Múdry človek predvída

Všade okolo nás na nás číha...zaznávaná, všadeprítomná a strach prinášajúca hospodárska kríza. Uhol pohľadu pritom charakterizuje vzťah človeka k nej. Tak napr. pohľad brilantného nemeckého intelektuála Ralfa Dahrendorfa vyzýva k podpore „novej" etiky človeka v ktorej graduje striedmosť, umiernenosť a učenie sa a namiesto globálnej depresie podporuje „nové myslenie".Ale aké je to „nové myslenie človeka", ktoré v ťažkých časoch mu nedovolí opustiť svoj optimizmus a silu ísť ďalej napriek tomu, že vlna strachu sa šíri kozmickou rýchlosťou a európski skeptici jej nahrávajú?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ísť proti prúdu znamená ísť sám, v smere osobnej zodpovednosti. Proti „výhodám" komunizmu kedy horalka stála korunu, v zmysle Sloterdijkovho „Ko - immunizmu", odolnosti človeka v zmysle osobného predvídania. Som toho názoru, že istota nie je v štáte, ale v človeku. Múdry človek predvída. Viac asi uvažuje a prehodnocuje, pružne reaguje. Vie, že nemôže zmeniť druhého, ale môže zmeniť samého seba. Nesie osobnú zodpovednosť za svoj život a nemá tendenciu obviňovať druhých. A pretože nie je púhym a pasívnym „odrazom doby", riadi sa vlastným centrom hodnotenia. Nereaguje na krízu, ale na seba v nej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodený atlét od narodenia používa „svoje svaly", aby sa stal kvalitným športovcom. Ale bez driny a odriekania ani on nepodá svoj maximálny výkon.

Myslím si, že múdrosť má každý v sebe. Ta riadi človeka aby išiel za svojim šťastím. Možno mu pritom nebudú všetci tlieskať, ale čím skôr sa s tým zmieri, tým skôr bude spokojný. Pôjde cestou, ktorá bude vyhovovať jemu. „Nepoužije hospodársku krízu" ako výhovorku pre stav nečinnosti či stagnácie, pretože ešte dávno pred ňou si svoju spokojnosť a istotu našiel v sebe.

Monika Herdová

Monika Herdová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcem písať o človeku dnešnej doby, ako asi rozmýšľa, uvažuje, čo ho trápi a ako ho ovplyvňuje dianie okolo neho... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu