Ako EBOR a Euratom pomáhajú Ukrajine - predlžovanie jadrovej agónie a závislosti od Ruska

O niekoľko dní si pripomenieme 29. výročie černobyľskej havárie. Moji ukrajinskí kolegovia hovoria, že raz ročne nestačí. Vedia prečo. Ukrajina prevádzkuje 15 jadrových reaktorov zo sovietskej éry a práve v tomto čase prebieha postupné predlžovanie životnosti týchto zombií o ďalších 20 rokov. Z verejných – teda aj našich peňazí. Predlžovanie ich životnosti totiž podporuje aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) a Euratom – každá z týchto inštitúcií sumou 300 miliónov eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prvé licencie už Ukrajina predĺžila – bez diskusie

Licencie prvým dvom reaktorom už Ukrajina predĺžila bez dostatočnej bezpečnostnej previerky a verejného posúdenia ich vplyvov na životné prostredie. Ukrajina tým porušila medzinárodné právo (Dohovor o posudzovaní vplyvov na životné prostredie presahujúci štátne hranice, tzv. Dohovor z Espoo). Ďalšie dva reaktory sú na rade v tomto roku, prvý zrejme práve k výročiu Černobyľu. 

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia (zdroj: www.wikipedia.org)

„Nechajte Ukrajinu na pokoji – sú v zložitej politickej situácii, ktorá dopadá aj na energetický sektor,“ bola často prvá reakcia na verejnú výzvu, ktorú pred mesiacom zaslala organizácia CEE Bankwatch ministerstvu životného prostredia spolu s viacerými slovenskými environmentálnymi organizáciami..Rovnakú výzvu premiérovi Ficovi, aby podnikol kroky voči ukrajinskej vláde, predniesol minulý týždeň v parlamente aj poslanec Mikuláš Huba. Vyvstáva tu pritom otázka – má a môže v tejto situácii Slovensko vôbec konať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme sa pýtať?

Podľa mňa je to jeden z testov demokracie – test, ako sa rozširuje naše vnímanie toho, čo sa nás týka a k čomu sa máme právo vyjadrovať. Poukazuje to na to, ako sa „NIMBY = Not In My BackYard“ prístup rozširuje z nášho bezprostredného susedstva, v ktorom sami žijeme, na naše „európske susedstvo“, prípadne ešte širšie. Veď jadrové katastrofy nepotrebujú na prekročenie hraníc cestovný pas.

Jadrové reaktory na Ukrajine
Jadrové reaktory na Ukrajine (zdroj: Štefan Kováč, Backbone)

A tu sú ďalšie dôvody, „prečo máme konať“ pri predlžovaní licencií ukrajinským reaktorom. Ukrajina je prioritnou krajinou slovenskej rozvojovej spolupráce. A energetika, a to udržateľná energetika, je jednou z jej sektorových priorít. Slovensko je tiež už nejaký ten piatok členskou krajinou EÚ, rovnako je aj akcionárom EBOR. Čiže na obe finančné inštitúcie podporujúce predlžovanie životnosti ukrajinských reaktorov máme isté páky.

SkryťVypnúť reklamu

No predovšetkým je zrejmé, že predlžovanie životnosti ukrajinských jadroviek s kapacitou 1000 megawattov až o 20 rokov, si vyžaduje štandardný proces cezhraničného posúdenia vplyvov na životné prostredie. Je to jediný efektívny spôsob, ako sa k projektu môžu vyjadriť ľudia z okolitých krajín, spôsob zakotvený v už spomínanom Dohovore z Espoo, ktorého je Ukrajina signatárom. Toto je to hlavné, čo Slovensko môže urobiť – jednoznačne vyjadriť záujem zapojiť sa do cezhraničného posudzovania vplyvov ukrajinských atómových elektrární na životné prostredie a následne si spolu s Ukrajinou celým tým procesom poctivo prejsť. O rovnaký postup žiadajú svoje vlády aj organizácie v Rumunsku, Maďarsku a Slovinsku. Rakúsko už koná a Ukrajinu na zahájenie posudzovania vplyvov vyzvalo. 

SkryťVypnúť reklamu

Energetická bezpečnosť

A dôležitá čerešnička ešte pred záverom – predĺženie životnosti reaktorov nezvyšuje nezávislosť Ukrajiny od Ruska. Práve naopak! Ukrajina je aktuálne plne závislá od dodávok jadrového paliva aj vývozu vyhoreného paliva z a do Ruska, a nakoľko ide o ruskú technológiu, tak si reaktory pri údržbe vyžadujú know-how ruských odborníkov.

Preto si položme otázku – čo takto namiesto zombie reaktorov radšej na Ukrajine podporiť postupné nahrádzanie jadra bezpečnejšími a efektívnejšími alternatívami, ktoré naozaj zvýšia jej nezávislosť na našom spoločnom, ešte východnejšom susedovi, či podporiť zavádzanie energeticky šetrných technológií do jej zastaraného a energeticky nesmierne náročného priemyslu? Možno by to Európu stálo viac než tých 600 miliónov, no v dlhodobom horizonte by to prispelo k zníženiu závislosti Ukrajiny na jadre – viac než 40 percent jej energie dnes totiž pochádza z atómiek – a tiež zvýšilo environmentálnu bezpečnosť v regionálnom aj globálnom kontexte.

SkryťVypnúť reklamu

Dana Mareková, CEE Bankwatch Network
dana.marekova@bankwatch.org, + 421 908 524246

---

Viac informácií:

 

Obrázok blogu

Článok vznikol v rámci Európskeho roka rozvoja 2015 v spolupráci s Plaformou mimovládnych rozvojových organizácií (PMVRO). Článok bude uverejnený aj na stránke www.err2015.zifer.skText vznikol bez nároku na honorár. Uverejnené texty reprezentujú výlučne názory ich autorov. Edukácia@Internet a Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (zriaďovatelia portálu monda.eu) sa nemusia stotožňovať s názormi či postojmi v nich obsiahnutých.

monda. eu

monda. eu

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monda.eu je viacjazyčný interaktívny e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom. Všetci sme súčasťou jedného sveta a môžeme sa zaslúžiť o to, aby bol lepším miestom pre život. Monda.eu prináša zadarmo informácie z jedenástich oblastí každodenného života (klimatické zmeny, chudoba, rodová rovnosť, migrácia a i.), i cenné rady, ako sa dožadovať svojich práv, či byť občiansky aktívny. Zoznam autorových rubrík:  Globálna ekonomikaRozvojĽudské právaChudobaMigráciaRodová rovnosťObčianska spoločnosťKritické myslenieŽivotné prostredieKlimatické zmenyPríbeh vecíGlobalizácia

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

734 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu