10 mýtov o láske

Každý z nas raz stretne toho svojho človeka,na ktorého tak čaka.PANI PRAVU alebo PANA PRAVEHO. O láske existuje mnoho mýtov, ja som vybrala len 10 z nich a možno su pravdive a možno nie,posúdte samy.a možno vam pomôžu tieto riadky

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Mýtus č. 1 S čím viacej ľuďmi randíme, tým viac máme príležitostí stretnúť pána Pravého a pani Pravú

Taký názor mávajú obvykle ľudia s mnohými krátkodobými vzťahmi. Po niekoľkých rokoch sa však „vypália“. Od začiatku randenia si máme vyberať, neostýchajme sa byť „vyberaví“. Často je lepšie stretávať sa s ľuďmi, ktorí sa nám pozdávali akoby len „papierovo“ správni než s desiatkami ľudí, ktorí pekne vyzerajú navonok, ale nikdy sa k nám nebudú hodiť. Randenie nie je hra s číslami, partnera predsa hľadáme na celý život.

Mýtus č. 2 Pôvabné krásavice sa vždy vydajú prvé
Vždy, keď počujeme takéto vyjadrenie, myslíme na množstvo talentovaných, inteligentných a pekných slobodných žien, ktoré dosiaľ nenašli toho správneho muža. Mnohé majú šťastne vydaté priateľky, ktoré by sme mohli pokladať za menej príťažlivé, menej inteligentné alebo menej úspešné. Lenže randenie, ktorého výsledkom má byť sobáš, predsa nie sú preteky, kde vyhráva najrýchlejší. Dokonalá či atraktívna žena môže mať viac nápadníkov ako jej priateľky, ale len málo pre ňu vhodných. Jej „zoznam“ môže byť preto dlhší a práve preto ťažšie nájde pána Pravého. Žena, ktorá sa chce vydať, by sa mala sústrediť na hľadanie správneho muža, doba hľadania predsa nijako nesúvisí s jej krásou, inteligenciou či talentom. S božou pomocou si každý niekoho nájde – bohatý či chudobný, malý či vysoký.

Mýtus č. 3 Keby bolo viac spoločenských akcií, už dávno som vydatá
Len málo sobášov je dôsledkom väčších spoločenských udalostí. Ľudia sa na veľkých akciách obvykle držia v kruhu známych. Atmosféra býva neosobná, intímnejšia konverzácia nemožná. Vhodnejšie sú menšie spoločenské akcie, kde organizátori môžu vytvoriť dobré prostredie ľuďom, ktorí sa nepoznajú, môžu ich predstaviť a zaangažovať iných, aby im pomohli. Perfektné miesto na stretnutie toho pravého totiž neexistuje. Pomôcť nám môže najbližší priateľ, hoci aj pomocnica v domácnosti, kolega, dohadzovač, víkendový organizátor – človek nikdy nevie. Treba sa teda chopiť každej príležitosti a zvýšiť tak možnosť stretnúť človeka, vhodného pre manželský zväzok.

Mýtus č. 4 Ak sa stretávame dlhší čas, znamená to, že vieme, čo robíme.
Nemusí to byť vždy pravda. Možno stretávanie pretrváva len tak akosi zo slušnosti alebo z nudy a nakoniec sa vytratí. Vtedy je dobre poradiť sa s odborníkom a pokúsiť sa zvoliť inú koncepciu a prístup.

 Mýtus č. 5 Ak na prvom rande „nezaiskrí“, zrejme sa k sebe nehodíme
Na prvom rande je skutočne pravdepodobné, že spoznáme, že nie sme jeden pre druhého stvorení ak nezdieľame podobné hodnoty a ciele, ak od života každý z nás očakáva niečo iné, ak v nás náš proťajšok vzbudzuje odpor a nechuť, ak je pre nás fyzicky alebo citovo ťažké či priam nemožné zotrvať v jeho prítomnosti. Vo väčšine prípadov je však prakticky nemožné rozpoznať na prvom stretnutí, či je daná osoba pre nás tá pravá. Niekedy sa treba stretnúť viackrát, kým si uvedomíme, že začíname mať niečo spoločné.

Ak máme pochybnosti, skúsme ešte raz. Veľa šťastných manželských párov sa držalo práve tejto rady. Aj vzájomná fyzická príťažlivosť sa často buduje dlhšie. Mnohí máme na vzhľad romantické a idealizované názory. Ak nám niekto do nich nezapadne, máme tendenciu okamžite vzťah ukončiť. Mnohí ľudia sa rozhodli stretnúť viackrát, aby prípadného partnera lepšie poznali napriek tomu, že prvý raz neboli partnerovým výzorom práve nadšení. Príťažlivosť sa obvykle začne rozvíjať v rámci prvých troch stretnutí z piatich.

Mýtus č. 6 Prvý dojem je vždy správny
V ľudskej prirodzenosti je, že ľudia nevedia byť vždy sami sebou, ak niekoho stretnú po prvýkrát. Niektorí sa dokážu uvoľniť až na druhom alebo treťom stretnutí. Niekto zase dokáže byť mimoriadne očarujúci na prvom stretnutí a neskôr sa ukáže, že je sebecký, manipulatívny alebo protivný. Aj zlý deň v práci alebo začínajúce nachladnutie môžu dojem ovplyvniť negatívne. A sú aj normálne chyby, z ktorých sme nervózni – prst v ústach, nervozita v reči, hovoríme príliš veľa alebo príliš rýchlo, máme zlý pocit z nevhodného oblečenia, príliš sa snažíme zapôsobiť. Skutočne spoznať toho druhého si vyžaduje istý čas, preto by sme sa s úsudkom nemali ponáhľať.

Mýtus č. 7 Pri dlhšom kontakte dokážem odstrániť partnerove vlastnosti, ktoré ma iritujú
Zrejme najrozšírenejší mýtus. Žiaden vzťah nie je celkom bezproblémový. Ak nás však na partnerovi niečo rozčuľuje a nedokážeme sa s tým vyrovnať na začiatku vzťahu, najpravdepodobnejšie je, že sa tak nestane nikdy. Stáva sa, že partner má klady v inom ohľade a my veríme, že tie u nás prevážia nad negatívami. Niektorí ľudia si musia podobnú skúsenosť zažiť viackrát, aby si uvedomili, že to tak nefunguje. Ak totiž stretneme toho pravého či pravú, veľké problémy vo vzťahu neexistujú alebo sa rýchlo, hneď na začiatku vzťahu vyriešili a vzťah plynulo pokračuje.

Mýtus č. 8 Správne dievča s ním spraví poriadok

Nebezpečný nezmysel. Zmena musí vychádzať z vnútra človeka. Manželstvo nie je liečebná ustanovizeň pre muža, ktorý nevie, čo s vlastným životom, nevie sa ovládať, nie je schopný nájsť si prácu, zarábať na živobytie, nie je schopný prevziať zodpovednosť. „Stratená duša“ sa má hľadať a nájsť pred vstupom do manželstva. Nanešťastie mnohí navyše veria, že ak si už niekoho do manželstva našli, nemusia viac dbať o seba ani o svoj rozvoj. Takéto manželstvá zvyknú byť veľmi nešťastné a končia rozvodom. Ak sme počuli príbehy o mužovi, ktorého manželstvo zmenilo, nebola dôvodom zmeny manželka, ale len on sám a jeho vlastné rozhodnutie.

 Mýtus č. 9 Nezáleží na tom, či rodina a priatelia akceptujú milovanú osobu, do ktorej sme sa zbláznili
My dvaja si rozumieme a podstatný je len a len náš názor. Niekto z priateľov alebo z rodiny neznáša nášho partnera, lebo niekedy niekde mali osobný konflikt. Ak ho však neznášajú viacerí, ktorým na nás záleží, čosi s ním v poriadku nie je. Možno vnímajú veci, ktoré kvôli zamilovanosti ale hrdosti sami nevidíme. Vtedy je dobré pozastaviť sa a porozmýšľať, čo sa deje. Stretnime sa s partnerom v inej konštelácii, prediskutujme zmysluplne problémové záležitosti, preskúmajme partnerovo zázemie. Ponechajme si čas, aby sme si počas dlhšieho stretávania vytvorili základ pre správne rozhodnutie o vlastnej budúcnosti.


Mýtus č. 10 Láska všetko prekoná
Mýtus, že „láska všetko prekoná“, priviedol príliš veľa ľudí do manželského nešťastia. On chce žiť v Amerike, ona chce žiť na Slovensku, on je pobožný a chce dodržiavať náboženské predpisy, ona nie je pripravená vzdať sa bravčového, on chce, aby žena ostala doma a starala sa o deti, ona chce pokračovať v kariére. Niektoré páry sa najskôr zasnúbia a „detailami“ sa zaoberajú neskôr.


Životné ciele a ich realizácia však často zasahujú do samotnej podstaty jednotlivca a dopracovať sa potom ku kompromisom je ťažké alebo priam nemožné. Neriešené problémy sa stávajú opakovaným zdrojom konfliktov a následne dôvodom na rozchod. Na intenzite vzájomného vzťahu nezáleží., ak sa nevieme zhodnúť na podstatných veciach ako sú hodnoty, životný štýl či sny o budúcnosti
 

 
 
 

Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu