Mladí farmári pozor! Štát zase nesklamal, ministerstvo mení podmienky výzvy

Aj vy ste si podali projekt na mladého farmára a teraz si doma spokojne hoviete a čakáte na jeho schválenie? Pozor! Čert nikdy nespí a ani naše ministerstvo, mesiac pred pôvodným ukončením projektu mení zásadne podmienky výzvy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zase ma raz náš štát nesklamal! Keď som počula o podpore pre mladých poľnohospodárov, ktorá mala byť 50 000 eur (teraz odhliadnuc od toho, že išlo o nekoncepčné opatrenie) hlavne pre mladých začínajúcich menších farmárov, predstavovala som si, že je to určené skôr pre nejakého nadšenca (kto už by v dnešnej dobe išiel do tak investične a pracovne náročného odvetvia). Videla som ako si spokojne na pár hektároch farmárči, s láskou zbiera úrodu, ideálne bio, vyrába z ovocia čo dopestuje domáce džemy a tie potom predáva na nejakých farmárskych trhoch. Podpora totiž bola pre začínajúcich farmárom s výnosom od 4000 – 50 000 eur, teda aj pre tých malých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale ako píšem, na náš štát sa môžete s pokojným svedomím vždy spoľahnúť! Tak to bolo aj tentokrát! Môžete sa spoľahnúť, že vám podrazí nohy, kde sa dá, resp. že väčšina pomoci pre tých naozaj malých v tomto prípade podnikateľov v naozaj ťažkom odvetví bude zase iba NAOKO. Veď kto by chcel podporovať malých? Z podpory veľkého vám môže klapnúť aspoň niečo no nie???

Najskôr prebehla veľká kampaň ako idú podporovať mladých farmárov a potom za ich chrbtom BEZ AKEJKÉHOKOĽVEK VEREJÉHO UPOZORNENIA, resp. KOMUNIKÁCIE, pekne potichučky za chrbtom tisícov žiadateľov zmenilo pred pár dňami, mesiac pred ukončením odovzdávania projektov podmienky výzvy! Stále sa ozývajú hlasy ako nevieme dobre čerpať štrukturálne fondy, že sú procesy pri nich prebyrokratizované, že sa spájajú s korupciou a s častými zmenami výziev pred ukončením termínov. A aha, vidíme to na vlastné oči!

SkryťVypnúť reklamu

Mesiac pred vypršaním termínu odovzdania projektu som úplnou náhodou zistila, že ministerstvo pôdohospodárstva na poslednú chvíľu mení podmienky výzvy a to zásadným spôsobom! . Ak ste chceli začať pestovať napr. strukoviny, stačilo vám deklarovať podľa pôvodnej výzvy „iba“ 4 hektáre pôdy. Mesiac pred odovzdaním projektu, ktorého termín bol 8.1.2016 sa však tento limit zásadne zmenil. Mladým farmárom je zrazu podnik s výnosom minimálne 8 000 eur a po nových prepočtoch, keď chcete pestovať strukoviny, potrebujete mať namiesto predošlých 4 hektárov až 15 hektárov čo je takmer štvornásobne viac.

Problém je v tom, že voľnej pôdy, na ktorej noví mladí farmári môžu podnikať je málo. Ako píšem, doteraz im postačilo vyčarovať si 4 hektáre, kde ale majú zohnať 15????? Možno by si ich mohli popýtať od bývalých vysokopostavených na ministerstve pôdohospodárstva, tí ich majú teda neúrekom. Alebo od zahraničných vlastníkov čo poskupovali pôdu, tí im ju určite predajú! Alebo....nebláznite, veď idú Vianoce, môžu predsa napísať Ježiškovi nie?

SkryťVypnúť reklamu

Je síce pravda, že ministerstvo zároveň posunulo dátum odovzdávania projektov na 8.marec 2016, ale čo s tými všetkými projektmi, ktoré boli zaslané? Agentúry, ktoré vypracúvajú projekty si za takýto projekt pýtajú tisíce eur a štát váš projekt pokojne vyhodí do koša. Pár tisíc eur za projekt sem, pár tisíc eur tam, hore na ministerstve to nikoho nebolí, keď to neplatí z vlastného vrecka. Možno aj dostanú šancu na opravu projektu, ale viete si to predstaviť, že niekomu zase budete platiť za prerábku celého projektu, hlavne keď si nie ste istí, či vám ho schvália?

Ministerstvo isto má právomoc zmeniť podmienky vo výzve, ale takto zásadne a na poslednú chvíľu? Už na začiatku bolo jasné, že výzva nie je dobre pripravená. Bola príliš nejednoznačne napísaná a keď ste žiadali bližšie informácie dostalo sa vám iba mailu, kde boli okopírovaný text z výzvy, aby nemohli nič pokaziť a nikomu nedávali žiadne záväzné stanovisko

SkryťVypnúť reklamu

Už dávnejšie som si povedala, že budem písať iba o pozitívnych veciach, alebo že na tých negatívnych, budem hľadať niečo pozitívne. Viete, dobrý koniec musí byť! J ........hmmm, čo by mohlo byť pozitívne na tomto? Azda len, že všade vo svete sa môžeme chváliť, že žijeme v rozprávkovej krajine, dejú sa tu zázraky veľkého formátu, vďaka ktorým zostávame len my obyčajní ľudia čumieť s otvorenými ústami.......

Monika Sobeková

Monika Sobeková

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Z času na čas sa potrebujem vypísať, aby sa mi ľahšie dýchalo ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu