Malta - maličký raj v Stredozemnom mori

Malta - slovo dychajúce exotikou, diaľkou, tajomnom spojeným s menom maltézskych rytierov. Najnovšie miesto zaujímavej turistiky či luxusnej dovolenky. Pre svoju príjemnú stredomorskú klímu, ktorá nedovolí, aby tu napadal sneh .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


.

Malta je najväčším zo súostrovia troch susediacich ostrovov - Malta, Gozo, Comino. Súostrovie má 330-tisíc obyvateľov. Maltčina je semitským jazykom, teda aj abeceda a zvuková podoba reči je podobná arabštine, aj keď niektoré výrazy majú charakter skôr románsky. Netreba sa však obávať jazykovej bariéry. Malťania hovoria veľmi dobre po anglicky, nakoľko táto reč je druhým úradným jazykom. Vzhľadom na susedné Taliansko sa tu dohovoríte po taliansky, a pre stály príliv turistov miestni obyvatelia slušne ovládajú aj francúzštinu a španielčinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Pôvodné meno Malet sa datuje od čias vlády Fničanov. Títo excelentní obchodníci využívali Maltu a jej prístavy na svojich obchodných cestách, ale aj ako dôležité strategické námorné miesto. Vystriedali ich Kartáginci so svojimi smelými námornými plánmi. V punskej vojne zvíťazili Rimania a nadlho ovládli ostrov, ktorému dali meno Melita. V tom čase sa väčšina obyvateľov Malty stala zanietenými kresťanmi a vybudovali tu krásne chrámy. Vláda Rimanov sa skončila nástupom Arabov. Tí síce tolerovali kresťanstvo, ale veľa obyvateľov konvertovalo na islamskú vieru. Arabčina asimilovala s doterajším jazykom a dala podobu dnešnej maltčine. Arabi zaviedli na Malte pestovanie bavlny, citrónov a rozšírili Rimanmi zavedený systém zavodňovania a akvaduktov. V ďalšom období bola Malta pod vládou Talianska, Francúzska, Turecka, až sa cez všetky historické obdobia stala v roku 1814 britskou kolóniou. V decembri na Malte vyhlásili republiku , a tá sa - konečne - stala samostatným štátom. Dnes Malta prežíva obdobie prosperity, budovania priemyslu a predovšetkým v plnej miere využíva svoje prírodné aj historické bohatstvo na rozvoj turistiky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Pre svoju strategickú polohu bola Malta vždy stredobodom záujmu rôznych politických síl a vojnové besnenie na Malte zanechali nezmazateľné stopy. Napriek tomu Malťania sú veľmi priateľskí a mimoriadne hrdí na každučký kúsok svojej zeme a jej dejiny. Všetky historické pamiatky dokážu zviditeľniť a ukázať zástupom turistov, ktorí sa najmä v posledných rokoch do tohto kúta hrnú.
Hlavným mestom Malty je nádherná Valeta, ktorú Walter Scott nazval "mestom, ktoré sa podobá snu". Už v 16.storočí sa vo Valete budovali prekrásne stavby zdobiace hlavné ulice a v prístave vítajúce prichádzajúcich pútnikov. Neuveriteľné je, že na takom malom kúsku zeme je 365 kostolov, ako Malťania hrdo hovoria - na každý deň jeden.
Valeta je typická svojím pravouhlým usporiadaním ulíc a balkónmi, ktoré ich husto lemujú po celej ploche fasád domov. Každý z nich je iný - farbou, tvarom a výzdobou. Mohutné steny prístavu vo Valete umocňujú pocit veľkého, nedobytného mesta. Tak ako v iných mestách Malty, aj tu sa turisti môžu previesť po známych trasách zvláštnym vozíkom pre štyri osoby, ktpré ťahajú malé koníky. Ak ste si chceli požičať auto, nezabudnite, že i tu sa jazdí ako v Anglicku - vľavo. Cestná sieť je dobre vyudovaná a na Malte je vlastne všade veľmi blízko. Doprava je zabezpečovaná starými otvorenými autobusmi, ktoré brázdia Maltu za skutočne lacný peniaz. Ako návštevník Malty by ste mali navštíviť prekrásne staré opevnené mesto Msida, preplaviť sa trajektom na malý ostrovček Gozo a pozrieť si niektoré z dominantných chrámov. Milovníci rybárskeho športu v zátokách Maty uvidia celé šírky farebných rybárskych bárok v typických modro-zeleno-žlto-červených farbách. Senglea, Msida, Sliema, St.Julian - mestá, prechádzajúce jedno do druhého, každé s neopísateľným čarom. St:julian sa stalo miestom luxusných hotelových komplexov, V Mside je koncentrované množstvo diskoték, a ak chcete dobre nakúpiť - hor sa do Sliemy. Pre tých, ktorí dávajú prednosť prírodným krásam, je k dispozícii jazda loďou okolo pobrežia s návštevou Modrej jaskyne.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Snahu Malťanov podriadiť všetko turistom cítiť predovšetkým vo vybavení turistických centrier. Od najluxusnejších hotelov až po bungalovy pre menej solventných. Dopraviť sa na Maltu môžete loďou alebo letecky. Ozaj, letisko, takisto jedno zo špecifík Malty, je uprostred ostrova, a nezávidím pilotom, ktorí majú pristáť na ranveji uprostred zelene a medzi ďialničnými cestnými okruhmi. No ani pre vodičov nie je príjemné, keď pri jazde tunelom blízko letiska im nad hlavou duní štartujúce lietadlo.
Príjemné stredomorské podnebie, kde je aj v decembri relatívne teplo a iba málokedy prši či je zamračené, láka turistov zo severských krajín. V čase, keď sa Európa zahaľuje do snehovej prikrývky, v uliciach Valety sa pod palmami začnú prechádzať nefalšovaní Dedkovia Mrázovia. Vidieť vianočné výzdobené ulice v miestach, kde nikdy nevideli sneh, iba si ho predstavujú, je nezabudnuteľné. Malťania sú hrdí nielen na svoju históriu, ale ešte viac na súčasnosť a posledných 30 rokov žijú svoj samostatný život. Štát s prezidentom na čele si získal svetovú vážnosť. Niektoré historicky dôležité rokovania, ako napr.schôdzka Gorbačova a Reagana, sa uskutočnili pod ochrannými krídlami Malty. V tom čase tu zaznamenali silnú morskú búrku, dovtedy veľmi zriedkavú , ktorú trefne nazvali "Gorbačovovou búrkou".
Malta je pre našinca drahou krajinou. Malé obchodíky či luxusné domy sú výborne zásobené, zlatníctva, ponúkajú, čo si oko zažiada, ale za vysoké ceny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


A maltská kuchyňa? nechýba v nej množstvo rýb a iných darov mora, typické sú rybacie a zeleninové polievky a zvláštny zeleninový druh rizota. Pokiaľ by ste mali chuť na niečo zvláštne a sladké, je tu maltský nugát, ktorý pripomína náš turecký med. Voda, ktorá sa na Malte získava unikátnymi recyklačnými procesmi, je veľmi drahá. Pokiaľ si v reštaurácii vypýtate minerálku, k dispozícii máte všetky možné druhy, ale tie ceny! Milovníci vína iste ochutnajú špeciálne maltské víno, a vraj nie je zlé, ani miestne pivo. Maltským špecifikom sú obrovské kaktusy - opuncie. Tak ako u nás máme ihličnaté alebo listnaté lesy, na Malte túto funkciu prebrali kaktusy. Majú zvláštne plody, na prvý pohľad pripomínajúce chlpaté hrušky alebo citróny ružovozelenej až fialovej farby. Buď sa priamo konzumujú, alebo sa z nich vyrábajú zvláštne lekváry a špeciálne likéry. Polievajú sa nimi drobné koláčiky, ktoré tak získajú nezameniteľnú chuť.
K veľkému prírodnému bohatstvu Malty patrí samozrejme soľ. Z morskej vody sa získava prírodným odparovaním vo veľkých plochých nádržiach. Najväčším kapitálom Malty je však jej geografická plocha, ustálené počasie, more a povesť pokojného pohostinného miesta ako stvorené na oddych.

Obrázok blogu
Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu