Róm - rasizmus a predsudky na Slovensku

Kto by povedal, že jedna malebná krajina v strede Európy je hlboko ponorená v rasizme, etnickej neznášanlivosti a predsudkoch? Róm, Maďar, moslim, homosexuál, Žid – rasizmus na Slovensku je realita.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)




Rómovia sú jedna z najdlhšie usídlených etnických menšín v Európe. Nemajú žiadne nároky na územie, nikdy nezačali vojnu, ani zďaleka nie sú homogénni a boli medzi nimi osobnosti, ktoré ostanú navždy zapísané v našich historických knihách. V minulosti boli väčšinou v pohybe, terigali sa na okrajoch Európskej histórie, zarábali si na živobytie v zákutiach a štrbinách spoločnosti veštením, pletením košov, kováčstvom, obchodovaním s koňmi a so šrotom.Počas histórie boli predmetom sociálneho vylúčenia v rôznych formách, vrátane otroctva, prenasledovania a genocídy. Môžu vyzerať ako ľudia pochybnej cti, ktorí sú schopní ľstivých trikov, alebo podľa okolností sa môžu javiť aj zvodne divokí. Mali svoj svet a my, gadžovia, sme mali náš

Jedna z najpodstatnejších čŕt rómskej mentality je ich odolnosť voči asimilačným snahám zo strany majoritnej spoločnosti. V niektorých aspektoch sa Rómovia adaptujú, prijímajú jazyk a náboženstvo dominantných skupín, využívajú technické a sociálne vymoženosti súčasnej doby. No ich životný štýl odoláva zmenám počas striedania generácií. Značná časť rómskej populácie zostáva funkčne negramotnou a udržiavajú si silnú bariéru medzi sebou a vonkajším svetom.

Na Slovensku ako aj v celej Európe stále pretrvávajú predsudky voči Rómom. Pretrváva tu skrytý rasizmus, a je tolerovaný spoločnosťou. Ako vieme predísť predsudkom voči Rómom? Zdá sa, že vyplývajú z všadeprítomnej ľudskej tendencie kategorizovať ľudí do skupín a správať sa k skupinám, ktoré sú „ako my“ lepšie ako k „odlišným“ skupinám. Vyzerá to tak, že predsudky sú v nás hlboko zakorenené. Ako výsledok našich predsudkov nenávidíme niektorých ľudí a zároveň im podľa nich ubližujeme.

Svet je pohltený v násilí a nenávisti. Počiatok tohto opovrhnutia jedného druhým sa často nájde v rozdielnosti národnosti, etnickej príslušnosti, rasy, náboženstva alebo sexuálnej orientácie. Etnické násilie je snaha, ktorá je motivovaná skupinovými predsudkami za úmyslom spôsobiť fyzické alebo psychologické zranenie. Tento spôsob násilia sa deje v Iraku, Afganistane, Izraeli, Severnom Írsku, Španielsku a v častiach Afriky.

 Aj keď otvorená diskriminácia už nie je zvyčajná, jej jemnejšie verzie sú stále evidentné. Členovia rómskej menšiny sú len zriedka zastúpení vo verejnej správe, polícii alebo v ozbrojených silách. Mená ulíc, značky a nápisy zvyčajne ignorujú rómske nárečia. Miestni úradníci sa nesnažia hovoriť jazykom menšín ani v regiónoch kde rómska etnická menšina tvorí podstatnú časť populácie. To všetko je stály zdroj napätia, ktoré vedie k rastúcemu podráždeniu.

Veľké sumy peňazí z rôznych programov a organizácií – národných, medzinárodných, vládnych a súkromných – sú určené na integráciu Rómov do spoločnosti a aj keď tieto projekty dosiahli určité pozitívne výsledky, Rómom sa stále nedarí dobre vychádzať so zvyškom spoločnosti a často tvrdia, že sú vystavení diskriminácii.

Ako bojovať proti rasizmu, predsudkom a etnickej neznášanlivosti?
 
Je potrebné znížiť sociálnu a politickú izoláciu Rómov ako aj zlepšiť ich životné podmienky. Musíme ukázať, že rasistické správanie a názory sú zbabelé, hanebné a pod úroveň. Našim cieľom musí byť sociálna rovnosť pre každého.

Splnomocnenie je jedným z najpodstatnejších faktorov pri dlhodobej snahe dosiahnuť rovnosť a zmenu. Je potrebné vyrovnať mocenské vzťahy medzi väčšinou a menšinou, aby si menšina našla svoj vlastný hlas a dosiahla schopnosť obhajovať sa. Iba týmto spôsobom môže vzniknúť štruktúra, v ktorej etnické menšiny môžu získať rovnaké príležitosti ,a zároveň si uchovať výraznú etnickú identitu. Sú potrebné integrované stredno-dlhodobé stratégie, ktoré berú do úvahy zamestnanie, bývanie, spravodlivosť pre všetkých a vzdelanie. Veľa dobrých iniciatív zlyhalo, lebo nebrali do úvah vzťahy medzi týmito oblasťami.
 
Inštitúcie musia prejsť zmenou aby sa zabezpečilo vybudovanie vzťahu k Rómskym komunitám na základe spravodlivých a rovnakých podmienok. Ostatné iniciatívy vyjdú na zmar ak sami verejné inštitúcie nie sú schopné pracovať férovo a efektívne v prostredí, kde menšiny majú rovnaký status a silu.
Veľa Rómskych detí, ktoré sú v školách pre „mentálne postihnutých“ sú schopné zvládnuť normy bežného vzdelávacieho programu. Veľa z nich je nesprávne označených za „mentálne postihnutých“ a umiestnených do špeciálnych škôl. Naviac systém umiestňovania študentov do špeciálnych škôl je neadekvátny a pravdepodobne zaujatý.


Inovatívne vzdelávacie programy zaznamenali úspechy – lepšie známky, čítacie schopnosti, zvýšené pozitívne sebavedomie, menšie etnické predsudky proti rómskym deťom, zvýšenie šancí na pokračovanie v ďalšom vzdelávaní . Ak chceme zabezpečiť úspešné vzdelávanie pre Rómske deti, počnúc od raných rokov vzdelávania, študijný model musí obsahovať:
 - pevnú vieru v schopnosti všetkých detí uspieť, čo sa prejaví držaním vysokých očakávaní pre deti
 - používanie bežných osnov
 - zavedenie a kultúrnej a lingvisticky vhodnej praktickej výučby v triede
 - pridanie rómskych rodinných koordinátorov do tried, prinesenie Rómskej kultúry a jazyka do triedy

Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu