miláne, Londýne, či Paríži). Na druhej strane je to logickejší plán, než to čo predvádza aktuálny bezpečnostný poradca Jake Sullivan.

V porovnaní s predchádzajúcimi tromi kandidátmi tak Waltz vyniká nielen schopnosťou čítať a písať, ale aj adekvátnymi skúsenosťami v oblasti, v ktorej bol nominovaný. Nakoniec ale bude určite postavený pred becketovskú voľbu medzi lojalitou k jeho veličenstvu Donaldovi I. a lojalitou k vlasti. Ľahko tak môže dopadnúť ako jeho predchodcovia v úrade John Bolton a H.R. McMaster, ktorí sa Trumpovi postavili a on ich vyhodil a poštval na nich dav MAGA fanatikov.

Anatolij Ďatlov sťaby Marca Rubia poznal.
Anatolij Ďatlov sťaby Marca Rubia poznal. (zdroj: Tenor)

Marco Rubio (minister zahraničných vecí)

Na koniec tohoto maratónu som si nechal Marca Rubia nominovaného na ministra zahraničia, ktorého si preberieme skôr telegraficky. Narozdiel od všetkých vyššie uvedených exponátov Rubio nie je úplný Trumpov rektálny alpinista. Syn kubánskych imigrantov a republikánsky senátor z Floridy Trumpa opakovane kritizoval v kampani v roku 2016 a nazval ho podvodníkom, zbohatlíckym synáčikom, a dokonca sa verejne vysmieval preklepom v Trumpovych tweetoch. Žiaľ časom svoj názor zmenil, resp. pochopil odkiaľ vietor fúka.

Navyše, taktiež narozdiel od väčšiny z vyššie uvedených, je Rubio na svoju funkciu kvalifikovaný, keďže v Senáte zasadá vo výbore pre zahraničné veci a je podpredseda výboru pre spravodajské služby. Podporoval zavedenie sankcií na čínskych predstaviteľov a výrobky kvôli genocíde Ujgurov aj potláčaniu ľudských práv v Hong Kongu, vyjadril podporu Izraelu pre zničenie Hamasu a požadoval vyššie výdavky na obranu. V otázke Ukrajiny však o sebe prehlasuje, že je realista, a že vojna skončí dojednaným prímerím.

Nuž, nič lepšie sa asi od aktuálnej Republikánskej strany čakať nedá. Rubio tak v konečnom dôsledku môže zohrať úlohu "dobrého policajta" Trumpovej administratívy, prívetivej tváre, ktorá bude u spojencov žehliť Trumpove prešľapy a diletantstvo. Skutočná zahraničná politika sa ale bude formovať v hlave 47. prezidenta, čo je strašidelné (a prázdne) miesto.

Dobre už bolo

U ľudí v mojom okolí občas pozorujem tendenciu k optimizmu spôsobenému Trumpovou neschopnosťou. Hovoria si, že nakoniec to možno nebude tak zlé, možno všetkých týchto exotov nakoniec neschváli Senát. Alebo sa budú zabávať pokrikovaním, kultúrnymi vojnami a točením videjok a skutočnú bezpečnostnú (a inú) politiku budú robiť ich podriadení. Alebo bude jeho výsosť tráviť čas golfom, písaním na Truth Social a napchávať sa BigMacmi, takže sa žiadne z navrhovaných nezmyslov aj tak nepodarí zaviesť. A tak ďalej.

Môj tip? Bude to horšie než čakáme. Pretože väčšina ľudí z Trumpovho okolia sú debili s psychopatickými sklonmi. Nedávno som si vypočul podcast Dr. Dalibora Roháča a Dr. Iulie Joja, v ktorom mala Iulia zaujímavú poznámku medzi rečou v zmysle: "Západ prehráva a všetkým je to jedno." Podpisujem a podčiarkujem (výnimočne) súhlasnou vlnovkou. Vidíme to doslova na vlastné oči. Je rok 475 a Odoacer sa chystá na trón.

Ak by ste predsa chceli optimistický záver, tak jediné pozitívum na celej situácii vidím v mojej premene. A síce na niečo, čo som vždy nemal rád, a to na tzv. single issue voter. A tak som ochotný voliť kohokoľvek, kto sľúbi, že bude Slovensko dávať aspoň 3% HDP na obranu.

Poster filmu Idiocracy (2006).
Poster filmu Idiocracy (2006). (zdroj: IMP Awards (http://www.impawards.com/2006/posters/idiocracy.jpg))

Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  1 338x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu