Vojna v priamom prenose

V Európe je vojna. Tu je niekoľko udalostí, ktoré bezprostredne predchádzali jej začiatku.

Vojna v priamom prenose
Web Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Včera Predvčerom večer zverejnil ukrajinský prezident precítený príhovor v ukrajinčine a potom v ruštine. V ruskej časti sa obracal priamo na občanov Ruskej federácie a pokúsil sa vyvrátiť tvrdenia ruskej propagandy o tom, že Ukrajina chystá útok na Donbas a vyzval ich, aby načúvali hlasu rozumu. Zároveň ale zdôraznil, že ak bude Ukrajina napadnutá, bude sa brániť. Rusom odkázal: “ Ak zaútočíte, uvidíte naše tváre, nie naše chrbty.” (príhovor, preklad častí do angličtiny)

Okolo 01:00 nášho času sa objavujú informácie, že Ukrajina uzatvorila letiská v Dnepri a Charkove.O 01:40 sa skúšam pripojiť na stránku ukrajinského ministerstva zahraničných vecí. Neúspešne. Nefunkčné sú aj ďalšie vládne stránky. Pravdepodobne prebieha kyberútok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Web Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny
Web Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny 

Prichádzajú tiež informácie, že Ruské úrady vydali NOTAM (Notice to Air Missions), podľa ktorého sa civilná letecká prevádzka mala vyhnúť oblasti v blízkosti rusko ukrajinskej hranice. O hodinu neskôr o tom reportuje FlightGlobal. Objavujú sa tiež nepotvrdené správy, že na Donbase počuť strely raketometov Grad.

Obmedzený vzdušný priestor.
Obmedzený vzdušný priestor. 

O 02.26 nášho času si Dr. Jeffrey Lewis všíma zvláštnej dopravnej zápchy na Google Maps. Tvorí sa o 03:15 miestneho času v okolí mesta Belgorod pri ukrajinských hraniciach. Špekulujem, že zápcha mohla vzniknúť ako dôsledok pohybov vojenskej techniky. Civilní vodiči museli zastať kvôli formovaniu konvoja a ich smartfóny hlásili Google Maps zápchu.

SkryťVypnúť reklamu

O 03:02 nášho času si na FlightRadare rozklikávam známeho návštevníka ukrajinského vzdušného priestoru- americký dron RQ-4B Global Hawk. Pod volacími znakmi FORTE lietal neďaleko Donbasu a vykonával fotografický alebo elektronický prieskum povstaleckých pozícií už v predchádzajúcich dňoch. Krátko na to ostáva FORTE 12 v ukrajinskom vzdušnom priestore osamotený. Ukrajina uzavrela svoj vzdušný priestor.

Global Hawk nad Ukrajinou.
Global Hawk nad Ukrajinou. 

Medzitým CNN prináša informácie, že neďaleko hraníc s Ukrajinou sa formujú vojenské kolóny. Rusi tvrdia, že Ukrajina napadla Donbas. Hovorím si, Glivice. Niektoré vozidlá majú registračné značky obrátené naopak, aby sa sťažilo sledovanie ich pohybu.

SkryťVypnúť reklamu

FORTE 12 zatiaľ zamieril k Rumunsku a svoju prieskumnú misiu zjavne ukončil. Hovorím si, že to môže znamenať buď, že to zatiaľ dopadlo dobre a invázia dnes v noci nebude, takže už nemá čo sledovať a letí domov na základňu Sigonella. Alebo sa začala invázia a Global Hawk sa musí stiahnuť, než bude sám v ohrození. Upokojujem sa, že ani Putin nie je taký blázon, aby strieľal na americké lietadlo, hoci bezposádkové.

Nakoniec si, než pôjdem spať, otvorím online vysielanie Rossija 24. Hovorí Putin. Podľa dobrej tradície sovietskych vodcov sedí vedľa stola plného telefónov. Hovorí o napadnutí nacistami, ktoré sa už nesmie opakovať. Hovorí o porušení sľubu, že NATO sa nebude rozširovať ďalej na východ (ktorý nikdy nebol daný, ale to je ruskej propagande dlhodobo jedno). Za všetko môže NATO, ktoré je nástrojom politiky USA. Padajú slová o teroristoch, o neonacistoch na Ukrajine a o tom, že Ukrajina má byť denacifikovaná a demilitarizovaná. Nie som si istý, či sa nedívam na jeho prejav zo včera, alebo vlastne z hocikedy inokedy, lebo sa jedná o tie isté nezmysly, aké ruská propaganda opakuje stále dokola. Potom sa mi niečo zdá. Asi som tomu s mojou neexistujúcou znalosťou ruštiny len zle rozumel.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietam tomu veriť aj keď začne o 06:00 moskovského času pravidelné ranné spravodajstvo Rossije 24 s veľkým žltým bannerom “Špeciálna vojenská operácia”. Uverím, až keď mi na telefóne začnú blikať upozornenia. Po štvrtej nášho času hlási CNN explózie v Kyjeve. O 05:15 začína mimoriadne vysielanie českej ČT24. Akurát včas, aby som zachytil debatu ruského a ukrajinského veľvyslanca pri OSN. Ruský veľvyslanec práve v Rade bezpečnosti s vážnou tvárou povedal, že sa nejedná o vyhlásenie vojny (ktoré Charta OSN zakazuje), ale o “špeciálnu vojenskú operáciu”. Hovorí sa o vylodení ruských vojsk v Mariupole. Reportéri ČT 24 priamo z Kyjeva hovoria o výbuchoch na západnej strane Kyjeva, neďaleko medzinárodného letiska Borispil, výbuchoch v Charkove, výbuchoch v Donecku a Luhansku.

Takto prebiehal začiatok vojny v priamom prenose.

Je to vojna, ktorej podľa mnohých bolo možné zabrániť (za všetkých Dr. John Schindler). ké bude mať dôsledky zatiaľ nevieme. Je ťažké predpovedať, aký bude mať priebeh. Je veľmi nepravdepodobné, že by ruská armáda došla až niekam k hraniciam Slovenska. Na druhej strane moderné zbraňové systémy sú extrémne ničivé, a už v prvých hodinách, v ktorých tento príspevok píšem, mohli spôsobiť Ukrajine obrovské ľudské a materiálne škody.

P.S. Tento text je upravenou verziou môjho príspevku, ktorý zverejnil náš podcast Silný výber a môj priateľ Slavo Olšovský 24.2.2022 ráno.

Rozhodol som sa, že budem podobné reporty o dianí na Ukrajine pripravovať pravidelne a pokúsim sa priniesť čitateľom informácie, ktoré mi prišli zaujímavé a pozornosti bežných médií mohli uniknúť, alebo im venovali menší priestor. Pripomínam preto, že nie som vojenský, ani zahranično politický profesionál, súčasný, ani minulý. Som (mierne) poučený laik, ktorý sa snaží sprostredkovať fakty z obranno-bezpečnostného prostredia nepoučeným laikom. Nič viac. Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  917x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu