Nový minister a tí, čo sa nedajú opiť rožkom

Písmo: A- | A+

Príchod nového  ministra  zdravotníctva, ku  ktorému došlo približne pred štvrťrokom, ma potešil. Prístup predchádzajúcej ministerky zdravotníctva k sestrám a pôrodným asistentkám bol viac ako macošský a tak som zmenu uvítala.

Rokovania s bývalým vedením ministerstvom síce prebiehali, ale do návrhu zákona o mzdovom ohodnotení zdravotníckych pracovníkov, ktorý bol zverejnený krátko pred nedobrovoľným odchodom ministerky zdravotníctva zo svojho postu, sa z našich návrhov nedostalo nič. Najpriliehavejším označením pre činnosť ministerstva zdravotníctva počas viac ako dvoch rokov úradovania Zuzany Zvolenskej bola hra na dialóg.

Som presvedčená, že príchod nového človeka na post ministra môže priniesť zmenu. Prvou zmenou by malo byť nahradenie hry na dialóg skutočným dialógom. To znamená, že zo strany ministerstva zdravotníctva by na rokovaniach padali záväzné slová, jasné a zrozumiteľné argumenty, čo sa dá a čo sa nedá. Nie iba neurčité prikyvovania hlavou, podobne neurčité vyjadrenia a napokon výsledok v podobe návrh zákona, ktorý ukazuje, že stretnutia boli zbytočné.

Ďalším problémom, ktorý sa dá vyriešiť, je zloženie vyjednávacích tímov. Ministerstvo zdravotníctva na rokovania o riešení financií a sociálneho zabezpečenia zdravotníkov pozýva zástupcov profesijných komôr. Tých je viac ako desať a niektoré sú dokonca tvorené zopár desiatkami členov. Okrem spoločných rokovaní vedie ministerstvo zdravotníctva s jednotlivými komorami, či komôrkami separátne rokovania, na ktorých nemá problém prisľúbiť navýšenie platov pre malú komoru, pretože sa to rozpočtu takmer nedotkne. Potom pre najväčšiu profesijnú skupinu, takmer 45-tisícovú armádu sestier a pôrodných asistentiek, má ministerstvo pripravenú výčitku - s inými sme sa dohodli a naše podmienky akceptovali, prečo sú stále problémy len s vami.

Treba sa na túto situáciu pozrieť z úplne iného uhla a spýtať sa: Prečo o sociálnom zabezpečení ministerstvo zdravotníctva rokuje s profesijnými komorami? Predsa komory ako profesijná samospráva zabezpečujú iné činnosti. Kto riešil platy lekárov? Nebola to Slovenská lekárska komora, ale Lekárske odborové združenie. Takže ministerstvo si neférovo a musím povedať otvorene aj s veľkou mierou vypočítavosti, vylepšuje pozíciu tým, že rieši sociálne zabezpečenie s množstvom zdravotníckych komôr a cez separátne rokovania následne medzi nimi robí rozbroje. Je to pre ňu výhodnejšie ako rokovať s tromi zdravotníckymi odborovými organizáciami, ktoré sú skúsené, sebavedomé a silné. Organizácie, z ktorých minimálne dve - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek a Lekárske odborové združenie - sa nedajú opiť rožkom a sú v odbornej, ale hlavne vo vyjednávacej rovine, ministerstvu zdravotníctva rovnocenným súperom. To si ministerstvo dobre uvedomuje, a preto sa takýmto rokovaniam vyhýba.

Slovenské zdravotníctva zapĺňa stránky novín, pretože sa stalo eldorádo pre obohacovanie sa politikov a finančných skupín, v týchto dňoch sa zase rieši téma úplatkov. Nepochybujem, že rozhodnutie o obsadení postu ministra zdravotníctva štátnym tajomníkom nebolo náhodným a súčasná politická elita tým naznačila snahu o kontinuitu v mnohom. Napriek tomu verím, že minister zdravotníctva prinesie zmeny v riadení rezortu – aj také, aké mu ponúkam v tomto blogu.

Skryť Zatvoriť reklamu