Aj vám sa zdá, že žijeme v ekonomickom matrixe?

Žijeme v ekonomickom ale aj celospoločenskom matrixe! Čo sa však stane s matrixom, keď sa zobudíme? Ekonomické a finančné usporiadanie tohto sveta je absolútne nežičiace človeku. Celý problém ekonomickej krízy spočíva v nás - v tom, ako sme strašne hamižní! Bažíme za ziskom a peniazmi, čo nás nasmerovalo k absolútnemu zániku. 3 % ľudí vlastnia 90 % bohatstva tohto sveta. Patríte aj vy medzi nich? Ak áno, potom ste tí šťastnejší! Cieľom žitia už nie je žiť a užívať si život, ale len hrabať pre seba, byť sebecký a krutý, lebo inak nebudete mať spoločensky uznávaný štandard. Žijete na 30 metroch štvorcových, ale vo veľkomeste! O tomto je život?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vráťme sa však k nášmu ekonomickému matrixu. Politická scéna je plná prehnitých postavičiek, ktoré sú len bábkami v rukách hráčov patriaci do tej vyššie uvedenej skupiny. Balamutia tu ľuďom hlavy s výpočtami HDP, nezamestnanosťou a infláciou a pritom sú to všetko iba výmysly, dokážu skresľovať všetky výpočty a preto či máme nezamestnanosť 10 alebo 15 % je to jedno, či bol rast HDP 3.3 % alebo 5 % je to jedno, pretože nezohľadňuje finančné transfery transnacionálnych korporácií, ktoré môžu byť podľa odhadov až do 40 % z HDP, Americká centrálna banka tlačí peniaze ako divá a stále má infláciu 2 %! Kde to sme? Kde žijeme? Žijeme v ekonomickom matrixe. Vybrané skupiny hýbu nitkami a my skáčeme jedna radosť. Štatistika hovorí, že priemerná mzda na Slovensku je 800 eur, ale viac ako 50 % ľudí nemá ani 350 eur. Čím si tí zvyšní zaslúžili viac? Sú vari hodnotnejší?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bohaté krajiny okupujú chudobné, Čína zaľudňuje svojimi obyvateľmi Afriku, velikáni držia rozvojové krajiny v neustálej biede a vojnách, aby ich mohli stále zneužívať pre ťažbu surovín a bohatstva. Nútia ich do škrtov v školstve a v zdravotníctve, pretože chorý a hlúpy národ sa najlepšie ovláda!

Firmy okrádajú štát, ľudia ho okrádajú, všetci sa snažia optimalizovať dane, daňové úniky a šedá ekonomika prekvitá. Podľa prof. Staneka by stačia 1/6 z týchto príjmov na to, aby sa nemuseli robiť žiadne škrty a obmedzovať výdavky, ale .... stále si nie sme schopní túto oblasť odsledovať. Prečo by som ja mal platiť dane, keď politici tento štát okrádajú a mňa chudáka by zodrali aj z kože!!!!!!! Žiadne kolektívne vedomie, že keď zaplatím dane aj moje deti budú môcť chodiť do školy. Keď ty kradneš, budem aj ja! Nech sme si rovní!

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko ale pramení z nás, my sme si pôvodcami súčasného stavu. Je to možné zmeniť? Odpovedám na otázku otázkou. Vzdáte sa svojho BMW a budete chodiť na bicykli? Vzdáte sa svojho bytu a pôjdete do menšieho? Vzdáte sa svojej spotreby a komfortu? Ak áno, máme ešte šancu, ak nie, budúcnosť je istá.

A čo ešte hovorí, že sme k zániku blízko? Naša spoločnosť pojala neúctu voči starším ľuďom za bežnú a samozrejmú. Úctu vystriedalo pohŕdanie, že starí a chorí si už nezaslúžia ďalšie investície do zdravia a sú nám vlastne na obtiaž a zbytoční. Kedysi sa vyspelosť civilizácie merala aj tým, ako sa dokázali postarať o starších ľudí. Kde by sme potom boli na tom dnes? Niekde za hranicami ničoho. Nevážime si starých ľudí, ich skúsenosti a zážitky, ich lásku a rady. Keď ich zatvárame do domovov klopíme zrak, aby sme nevideli ich smutný výraz, lebo my musíme ísť do práce. Mladí ľudia im neuvoľnia miesto v MHD a už vôbec ich nerešpektujú. Uvedomujú si, že pravdepodobne dopadnú rovnako, ak nie horšie???

Skryť Vypnúť reklamu

Žije nás tu šesť milárd, naša Zem je stavaná na miliardu a pol. Ako to dopadne? Takýmto spôsobom to skončí veľmi rýchlo, ale ľudí to netrápi, pozerajú Farmu, Zámenu manželiek a seriály – veď tam to dopadne takmer vždy dobre, ako by sa to TU mohlo skončiť zle?

Monika Sobeková

Monika Sobeková

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Z času na čas sa potrebujem vypísať, aby sa mi ľahšie dýchalo ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu