10 vecí ako zlepšiť životy ľudí a životné prostredie vo svete. Môžeme začať hneď

Písmo: A- | A+

Väčšina z nás má dobré úmysly. Všetci by sme chceli, aby bolo životné prostredie v lepšej forme, aby ľudia na globálnom Juhu, ale i Severe, žili v lepších životných podmienkach. Všetci by sme chceli, aby bol svet lepším miestom pre život nás a našich detí.

Aj vy sa môžete zapojiť do kampane Ži Fér - stačí kliknúť na obrázok a dozviete sa viac
Aj vy sa môžete zapojiť do kampane Ži Fér - stačí kliknúť na obrázok a dozviete sa viac (zdroj: Platforma MVRO)

Problémom je, že väčšina z nás sa cíti byť príliš bezmocná na to, aby sme riešili globálne problémy. Cítime sa byť paralyzovaní, keď vidíme, aká je táto úloha náročná. Chudoba v krajinách globálneho Juhu je príliš ďaleko od našich každodenných starostí, a vlastne ani nevieme, čo by sme proti nej mohli urobiť. Odlesňovanie amazonského pralesa je síce vážny problém, no čo s tým môžeme spraviť my? Pracovné podmienky v niektorých textilných a elektrotechnických fabrikách v Ázii sú strašné, ale akú máme voľbu? Mali by sme prestať nakupovať cenovo dostupné oblečenie a už si nekúpiť žiadny počítač alebo smartfón?

V Bratislave, tak ako kdekoľvek na tejto Zemi, sme konfrontovaní s týmito otázkami. Globalizácia ich prináša až k prahom našich domovov a vďaka internetu sú neustále na očiach.

Kôš či ulica? Problém s odpadom je celosvetový, nemá ho len India, no tu je viac ako kdekoľvek inde všetkým na očiach.
Kôš či ulica? Problém s odpadom je celosvetový, nemá ho len India, no tu je viac ako kdekoľvek inde všetkým na očiach. (zdroj: Martina Trginová, India, 2013)

Teraz vám poviem, čo môžeme urobiť. Nepôjde o žiaden dar mimovládnej organizácii, nie je potrebná žiadna veľká zmena, nie je potrebné prinášať žiadne veľké obete. Potrebujeme iba správny zmysel pre zodpovednosť, trošku zvedavosti a uvedomenie, že každá maličká vec, ktorú robíme, prináša zmenu na lokálnej a globálnej úrovni. Všetko je prepojené, neraz priamejšie, ako si myslíme. 

A tu sa dostávame k desiatim tipom z titulku:

Jedlo

  • Nakupujme lokálne, sezónne a organické potraviny. Začnime s vlastnou záhradou. Kompostujme organický odpad, jedzme menej mäsa. U exotických produktov, ako sú banány, káva alebo čokoláda, sa snažme uprednostňovať tie, ktoré sú súčasťou systému fair trade (systém spravodlivého obchodu), ktorý pestovateľom zabezpečuje dôstojné mzdy.

Iné tovary

  • Vyhýbajme sa, do takej miery ako je to len možné, všetkému, čo obsahuje alebo je vyrobené z plastu.

  • Predtým, ako niečo vyhodíme, porozmýšľajme, ako to môžeme znovu použiť alebo ako by to mohol využiť niekto iný.

  • Čokoľvek, čo sa nám pokazí, sa snažme opraviť.

  • Ak niečo potrebujeme, opýtajme sa ľudí navôkol, či nám to nemôžu darovať, podeliť sa o to, alebo nám to požičať. A tiež premýšľajme, či si to nemôžeme nejako svojpomocne vyrobiť. 

  • Ak si ideme niečo kúpiť, skúsme siahnuť po produktoch z druhej ruky či po recyklovaných výrobkoch.

  • Znížme našu celkovú spotrebu. Predtým, ako si niečo kúpime, opýtajme sa: Skutočne to potrebujem? 

  • Vyhýbajme sa akýmkoľvek produktom od veľkých firiem. Na ceste k zodpovednému životnému štýlu prídeme na to, že veľké je vo všeobecnosti zlé. A malé je vo všeobecnosti dobré, alebo prinajmenšom lepšie. 

Energia a doprava

  • Podľa možnosti sa vyhýbajme autám a lietadlám. Ak je to možné, radšej cestujme verejnou dopravou, využívajme systém zdieľania áut, jazdime vlakmi alebo bicyklami.

  • Predtým, ako sa zamyslíme nad používaním obnoviteľných zdrojov energie, by sme sa mali najprv zamyslieť nad celkovým znížením množstva energie, ktorú spotrebúvame. 

Obrázok blogu
(zdroj: Koláž: Jana Šimová; Autori fotografií: Jozef Magnát, Miro Nemec, Magdaléna Vaculčiaková, archív ADRA Slovensko, archív Platformy MVRO)

Nemusíte hneď robiť všetky tieto veci. Robte, čo môžete, a s postupom času sa pokúste zlepšovať. Celou pointou je pochopiť dopad našej každodennej spotreby na životy iných ľudí na planéte. To že, to prepojenie nevidíme, neznamená, že neexistuje.

Niekedy si myslím, že ak sa riadime vo svojom živote týmito princípmi, možno robíme pre deti v Afrike, pracovníkov v Ázii alebo farmárov v Južnej Amerike viac, ako inou formou angažovania sa. A navyše tak podporujeme našu lokálnu ekonomiku, pomáhame obnovovať a zachovávať naše životné prostredie a dodávame komunite v našom susedstve väčší zmysel. Toto je „win-win“ situácia. 

Prečo je potrebné takto konať?

Pretože Zem má obmedzené zdroje a dopady človeka na klímu, biodiverzitu, úrodnosť pôdy či na vodu ohrozujú rovnováhu a krehký reťazec života na tejto planéte. A ak vám toto veľa nehovorí, hovoríme tiež o prežití našej civilizácie tu, v západných krajinách, ale hlavne tam, v krajinách globálneho Juhu.

Pretože tých obmedzených zdrojov využívame obrovské množstvo, čím podporujeme znečistenie životného prostredia. To vplýva nielen na biodiverzitu, ale aj na naše vlastné zdravie.

Pretože, ak mám byť úprimný, nechcem patriť k prvej generácii, ktorá zomrie mladšia, ako moji rodičia. 

Pretože sa mi jednoducho nepáči predstava, že nesiem čo i len čiastočnú zodpovednosť za utrpenie iných. Namiesto toho chcem radšej robiť veci lepšími pre čo najviac ľudí.

Nákladný bicykel (nie auto). Tí najchudobnejší v Ugande unesú všetko na bicykli. Iná možnosť nie je. Banánový trs? Čelo postele? Zrkadlo? Do kopca pri tridsiatich stupňoch stačia tri plné debničky...
Nákladný bicykel (nie auto). Tí najchudobnejší v Ugande unesú všetko na bicykli. Iná možnosť nie je. Banánový trs? Čelo postele? Zrkadlo? Do kopca pri tridsiatich stupňoch stačia tri plné debničky...  (zdroj: M. Vaculčiaková, Uganda, 2010)

Toto pochopiteľne nie sú jediné veci, ktoré môžeme urobiť pre zlepšenie situácie. Minimálne rovnako dôležité je i „znovu premyslieť“ fungovanie bankového systému, ktorý je postavený na dlhoch. Rovnako by sme mali znovu premyslieť aj náš politický systém tak, aby bol demokratickejší. 

Niektoré mimovládne organizácie odvádzajú kus skvelej práce tým, že sa snažia o férovejší, spravodlivejší a zodpovednejší svet. Angažovanosť a darcovstvo v prospech mimovládnych organizácií, malých sociálnych podnikov, či nezávislých novín, sú tiež nápomocné. Avšak tu a teraz sme to práve my, kto má oveľa viac priamej kontroly nad našimi spotrebiteľskými návykmi. Pozitívna zmena, ktorá z toho pramení, môže byť rovnako veľká. 

„Pýtal sa, prečo niekto niečo v tejto veci neurobí. Až kým si neuvedomil, že ten niekto je on.“

Autor neznámy

Čo ešte môžeme priamo urobiť, aby sa náš svet stál lepším miestom pre život? Zdieľajte s nami vaše nápady!

Nicolas Giroux, Francúz z Provensálska žijúci v Bratislave. Je priaznivcom udržateľného životného štýlu. Bratislavu má rád aj preto, že sa po nej vie ľahko premiestňovať na bicykli a má rád miestne trhy. Rozbehol iniciatívu Incredible Edible Bratislava@NicolasGrx

Preložila: Andrea Girmanová

Obrázok blogu

Článok vznikol v rámci Európskeho roka rozvoja 2015 v spolupráci s Plaformou mimovládnych rozvojových organizácií (PMVRO). Článok bude uverejnený aj na stránke www.err2015.zifer.skText vznikol bez nároku na honorár. Uverejnené texty reprezentujú výlučne názory ich autorov. Edukácia@Internet a Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (partneri v projekte Global E-learning, zriaďovatelia portálu monda.eu) sa nemusia stotožňovať s názormi či postojmi v nich obsiahnutých.

Skryť Zatvoriť reklamu