
Žiaľ, všeobecne predkladaný vzorec spoločnosti sa premieta aj do oblasti životného prostredia. Vieme to. A väčšinou neriešime problém ako taký, ale iba priame dôsledky. Inak povedané, podávame lieky na utíšenie bolesti a nevenujeme dostatočnú pozornosť jej príčine.
Chceme povedzme, zvládnuť problém hospodárenia s odpadom: budujeme nové skládky, zlepšujeme spaľovne a vyvíjame lepšie technológie na jeho spracovanie. Triedime. Sklená fľaša – tu, papier – hneď vedľa, hops, spadlo tam aj igelitové vrecúško. Nevadí. Hlavne, že separujeme. Sme predsa rozumní ľudia, áno, sme homo sapiens.
(Pozn. recyklácia je výborná, stačí však?)
Iste, nebudem naivná. Spoločenské a ekologické problémy tu nevyriešim. Aj ja žijem v modernom svete, kde je plytvanie vody a energií samozrejmosťou. V minulosti luxus, sa stal dnešným minimálnym štandardom. Opýtam sa – a berte to, prosím, s rezervou. Koľko krát denne sa sprchujeme teplou vodou? Raz? Dvakrát? A sme v sprche sami!!! A koľkokrát kúpali matky svoje deti v koryte na začiatku 20. storočia? Raz? Dvakrát za týždeň? A to ich bolo postupne aj sedem, osem!!! A v lete? Chodili na potok.
Existujú výnimky. Ako vždy. Väčšinová spoločnosť by povedala čudák, ja hovorím homo ecologicus.
Verejné dopravné prostiedky a autá používa len výnimočne. Druhými nohami sú kolesá bicykla. Do práce, z práce, vybaviť, zbehnúť, priviesť. Každý deň prejde minimálne dvadsať kilometrov. Zeleninu, ovocie a krmoviny pre zvieratá si dopestuje sám. Samozrejme, chodí aj do obchodu a produkuje odpad. Jeho objem je ale minimálny. Nespotrebované potraviny konzumujú spätne zvieratá a cyklus sa uzatvára. Oblečeniu neprikladá výnimočnú pozornosť, recyklované - second-handové mu vyhovuje najlepšie. Inšpiruje sa úsporným – ekologickým (na Slovensku aj ekonomickým) štýlom pri spotrebe energií, vody a tepla. Áno, existuje. Homo ecologicus slovenskej dediny. Nebola to fantázia, osobne niekoľkých poznám. A tí ľudia sú spokojní. Spomalenie. Úpadok?
A čím môžem osobne pomôcť životnému prostrediu viac? Účasťou na kampani proti veľkým znečisťovateľom, alebo vlastným životným štýlom?